Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bez przełomu po kolejnych rozmowach protestujących z min. Rafalską

27.04.2018
Autor: PAP, fot. Piotr Stanisławski
Budynek Sejmu RP z zewnątrz

- Rozmowa i dialog toczy się. Jest nasza gotowość do rozmów – zapewniła po kolejnym spotkaniu w czwartek, 26 kwietnia, z protestującymi w Sejmie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. „Spotkanie nie przyniosło przełomu” – mówili rodzice osób z niepełnosprawnością i zaprosili minister na rozmowę w piątek, 27 kwietnia.

- Rozmowa i dialog toczy się. Rodzice przyjmują zaproszenie, a nawet - czego do tej pory nie było - zaprosili tym razem mnie na jutro na spotkanie. Jest nasza gotowość do tych rozmów – mówiła po spotkaniu Rafalska.

Czwartek bez konkretów

Podkreśliła, że „bez mediów rozmowy toczą się spokojniej, chociaż zwykle towarzyszą im emocje”. Rozmowa była zamknięta dla mediów i trwała niecałą godzinę. Minister Rafalskiej towarzyszył wiceminister RPiPS Bartosz Marczuk.

- To dzisiejsze spotkanie nic nie zmienia. Jutro znów będzie u nas pani minister, którą zaprosiliśmy. Musimy dalej rozmawiać – mówiła przedstawicielka protestujących Iwona Hartwich.

- Pani minister nie przyszła z żadną propozycją, nie doszliśmy do porozumienia – dodała Aneta Rzepka.

Zaznaczyła, że liczy na dobre wieści po piątkowych rozmowach.

- Wierzę w panią minister – powiedziała.

Propozycje dla różnych grup

Szefowa MRPiPS poinformowała, że ze względu na przedłużający się protest, premier Mateusz Morawiecki zaproponował udostępnienie rodzicom, opiekunom i samym osobom z niepełnosprawnością „lepszych warunków pobytu w Sejmie”.

- Któraś z tych sal zostanie udostępniona na takie pomieszczenie, z którego będą mogli sobie dowolnie rodzice i ich dzieci w tym czasie korzystać – powiedziała min. Rafalska.

Jak dodała, rząd „cały czas intensywnie pracuje nad propozycjami, o których mówił premier (Mateusz) Morawiecki”, podczas ubiegłotygodniowego spotkania z protestującymi. Premier zadeklarował wówczas m.in. utworzenie specjalnego funduszu dla osób niepełnosprawnych, który byłby zasilany z dodatkowego opodatkowania osób najlepiej zarabiających. Plan zmian ma zostać zaproponowany do połowy maja.

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że propozycje te muszą być adresowane do różnych grup osób z niepełnoprawnością – szczególnie tych, których „niepełnosprawność powstała od urodzenia bądź do 25. lub 18. roku życia”. Podkreśliła, że odpowiedzialność za przygotowanie odpowiednich rozwiązań leży po stronie rządowej.

- To o czym musimy pamiętać - i panie jasno powiedziały, że to mój problem, a nie ich - to żeby te rozwiązania nie narażały nas na konsekwencje, w których Trybunał Konstytucyjny mógłby zakwestionować ten podział środków. (...) Musimy w taki sposób akty prawne przygotowywać, aby były one zgodne z konstytucją – mówiła min. Rafalska.

Renta socjalna – 1029,80 zł

W październiku 2014 r. TK orzekł, że zróżnicowanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunów osoby z niepełnosprawnością ze względu na moment powstania niepełnosprawności jest niezgodne z konstytucją.

Minister Rafalska wskazała, że w czwartek rząd zrealizował już jeden z postulatów protestujących i przyjął projekt zmiany ustawy, zrównujący rentę socjalną z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

- Renta ta do tej pory stanowiła 84 proc. minimalnej emerytury, teraz zrównanie to znaczy, że będzie wynosiła 100 proc. W tej chwili wynosi ona prawie 1030 zł. i zawsze jest tym świadczeniem, które przy waloryzacji jest pod taką szczególną ochroną, bo rzeczywiście mamy wszyscy przekonanie, że to nie są duże pieniądze – tłumaczyła szefowa MRPiPS.

Po podwyższeniu renty socjalnej świadczenie to ma wynosić 1029,80 zł, obecnie jest to 865,03 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

Co z drugim postulatem?

Minister Rafalska była też pytana przez dziennikarzy o to, czy „jest szansa” na spełnienie drugiego głównego postulatu protestujących – wprowadzenia dodatku „na życie” dla osób z niepełnosprawnością.

Początkowo protestujący nazywali go dodatkiem „rehabilitacyjnym” i chcieli, by wynosił on od razu 500 zł i przysługiwał co miesiąc, bez kryterium dochodowego osobom niepełnosprawnym niezdolnym do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Według zmodyfikowanego postulatu dodatek ten miałby być wprowadzany krocząco - najpierw w wysokości 300 zł miesięcznie, od stycznia 2019 r. – 400 zł i od czerwca 2019 r. – 500 zł.

- Nie było mowy o postulacie 300 zł, tylko docelowo o wysokości 500 zł; z takim startem najpierw 300 zł potem po jakimś okresie 100 złotych i kolejnym, ale w konsekwencji jest cały czas twardy warunek docelowego świadczenia w wysokości 500 zł. Przyszliśmy z innymi propozycjami. Nasze dalsze prace trwają. Dzisiaj nic ponad to, co państwu przedstawiliśmy powiedzieć nie możemy – podkreśliła w czwartek Elżbieta Rafalska.

Nawoływanie do kompromisu przed majówką

Przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych zaprosili minister na kolejne spotkanie, które zaplanowano na piątek. Po spotkaniu z minister rodziny wyrazili nadzieję, że resort dokona analizy zmodyfikowanych postulatów.

- Mam nadzieję, że w końcu pani minister dokona takiej analizy tego naszego kompromisu. Musimy powtarzać, że to są dwa skromne postulaty – powiedziała Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

O kontynuowanie rozmów z rodzicami osób niepełnosprawnych i szybkie zawarcie kompromisowego porozumienia zaapelowali w czwartek związkowcy i pracodawcy, m.in. członkowie Rady Dialogu.

„Strona społeczna Rady Dialogu Społecznego uważa, że protest rodziców dzieci niepełnosprawnych powinien jak najszybciej znaleźć rozwiązanie, jeszcze przed majowym weekendem. Święto narodowe 3 Maja nie może być celebrowane pod znakiem protestu, który angażuje najsłabszych i najbardziej potrzebujących oraz stronę rządową” – głosi treść pisma podpisanego przez przedstawicieli Forum Związków Zawodowych, NSZZ Solidarność, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Konfederacje Lewiatan i Pracodawców RP.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • mama
  asia
  27.04.2018, 18:06
  Ja też sie nie zgodzę z tym dodatkiem rehabilitacyjnym. Byłoby wiele niedomówień. Nie wszystkie osoby niepełnosprawne wymagają rehabilitacji. Jestem zdecydowanie za tym, żeby zwiększyć zasiłek pielęgnacyjny który może służyć min na cele rehabilitacyjne bądź inne pomoce.
  odpowiedz na komentarz
 • NIE ZGADZAM SIĘ !
  Mistrz
  27.04.2018, 13:47
  Nie zgadzam się, aby dodatek 500+ miały przyznany wyłącznie osoby pobierające rentę socjalną. Dodatek 500+ NIE MOŻE ZNÓW POMIJAĆ OSÓB DOROSŁYCH ZE ZNACZNYM STOPNIEM, KTÓRE MAJĄ ZAZNACZONE W ORZECZENIU "WYMAGAJĄ OPIEKI). Czy protestujący uważają, że rodzice dalej powinni pobierać 560 zł zasiłku + ich dorosłe dzieci np. minimalną rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji ? Uważają, że tylko rodzice osób dorosłych z takim samym, ale inaczej nazywającym się świadczeniem powinni dostać więcej ? OBŁUDA !II Tak nie może być !!!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2019”?

Biuletyn

Wspierają nas