Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezydent o negocjacjach z protestującymi: rząd się starał i naprawdę dużo zaproponował

28.04.2018
Autor: PAP, fot. Marta Kuśmierz
Prezydent Andrzej Duda

- Widać, że rząd się starał i naprawdę dużo zaproponował – powiedział prezydent Andrzej Duda o negocjacjach z protestującymi w Sejmie rodzicami osób z niepełnosprawnością. Dodał, że odrzucenie ostatniej propozycji rządu przez protestujących go zaskoczyło.

- Byłem mocno zaskoczony i chyba mogę powiedzieć, że także trochę rozczarowany – przyznał prezydent w rozmowie z portalem 300polityka.pl. – Nie ukrywam, że ku pewnemu niezadowoleniu moich kolegów z rządu i parlamentu, naciskałem różnymi sposobami, żeby realizować te oczekiwania i przecież wczorajsza propozycja, jakby na to nie spojrzeć, wychodziła tym oczekiwaniom naprzeciw. Nie mówię, że realizowała je w stu procentach, ale w istotnym stopniu. I powiem szczerze, że sposób, w jaki została odrzucona, był dla mnie zdumiewający. Zwłaszcza, że pierwszy postulat, ten dotyczący podniesienia renty socjalnej, rząd już realizuje – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent o protestujących

- Trzeba mieć świadomość, że są różne grupy wśród dotkniętych niepełnosprawnościami i ich opiekunów, a zdaniem rządu jest w miarę sprawiedliwe dzielenie tego, co można rozdzielić. Rząd nie może pogłębiać już istniejących dysproporcji. Przeciwnie, powinien je niwelować – powiedział prezydent.

Andrzej Duda mówił też, że przez te dni na różne sposoby starał się „mobilizować rząd” i dwukrotnie rozmawiał z minister Rafalską – w poniedziałek, 23 kwietnia, i środę, 25 kwietnia.

- O ile przyjąłem za dobrą monetę to, że panie wystąpiły kilka dni temu z tą propozycją, żeby wprowadzenie tego żądanego przez nie świadczenia rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł nastąpiło w sposób stopniowy i sam namawiałem panią minister, żeby spojrzała na to przychylnie i podążała tą drogą, rozmawiała z premierem, to sposób w jaki rządowa propozycja została odrzucona, mnie zdumiał. To pokazuje zupełny brak koncyliacyjnego podejścia ze strony pań protestujących w gmachu sejmowym – stwierdził.

Prezydent zaapelował do protestujących o wyrozumiałe podejście, ponieważ „to co już zostało zaproponowane, to naprawdę sporo” i wielokrotnie więcej niż to, co oferował poprzedni rząd PO-PSL.

Apel o kompromis

- Rząd musi pracować i realizować, więc prosiłbym o to, żeby zdobyć się na podejście kompromisowe – powiedział.

Zdaniem prezydenta rozwiązanie sporu to kwestia kompromisu.

- Zawsze jest tak, że są postulaty i trzeba szukać kompromisu, ale kompromis oznacza to, że protestujący troszkę ustępują, a ci, którzy mają realizować, dają trochę więcej, niż się wcześniej spodziewali. Na tym polega kompromis, że każda strona troszkę ustępuje i w efekcie być może żadna nie jest do końca zadowolona, ale jest porozumienie – skonkludował prezydent.

Docenienie min. Rafalskiej

Pytany zapowiadany przez opozycję wniosek o wotum nieufności wobec szefowej MRPiPS prezydent powiedział:

- Nie ma chyba osoby, która w całej tej sprawie przeżywa większe napięcie i więcej pracuje, poświęca jej rozwiązaniu więcej czasu, niż minister Rafalska. To oddana swojej misji, swojej służbie osoba. Pani minister to kobieta niezwykle wyczulona na wszystkie ludzkie krzywdy i bardzo oddana temu swojemu zadaniu. Trudno wyobrazić sobie, że można potraktować ją bardziej niesprawiedliwie niż przez twierdzenie, że ona nie wykonuje swojego zadania, czy też wykonuje je źle – podsumował Andrzej Duda.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Anty-pisowiec
  Elżbieta
  30.04.2018, 10:44
  Anty-pisowcem jestem od czasu problemu z niepełnosprawnymi. Poczytajcie portal Niezależna, jak tam komentujący plują na niepełnosprawnych. Mają ochotę ich pobić. Wszyscy jak jeden. To wyborcy PIS. Byłam zła na matki w Sejmie, bo dzięki nim nie dostaną złamanego pensa ci co mają przyznany stopień niepełnosprawności i są na zasiłku 600 zł, który jeszcze E. Kopacz dała. Ale niech protestują. Bo PIS pokazał prawdziwe oblicze partii. Niepotrzebni są chorzy, bo nie pracują na pasożytów. Nawet Arcybiskup, tępi publicznie chorych. A przecież Bóg tak nie chce. Spragnionych napoić, głodnych nakarmić. Tak jest zapisane. Sami żebractwem się zajmują i nikt im tego nie wypomina, do dzisiaj. Jeszcze pensje pobierają. Miliony mają na Czartoryskich, setki milionów, a parę groszy dla biednych nie ma?. Chorzy, wszyscy jak jeden, ci co w łóżkach i wózkach, ci co chodzą jeszcze o własnych siłach [ ci maja najgorzej, bo według patriotów Polaków, są zdolni do pracy, a nie okradania podatnika], wszyscy do ataku na Sejm. Pracowaliśmy i prawo mamy, spokojnie chorować i godnie żyć i żaden faszysta nam tego nie zabroni. Pod Sejm. To będzie przedni widok. Nosze, wózki, laski, kroplówki, respiratory itd. Wszystko pod Sejmem. Mówię Wam, od razu miękną.
  odpowiedz na komentarz
 • I to akurat jest PRAWDA!
  Joanna
  29.04.2018, 17:05
  Opiekunowie chcą kasy! Nie chcą jednak tej kasy dla swoich podopiecznych - na co daje Rząd! Tak przy okazji: co z panem panie "właścicielu" tego forum? Pokazujesz się na wózeczku i tyle?! Twoje forum niepełnosprawnych to 2 osoby zupełnie sprawne, niesprawnych pana pracownicy WYRZUCILI Z FORUM lub zrazili popieraniem cham... sprawnych takich jak W-zetka czy inny wielokropek :( Czasem wchodzą na forum PRAWDZIWIE NIEPEŁNOSPRAWNI, ALE PLUJĄ P. W TWARZ! Myśli p. ŻE TO DESZCZ :(
  odpowiedz na komentarz
 • Co to za propozycje
  Mkj
  29.04.2018, 14:36
  Gratulacje Panu Prezydentowi . Naprawdę rozwiązanie propowa przez rząd jest wspaniałe!!!!!!!!! Jak osoby niepełnosprawne mogły by korzystać z leczenia poza kolejnością to inni chorzy będą czekać dłużej. Ciekawe czy samochody, którymi jeżdżą PanPrezdend i nazwisko, Rząd wlicza się do dochodów ty chcesz osób i inne profity. jJak można proponować takie rozwiązania osobą niepełnosprawnym to co powinno się od dawna należeć.
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawni
  ewa
  29.04.2018, 11:03
  To najbardziej pokrzywdzona grupa społeczna.Lekarze ustalający stopień niepełnosprawnosći czy prawo do renty nie kierują się prawem tylko dyrektywami państwa z góry aby nie przyznawać ludziom chorym niepełnosprawności i rent i przez takie postępowanie skazuje się ich na śmierć.Niewidomy,bez nóg mogą pracować choć w przepisach im się. należy znaczny stopień niepełnisprawności to im się nie przyznaje bo sędzia nie jest lekarzem i nie ma sprawiedliwości.Nie ma żadnej kontroli i lekarzy z prawdziwego zdarzenia tylko urzędnicy ktorym przyznaje się nagrody że nie przyznają osobom chorym niezdolnym do pracy renty.Zresztą służba zdrowia jest chora lekarze nie chcą leczyć zlecać badań pomimo że się jest ubezpieczonym nie płacą podatków za wizyty prywatne.
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawni protestują.
  janek.
  29.04.2018, 11:01
  Jeżeli nakazuje się matką żeby rodziły wszystkie dzieci również te niepełnosprawne to należy te dzieci i ich opiekunow otoczyć opieką do samej śmierci,a nie żeby musiały tracić zdrowie w protestach o środki do życia czy też żebrać o środki na zabiegi i protezy których nie chcą im refundować.Nie należy zapominać o niepełnosprawnych którzy byli zdrowi ,większą częśc życia cięzko pracowali i nagle stali się niepełnosprawnymi z różnych powodów.
  odpowiedz na komentarz
 • wyczulona? Chyba na łupki poparcia.
  mw
  28.04.2018, 22:26
  "- Nie ma chyba osoby, która w całej tej sprawie przeżywa większe napięcie i więcej pracuje, poświęca jej rozwiązaniu więcej czasu, niż minister Rafalska. To oddana swojej misji, swojej służbie osoba. Pani minister to kobieta niezwykle wyczulona na wszystkie ludzkie krzywdy i bardzo oddana temu swojemu zadaniu." 2,5 roku proszenia Elżbietki o możliwość dostosowania stanowiska stażu do potrzeb ON, efekt? "bla bla bla nasze Ministerstwo bla bla bla i bla bla bla więcej nie pisać bla bla bla analizujemy bla bla bla" (czytaj. spierd... ciul...)
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas