Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Rafalska spotkała się z przedstawicielami części środowiska. Bez protestujących i Krajowej Rady

30.04.2018
Autor: PAP, fot. M. Różański
Minister Rafalska mówi do mikrofonu podczas briefingu prasowego

Zakończyło się spotkanie m.in. szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej i rzeczniczki rządu Joanny Kopcińskiej z przedstawicielami części środowiska osób z niepełnosprawnościami – poinformowało w poniedziałek ministerstwo. W spotkaniu nie uczestniczyli protestujący w Sejmie.

W poniedziałek po południu protestujący w Sejmie rodzice osób z niepełnosprawnością otrzymali na godz. 13 zaproszenie od minister rodziny i pracy na rozmowy w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Nie skorzystali jednak z zaproszenia. Argumentowali, że nie mogą opuścić Sejmu, bo już nie będą mogli do niego wrócić. Zaprosili minister do parlamentu.

- Usilnie zapraszamy teraz telefonicznie panią minister, żeby wrócić do rozmów, ale tutaj, po prostu w cztery oczy, bez kamer – mówiła Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Przed spotkaniem Elżbieta Rafalska zapewniła, że protestujący, którzy opuszczą Sejm na czas rozmów, po ich zakończeniu ponownie zostaną wpuszczeni do parlamentu. „Dialog polega na tym, że obydwie strony wykazują dobrą wolę do rozmów” – oświadczyło ministerstwo.

„Wysłuchanie naszych problemów”

Około godz. 16 w CPS „Dialog” zakończyło się spotkanie szefowej MRPiPS, rzeczniczki rządu i Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza z częścią środowisk osób z niepełnosprawnościami. Wzięli w nim udział przedstawiciele organizacji pozarządowych z całej Polski, m.in. z Łomży, Kielc i Janowa Lubelskiego. Ocenili po zakończeniu rozmów, że spotkanie było bardzo dobre, a każda organizacja mogła zgłosić własne postulaty.

- Propozycja z mojej strony dotyczyła aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych, bo na rynku pracy osoby niepełnosprawne mają ciężko, był taki postulat. Inne organizacje miały swoje własne postulaty – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Andrzej Łukasik ze Stowarzyszenia Klub Rehabilitacji z Janowa Lubelskiego. – To było wysłuchanie takich naszych problemów. Szkoda, że tu nie było tych matek z dziećmi, bo też powinny być. (...) Wiem, że im te pieniążki są potrzebne – dodał.

- Spotkanie było bardzo dobre, pozytywne, rząd PiS jest jedynym rządem – i to trzeba bardzo mocno podkreślić – który ujął się za osobami niepełnosprawnymi. Czekamy na dalsze rozwiązanie spraw. Oczywiście padły bardzo dobre propozycje, ale czekamy na prace w komisjach – powiedział jeden z uczestników spotkania z Łomży.

Krajowa Rada Konsultacyjna nie wzięła udziału

O tym, że spotkanie było owocne, mówił w rozmowie z dziennikarzami także dr Bawer Aondo-Akaa, który zwrócił uwagę, że popiera „rozwiązania minister Elżbiety Rafalskiej i rządu pod kątem osób niepełnosprawnych”.

- Uważam, że spotkanie miało element aktywizacji środowiska osób z niepełnosprawnością i zobaczenia, że osoby z niepełnosprawnością mają wielorakie potrzeby. To nie jest środowisko jednolite, ale jest to środowisko, które chce rzetelnie pracować nad systemem wsparcia osób niepełnosprawnych. Ta rozmowa ma być merytoryczna, spokojna, bez krzyków, bez awantur – mówił.

W rozmowach nie wzięli udziału przedstawiciele Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych.

„Nie będziemy uczestniczyć w dyskusjach w CPS „Dialog”, w których nie ma protestujących w Sejmie osób niepełnosprawnych oraz ich rodziców” – stwierdzili i wydali oświadczenie.

Protest od 18 kwietnia

Rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnością protestują w Sejmie wraz z podopiecznymi od 18 kwietnia. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Jeden to wprowadzenie dodatku „na życie” dla osób z niepełnosprawnością niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Według aktualnej propozycji protestujący domagają się, by dodatek był wprowadzany krocząco – 300 zł od czerwca 2018 r., 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020 roku.

Drugi postulat to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz z jej stopniowym podwyższaniem do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą z niepełnosprawnością.

W czwartek przyjęty został przez rząd projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

Kolejny projekt, przedstawiony przez rząd w piątek, ma odpowiadać na postulat 500-złotowego dodatku i gwarantować osobom z niepełnosprawnością około 520 zł miesięcznych oszczędności z tytułu wydatków na wyroby medyczne i rehabilitację. Protestujący nie uznają jednak tej propozycji za realizację swojego postulatu, nazywają ją „manipulacją” i podkreślają, że oczekują „żywej gotówki”, nie zaś świadczeń rzeczowych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • A co z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
  Druga grupa
  03.05.2018, 13:00
  Dlaczego Rząd ma dać tylko 1 grupie na rechabilitację 500 zł.? Druga grupa stopień umiarkowany jest gorszy um rechabilitacja jest nie potrzebna? Druga grupa powinna też dostać 500 zł na rechabilitację nie powinno być wyróżniania Osób niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • DLACZEGO RZĄD PiS LAMIA KONSTUCJE R.P. DEKRETY UNLNE KOSZTEM POKRZYWDZONEGO NARODU/
  inwalida 1grupy glodny
  01.05.2018, 17:07
  RZĄD PiS PO OBJECIA RZĄDOW DODATEK PIELEGNACYJNY WYNOSL 209 zł TERAZ 2.5 RZĄDÓW PiS WYNOSI215 zl TO UNI 38ERO UNI 300-1350 ERO + LEKI ZADARMO UNAS DROZYZNA ZNIKLY INSULINY NA SERCE WSZYSKIE LEKI PŁATNE 100% TAK SAMO SZPITAL WYSTAWIA REHABILITACJE do 10 x ZABIEGOW NFZ NARZUCA SWOJE ZALECENIA NFZ ODRZUCA SKIEROWANIE DO SANATORUM BRAK SAMODZIELNOSCI PO UDARZE LUL WYLEWIE KRWI dop mózgu pefron I mopr opierają bzdornych zalecrnia dylemat do co walczą cukrzyca stopą cukrzycową kupowanie lekow I opatrunkówrząd pIs kłamie oszukuje poszkodowanych przez los sbie diety i nagrody ?
  odpowiedz na komentarz
 • Spotkanie owocne ale???
  janek.
  01.05.2018, 14:12
  W dalszym ciągu nie mówi się nic o dorosłych osobach niepełnosprawnych które większą część życia ciężko pracowały, były zdrowe a stały się niepełnosprawne z powodu wypadku,choroby czy choroby zawodowej.Osoby te nie ubiegają się o renty socjalne,oni mają prawo do rent wypracowanych tylko bardzo ciężko jest im te renty wywalczyć ze względu na nieuczciwy system orzeczniczy.Za poprzednich rządów kobieta w wieku 55lat po przepracowaniu20 lat i mężczyzna w wieku 60 lat i po przepracowaniu 25 lat lub pracujące w warunkach szczególnych i zachorowały na chorobę zawodową, mogli przechodzić na emerytury wcześniejsze,które im obecna reforma emerytalna zabrała, skazując na nieludzkie ,wieloletnie dochodzenie praw do renty.Jeżeli taka dorosła osoba jest skazana na opiekuna to ten powinien mieć takie świadczenie jak opiekun dziecka niepełnosprawnego.Dodatki rechabilitacyjne w wysokości 500 zł powinni otrzymać wszyscy niepełnosprawni w stopniu znacznym, jak również wymagające rechabilitacji w stopniu niższym.Taki dodatek w wysokości 400 zł,zresztą szybko uchwalony dostały osoby represjonowane i ciągle rozszerzające się grono kombatantów,dodatek mają obiecani nauczyciele,emeryci,górnicy a gdzie są niepełnosprawni,przecież to też ludzie?
  odpowiedz na komentarz
 • Czy wszystkie grupy niepelnosprawnych skorzystaja ???
  Meggi
  01.05.2018, 09:10
  Wiele bym dala by moc skorzystac z rehabilitacji bez ograniczen.Jestem po operacji usyniecia guza mozgu.Pilowa twarzy to niedowlad.Rehabilitowac musze sie do konca zycia i pimimo,ze moj stan zdrowia jest nienajlepszy to musze "polowac" i uganiac sie za rehabilitacja.Mam stopien umiarkowany...tylko...Niestety do tego jest wielkim szczesciem spotkac rehabilitanta, ktory dobrze zrobi masaz twarzy a tylko taka forme moge stosowac.Nie sadze by rzad pochylil sie nad takimi osobami jak ja.A ja chetnie z rehabilitacji skorzystam i nie bede marudzic :-)
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas