PŚ w szermierce na wózkach. Złoto i trzy brązy w Kanadzie

30.04.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. Sebastian Koziejowski/PKPar
Kolaż czterech zdjęć przedstawiających naszych szermierzy podczas walki i z medalami na szyjach

W dniach 27-29 kwietnia 2018 r. w kanadyjskim Montrealu odbył się trzeci Puchar Świata w tym sezonie w szermierce na wózkach. W zawodach brała udział trójka naszych zawodników: Norbert Całka, Michał Nalewajek oraz Grzegorz Lewonowski. Każdy z nich w Kanadzie wywalczył brązowy medal w indywidualnej rywalizacji, zaś wspólnie sięgnęli po złoto zawodów w szpadzie w rywalizacji drużynowej.

Podczas pierwszego dnia zmagań oglądaliśmy tylko jednego naszego reprezentanta. Trzecią lokatę podczas pierwszego dnia rywalizacji wywalczył Michał Nalewajek we florecie kategorii A. Polak wygrał wszystkie swoje walki w fazie grupowej. W fazie pucharowej nasz zawodnik pokonał Japończyka Kiyoharu Nakagawę 15:3, następnie wygrał z drugim z reprezentantów Kraju Kwitnącej Wiśni Naoki Yasu 15:8.

W półfinale Polak musiał uznać wyższość Damiena Tokatliana z Francji (7:15). W finale pogromca Polaka okazał się lepszy od Japończyka Shintaro Kano (15:6). Drugi brązowy krążek wywalczył Jae Hoon Sim z Korei Południowej. W turnieju rywalizowało 16 zawodników. Nalewajek powtórzył tym samym sukces z Włoch, gdzie podczas PŚ w Pizie ukończył zawody na tej samej pozycji.

Brązowi szpadziści

Drugiego dnia wzbogaciliśmy się o kolejne dwa brązowe krążki. W szpadzie kategorii A brali udział Michał Nalewajek oraz Norbert Całka. Polacy bardzo dobrze spisali się w eliminacjach. Nalewajek wygrał pięć walk, jako jedyny z 23-osobowej stawki, zaś Całka przegrał tylko jeden pojedynek. Tym samym biało-czerwoni, dzięki udanej fazie grupowej rozpoczęli fazę pucharową od 1/8.

Całka drogę do medalu rozpoczął od pokonania 15:8 Malezyjczyka Krisana Sriujunama, następnie wyeliminował Gaetana Charlota z Francji, pokonując go 15:9. Niestety, w walce o finał przegrał z innym francuskim szpadzistą Robertem Citernem 12:15. W finale Citerne przegrał z Koreańczykiem Jae Hoon Simem. Azjata w drodze do półfinału pokonał Michała Nalewajka. Drugi z Polaków skończył ostatecznie zawody na wysokim piątym miejscu. Drugi brąz wywalczył Brytyjczyk Oliver Lam Watson.

W szpadzie w kategorii B wystartowało 15 zawodników, w tym Grzegorz Lewonowski. Polak wygrał w fazie grupowej trzy z czterech pojedynków. W 1/8 finału okazał się się lepszy 15:7 od Japończyka Futoshiego Wakimury, zaś w ćwierćfinale zwyciężył z Pierrem Mainvillem z Kanady, także dając się trafić tylko siedem razy. Wejście do finału przegrał z Yohanem Peterem trzema trafieniami. Jak się okazało później, Polak przegrał z późniejszym zwycięzcą zawodów Pucharu Świata. Francuz w finale pokonał 12:10 Jovane'a Guissone'a z Brazylii. Podium uzupełnił Gi Hong Kim z Korei Południowej.

Drużyna na wagę złota

Ostatniego dnia indywidualnie walczył Norbert Całka. Polak zajął ósmą lokatę w szabli A. Pokonał Chaichana Jongjairaka z Tajlandii 15:12, a następnie przegrał z Shintaro Kano 10:15 w ćwierćfinale. Bezkonkurencyjny okazał się reprezentant gospodarzy Ryan Rousell. Kanadyjczyk pokonał Kano w finale 15:4. Brązowe medale wywalczyli Naoki Yasu z Japonii oraz Moez El Assine z Francji. Startowało 16 zawodników.

W turnieju drużynowym szpady wystartowało osiem reprezentacji. Polacy w składzie Nalewajek, Całka, Lewonowski rozpoczęli od pokonania Malezji 45:34. W półfinale ich przeciwnikami byli rywale z Tajlandii, biało-czerwoni tą walkę wygrali 45:36 i awansowali do finału. W nim pokonali mocnych Francuzów 45:42. Po brąz sięgnęła Tajlandia pokonując 45:32 Koreę Południową.