Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Eksperci: „Nie wystarczy określonej grupie wypłacić kolejnej transzy pieniędzy zapominając o reszcie”

29.04.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
leżący długopis

Tylko propozycja zmian systemowych może trwale rozwiązać problemy opiekunów osób z niepełnosprawnością. Jednorazowe podniesienie wysokości części świadczeń to jedynie oddalenie problemu na kilka lat – uważa fundacja Warsaw Enterprise Institute (WEI).

Jak czytamy na stronie internetowej fundacji, Warsaw Enterprise Institute koncentruje swoje aktywności wokół czterech kluczowych agend dla Polski: „Państwa i Prawa”, „Bezpieczeństwa”, „Gospodarki”, „Demografii”. WEI prowadzi badania, analizy, projekty edukacyjne, publikuje komentarze, stanowiska, memoranda oraz raporty. Jest wyłącznym polskim partnerem światowego raportu o wolności gospodarczej Heritage Foundation i Wall Street Journal. Fundacja stanowi również zaplecze intelektualne i eksperckie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Wynik wieloletnich zaniedbań

„Tylko całościowa analiza systemu świadczeń dla osób niepełnosprawnych i propozycja zmian systemowych mogą trwale rozwiązać problem związany z protestami opiekunów osób niepełnosprawnych. Samo jednorazowe podniesienie ich wysokości dla części osób niepełnosprawnych to jedynie oddalenie problemu na kilka lat” – napisano w stanowisku fundacji zamieszczonym na stronie internetowej.

WEI zwróciła uwagę, że kryzys polityczny jaki towarzyszy protestom jest niewątpliwie wynikiem wieloletnich zaniedbań i zaniechań w obszarze pomocy udzielanej osobom z niepełnosprawnością.

„Dotychczasowe incydentalne działania mające na celu wsparcie finansowe osób niepełnosprawnych i ich rodzin, przy jednoczesnym oderwaniu od systemowych rozwiązań, nie przyniosą trwałych i oczekiwanych przez społeczeństwo i środowisko niepełnosprawnych zmian” – podkreślono.

Podwyżka nie załatwiła wszystkiego

Fundacja przypomniała, że cztery lata temu z podobnym kryzysem zmagał się ówczesny rząd Donalda Tuska.

„Wtedy jednak protestujący domagali się przede wszystkim podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców niepełnosprawnych do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę netto. W efekcie tamtego protestu wprowadzono podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego, ale uwzględniając możliwości budżetu państwa, więc nie stało się to z dnia na dzień. Wprowadzono jednak mechanizm corocznej waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego dla rezygnujących z aktywności zawodowej rodziców osób niepełnosprawnych” – czytamy w stanowisku.

WEI zwróciło uwagę, że podwyżka świadczenia pielęgnacyjnego, które obecnie wynosi 1477 zł (4 lata temu 620 zł) nie załatwiła wszystkiego.

„To rozwiązanie mające wówczas na celu natychmiastową poprawę sytuacji rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi nie załatwiło przecież wszystkiego. Nie przystąpiono do rozwiązań systemowych obejmujących wszystkie grupy osób niepełnosprawnych i ich rodzin, które przecież mają różne potrzeby i oczekiwania – stwierdzono. – Z wieloletnimi zaniedbaniami jak najszybciej musi zmierzyć się obecny rząd. Nie wystarczy określonej grupie wypłacić kolejnej transzy pieniędzy zapominając o reszcie, która nie zdecydowała się na spektakularny protest” – dodano w oświadczeniu.

Nie zapominajmy o dorosłych

Fundacja podkreśliła, że na rozwiązania czekają opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością, którzy mają świadczenia trzy razy niższe niż protestujący obecnie w Sejmie rodzice.

„A są przecież w podobnej, jeśli nie gorszej często sytuacji materialnej” – zaznaczono.

WEI zwróciło uwagę, że nie można zapominać o osobach, których niepełnosprawność z różnych przyczyn powstała w wieku dorosłym po ukończeniu 18. roku życia.

„Zaniedbane zostały kwestie dostępności do rehabilitacji, asystentów osób niepełnosprawnych, wsparcia w procesie edukacji. Nie odmawiając zatem słuszności postulatom protestujących w Sejmie matek zwracamy uwagę, ze należy patrzeć na problem szerzej w kontekście całościowej polityki państwa skierowanej właśnie do tej społecznej grupy” – napisano.

Czy wszyscy zasługują na renty?

Według Fundacji, świadczenia dla osób z niepełnosprawnością w większym stopniu powinny być zindywidualizowane dla konkretnego potrzebującego i jego rodziny, pod kątem dochodów, stopnia niepełnosprawności, stanu zdrowia osób najbliższych czy warunków lokalowych.

„Koniecznym w tym zakresie jest większy nadzór ze strony państwa. Bez niego bowiem niemożliwy jest sprawiedliwszy podział środków. Oznacza to, że konieczne i pilne jest zreformowanie systemu orzecznictwa. Dzięki temu większą pomoc ze strony państwa będzie można kierować do najbardziej potrzebujących” – podkreślono.

WEI zwróciło uwagę, że – według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku – 4,7 mln Polaków deklaruje się jako osoby z niepełnosprawnością.

„Prawie milionowi osób wypłacane są renty. Nie ulega wątpliwości, że wśród objętych pomocą są także osoby, które na nią nie zasługują lub zasługują w stopniu nieadekwatnym do przyznawanych środków. Skutkuje to następnie niedostateczną ilością pieniędzy dla najbardziej potrzebujących” – czytamy w oświadczeniu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Dlaczego nie opublikowano mojego komentarza ??
  Ewa
  31.05.2018, 17:35
  Poruszałam ważną sprawę opiekuna-rodzica pracującego. Nie złamałam żadnego regulaminu
  odpowiedz na komentarz
 • Przestrzegam
  gotowe
  27.05.2018, 15:32
  Projekt tej fundacji to nic innego jak eksterminacja rencistów , odbieranie rent socjalnych bo co bo ma się mieszkanie na własność ? bo matka niepełnosprawnego ma 2 mieszkania w jednym mieszka a drugie wynajmuje .Odebrać im rentę ??? .Odebrać rentę bo są bogaczami ? i przekazać tym którzy mieszkają na ulicy tak albo w lokalach komunalnych. Co to znaczy ,,świadczenia dla osób z niepełnosprawnością w większym stopniu powinny być zindywidualizowane dla konkretnego potrzebującego i jego rodziny, pod kątem dochodów, stopnia niepełnosprawności, stanu zdrowia osób najbliższych czy warunków lokalowych." Ja ostrzegam jeśli to wejdzie w życie to odbiorą 90% rent zacznie się od tzw bogaczy a skończy na biedakach którzy mają nowe adidasy na stopach .To jest projekt eksterminacyjny rozwiązujący kwestię rencistów w Polsce !!!!!!!!. Trzeba to oprotestować a fundacji odebrać uprawnienia za głoszenie takich bzdur.
  odpowiedz na komentarz
 • Dorota Witosławska
  Ada
  10.05.2018, 15:36
  cyt: „Prawie milionowi osób wypłacane są renty. Nie ulega wątpliwości, że wśród objętych pomocą są także osoby, które na nią nie zasługują lub zasługują w stopniu nieadekwatnym do przyznawanych środków. Skutkuje to następnie niedostateczną ilością pieniędzy dla najbardziej potrzebujących” – czytamy w oświadczeniu." - tak! a jedną z tego z takich jest moja macocha, która pobiera 900 zł renty po mężu, a była tylko rok żoną, zabierając w moim odczuciu połowę renty po ojcu niepełnosprawnemu od 12 roku życia dziecku małżonka, którym macocha w ogóle się nie interesuje a to zdrowa chodząca kobieta.
  odpowiedz na komentarz
 • Cały system do zmiany..Nierówne traktowanie opiekunów..
  Bogna
  08.05.2018, 11:14
  Dobrze, ze sprawy związane ze środowiskiem osób niepełnosprawnych i ich rodzin został nagłośniony...Ja pragnę jednak zwrócić uwagę na nierówności związane z opieką nad tymi zupełnie niesamodzielnymi doroslymi osobami...na to jak traktowani są opiekunowie tych ciężko pokrzywdzonych często niezdolnych do samodzielnej egzystencji osób , chorych od urodzenia...........Na ile wyceniona jest opieka nad dorosłą osobą niepełnosprawną, ciężko chorą od urodzenia, którą sprawują 30 - 50 lat emeryci i renciści?? Ich praca przy takiej osobie wyceniona jest przez Państwo Polskie na 0 zł.....Jedna grupa opiekunów /ta protestująca/ dostaje od panstwa w zamian za opieke - 1477 zł, druga grupa opiekunów 520 zl, a ci najbardziej pokrzywdzeni starsi, schorowani opiekunowie, którzy opiekę sprawują już kilkadziesiąt lat nie maja żadnego, ale to żadnego wsparcia, pomocy ze strony państwa....Dlaczego tylko nieliczni o tym pamiętają? Mówi się w mediach, mówią i dziennikarze i politycy, że wszyscy opiekunowie dzieci chorych od urodzenia dostają świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 1477 zł. A PRZECIEŻ TO NIEPRAWDA..... Emeryci i renciści są całkowicie wykluczeni ze wszelkiej pomocy...Ale co tam...Przekaz jest taki, aby nasza grupa opiekunów nigdy nie była brana pod uwagę...Najlepiej aby się naturalnie wykruszyli...Ile to oszczędności ma państwo na takiej niemedialnej grupie opiekunów...My jeszcze jesteśmy, jeszcze żyjemy i gdzie możemy o sobie przypominamy.... Jako przedstawicielka opiekunów na emeryturach i rentach domagam się sprawiedliwości i równego traktowania opiekunów osób chorych od urodzenia.......
  odpowiedz na komentarz
 • Wysoka renta nie dla każdego
  rencista z Zespołem Aspergera
  30.04.2018, 15:14
  Czy każdy musi mieć wysoką rentę? W moim przypadku (nadwrażliwość na sztuczne światło, zwłaszcza LED) powszechnie instalowane są kolejne bariery: sklepy, urzędy, ulice, komunikacja miejska. W takim przypadku wystarczy, by renta pokryła podatki i zakupy w małym prywatnym sklepiku. Nadmiar nie będzie wykorzystywany. Teraz i tak dostaję w ramach renty socjalnej więcej niż kiedykolwiek zarabiałem.
  odpowiedz na komentarz
 • Obowiązkowe ubezpieczenia opiekuńcze
  Alicja
  30.04.2018, 14:47
  Może tak wprowadzimy obowiązkowe ubezpieczenia opiekuńcze. Pieniądze z tego ubezpieczenia niech będą przeznaczone na zasiłki dla opiekunów osób chorych i niepełnosprawnych, dopłaty do domów starców, pampersy.Jest dużo osób np. chorych na Alzheimera, udary , a wszyscy się przecież starzejemy.Wiem ,że nikt tego nie lubi, gdy się płaci nowe podatki, ja też nie lubię , ale wszyscy opiekunowie domagają się likwidacji kryteriów dochodowych.Moja mama opiekowała się babcią po wylewie piętnaście lat. Babcia była obłożnie chora. Lekarze przy wypisie ze szpitala mówili . że babcia będzie żyła najwyżej kilka dni .ona dożyła sędziwego wieku. Z opieki społecznej nigdy nie dostaliśmy nic, bo byliśmy za "bogaci' . Był nawet taki czas , że nie refundowano pampersów.Wiem ,że taka propozycja napotka się z krytyką, ale wiem ,że gdy człowiek jest w potrzebie , dodatkowe pieniądze ułatwiają życie chorym i ich opiekunom.
  odpowiedz na komentarz
 • mama
  mama
  30.04.2018, 12:41
  Oczywiście, ze powinna być reforma orzecznictwa, dodanie grupy 0, jednak renty przyznawane są na podstawie orzeczeń i nie rozumiem o jaki nadzór państwa tu chodzi. Niech sobie zweryfikują rodziców pobierających świadczenie pielęgnacyjne..jak można zdrowym ludziom dawać pieniądze za opiekę nad niepełnosprawnym. To był błąd! A dowodem na to jest fakt, że ci rodzice jeszcze do niedawna domagali się możliwości dorabiania do świadczenia a część tych dorosłych N którymi się opiekują pracuje. No to jest kpina z ludzi. Zamiast tego świadczenia podnieść nam zasiłki pielęgnacyjne, bo to ma być pomoc dla nas. Każdy niepełnosprawny wymaga pomocy opiekuna a matka ON nie jest tu wyjątkiem.
  odpowiedz na komentarz
 • Dezinformacyjny spektakl
  mama
  30.04.2018, 10:46
  Zasiłek pielęgnacyjny 153 zł to jedyna pomoc dla głuchoniemego . Przecież Morawiecki powiedział konkretnie - " pomagamy głuchoniemym , niewidzącym i niedowidzącym". Może pan wyjaśni , o co panu chodziło , co takiego pan im dał ? . Wstyd panie premierze .
  odpowiedz na komentarz
 • Tragedia!
  Aga
  30.04.2018, 09:39
  "Koniecznym w tym zakresie jest większy nadzór ze strony państwa" No to teraz, żeby dostać cokolwiek trzeba będzie się tłumaczyć przed urzędnikami z MOPS-u ze wszystkiego! Na nowych urzędników pójdą miliony a niepełnosprawnym pozabierają nawet te nędzne grosze, bo urzędnik stwierdzi, że niepełnosprawny ma za dobrze. Skandal!
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek pielęgnacyjny 153 zł!!!
  Aga
  30.04.2018, 09:36
  Oczywiście, że nie należy wspierać tylko jednej grupy niepełnosprawnych. Podnieście wreszcie zasiłek/dodatek pielęgnacyjny i wszyscy odczują ulgę!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2019”?

Biuletyn

Wspierają nas