Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm: pierwsze czytanie projektu dot. renty socjalnej – 7 maja

28.04.2018
Autor: PAP, fot. Piotr Stanisławski
Pusta sala plenarna w Sejmie

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności zaplanowano na poniedziałek 7 maja, na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Posiedzenie komisji ma się rozpocząć o godzinie 19.30.

Informacja taka została zamieszczona na stronie internetowej Sejmu w wykazie prac komisji sejmowych. Wcześniej na stronach Sejmu ukazała się informacja, że pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej przeprowadzone zostanie właśnie na posiedzeniu komisji.

Realizacja postulatu protestujących

Zgodnie z rządowym projektem, świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Propozycję przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ma ona realizować jeden z postulatów protestujących od ponad tygodnia w Sejmie rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością.

7 maja na tym samym posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny ma być przeprowadzone także pierwsze czytanie poselskiego projektu dot. renty socjalnej złożonego przez Kukiz'15. Ten projekt także dotyczy podniesienia wysokości renty socjalnej do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Renta socjalna, która obecnie wynosi 865,03 zł, przysługuje osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25. roku życia, w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Od 1 września 2018 roku

Z danych ZUS wynika, że rentę socjalną pobiera 280 tys. osób (stan na marzec 2018 r.). Podwyższenie tego świadczenia do 1029,80 zł spowoduje wzrost wydatków z budżetu państwa o około 45 mln zł miesięcznie, czyli 0,54 mld zł rocznie. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2018 r., wówczas podwyższona renta zostanie wypłacona z wyrównaniem od 1 czerwca 2018 r.

Podniesienie renty socjalnej do poziomu równego najniższej emeryturze, rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej jest jednym z zapisów Porozumienia w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych, które rząd zawarł we wtorek z przedstawicielami części środowiska osób niepełnosprawnych na posiedzeniu Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. W porozumieniu tym zawarto także zobowiązanie do wprowadzenia od 1 lipca 2018 r. skoordynowanej opieki dla osób z niepełnosprawnością ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • renty socjalne dla osob niepelnosprawnych w polsce 2018
    gosc 2018
    08.05.2018, 16:41
    srodowiska osob niepelnosprawnych i fundacja osob niepelnosprawnych ,, jntegracja ,, proponuje polskiemu rzadowi pis i sejmowi polskiemu o odbieraniu majatkow przestepcow i gagsterow w polsce chadlarzom narkotykow , dopalaczy , sprzedarz tytoniu nielegalnie , perfum , odzierzy podrabianej i prostytucja kobiet , modych chlopcow i meszczyzn w polsce odbierac im majatki samochody iwszystko co posiadaja wystwic na licytacje a kase przekazac na fundusz powstajacy dla osob niepelnosprawnych w polsce na ich potrzeby rechabilitacyjne i zakup protez nug , rak , zakup maszyn braila dla osob niewidomych , aparatow sluchowych dla osob gluchoniemych w polsce i innym osobom niepelnosprawnych w polsce ....
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas