Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bez kolejki i skierowania. Jest projekt ustawy dot. wsparcia osób ze znacznym stopniem

02.05.2018
Autor: PAP, fot. M. Kuśmierz
Napis: Lekarz rodzinny - zapisy. W tle szpital i karetka

Klub PiS złożył w środę, 2 maja 2018 r., w Sejmie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności; zakłada on m.in. finansowanie przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej.

AKTUALIZACJA 2.05.2018, godz. 19:45

Autorzy projektu podkreślają, że „osoby niepełnosprawne powinny być objęte szczególną opieką ze strony państwa”, a projektowane przepisy mają zapewnić możliwie jak najszerszą realizację ich konstytucyjnych uprawnień.

Bez kolejek, bez skierowania

Projekt przewiduje wprowadzenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Autorzy projektu zaproponowali m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (np. wózków inwalidzkich). Zgodnie z proponowanymi przepisami, osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności miałyby też prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Bez kolejki mogłyby także korzystać z usług farmaceutycznych w aptekach.

Ta grupa osób z niepełnosprawnością mogłyby również korzystać ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania.

Projekt ustawy przewiduje zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W tym celu zaproponowano regulację analogiczną do przepisu znoszącego limit finansowania świadczeń z zakresu leczenia i diagnostyki onkologicznej, tj. umożliwiającą zmiany umów zawartych przez NFZ z placówkami medycznymi.

Autorzy projektu wskazują, że regulacje będą skutkować wydatkowaniem środków z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zaproponowano, by nowe przepisy weszły w życie od 1 lipca br.

Zmiana czy manipulacja?

Projekt ten już w piątek został zaprezentowany protestującym w Sejmie rodzicom i opiekunom osób z niepełnosprawnością podczas jednego ze spotkań z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską oraz rzeczniczką rządu Joanną Kopcińską. Rzeczniczka rządu wskazywała wówczas, że zaproponowane rozwiązania zagwarantują osobom z niepełnosprawnością ok. 520 zł miesięcznych oszczędności z tytułu wydatków na wyroby medyczne i rehabilitację.

Protestujący nazwali propozycję „manipulacją” i zaapelowali o pomoc do prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Jedna z protestujących Iwona Hartwich w środę w rozmowie z PAP oceniła, że projekt PiS nie zaspokoi potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- Ta ustawa absolutnie nic nie zmienia w życiu tych osób – powiedziała. – My nie potrzebujemy produktów. Osoby, które protestują obecnie w Sejmie potrzebują pomocy finansowej, bo żyją dziś za niecałe 900 złotych – dodała Hartwich.

Przyznała, że dodatkowe 500 zł zapewniłoby minimum socjalne, ale – jak zaznaczyła – „państwo musi nadal pomagać dorosłym osobom niepełnosprawnym”.

Zaznaczyła, że osoby z niepełnosprawnością nie powinny trafiać do DPS-ów, bo niektórzy z nich są w stanie się usamodzielnić. Przypomniała, że podczas poprzedniego protestu w 2014 r. popierały go m.in. obecna minister Elżbieta Rafalska czy obecna wicemarszałek Sejmu, rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Protest od 18 kwietnia

Rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnością protestują w Sejmie wraz z podopiecznymi od 18 kwietnia. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Jeden to wprowadzenie dodatku „na życie” dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Według aktualnej propozycji protestujący domagają się, by dodatek był wprowadzany krocząco – 300 zł od czerwca 2018 r., 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020 roku. Drugi postulat to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

W ubiegły czwartek rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • do
  tomo
  17.11.2019, 21:11
  niepelnosprawni 1000+ dostaną tego roku nawet 2019
  odpowiedz na komentarz
 • PEFRON ???
  awe
  05.05.2018, 23:33
  Popieram Rząd PIS z całych sił ! Mój syn 40-letni ze znacznym upośledzeniem trzeci rok z rzędu odmówiono Turnusu Rehabilitacyjny z PEFRON-u, twierdząc że jest za "stary"a fundusze które są refundowane turnusy przeznaczone tylko dla dzieci !!! I to jest HAŃBA !!! Bo ja jako matka chciałabym syna na różne sposoby rehabilitować tym bardziej że mam 61 lat i jeszcze mam trochę siły i zdrowia aby chociaż raz w roku pojechać na turnus. Bo jak mnie braknie to kto będzie chciał moje dziecko rehabilitować ??? Zwracam się do Rządu o pilne zwrócenie uwagi na przyznawanie dofinansowań przez PEFRON ! W mojej okolicy rehabilitacji dla niepełnosprawnych NIE MA, a godz.rehabilitacji kosztuje KROCIE !!!
  odpowiedz na komentarz
 • i znów poronione
  Hipokryzja rządzących
  05.05.2018, 19:46
  Znam takich co mają znaczny a są w 100% samodzielni, pracują, biegają, kajaczki itd, dostali stopień 20-30 lat temu, a między czasie ich stan zdrowia znacznie się poprawił. Więc jak to się ma do osób, które faktycznie wymagają opieki i tego znacznego stopnia? To ma sens tylko wtedy, gdy zweryfikuje się stałe orzeczenia. Znam osoby z umiarkowanym, które także potrzebują opieki innych choćby czasowej, do tego także leków, rehabilitacji i badań, nie mają możliwości dostania się do lekarza, badań a co za ty idzie rehabilitacji i leków, Mają czekać a stan się pogorszy i dostaną ten znaczny? Gorszy sort? A osoba która zachorowała, jeszcze nie ma orzeczenia, bo jak ma je zdobyć skoro nie może dostać się do poradni, do lekarza czy rehabilitację? Zdiagnozowanie wielu chorób często zajmuje 2-5 lat, tylko dlatego że nigdzie nie można się dostać. Wyjątki dotyczą chorób, z którymi w trybie pilnym trafiamy do szpitala, cała reszta czeka w kolejce, aż stan zdrowia pogorszy się. Powinno być tak, że wszystkie przyszpitalne poradnie, gabinety diagnostyczne obowiązkowo pracują 24h/dobę 7 dni w tygodniu, zatrudnić lekarzy, techników choćby ze wschodu, przecież i znieść limity z NFZ od razu zmniejszą się kolejki. Poradnie przyszpitalne czynne są zazwyczaj tylko do godz 13-15, rzadziej dłużej. Są poradnie, które z powodu limitów NFZ są czynne tylko 1-2 razy w miesiącu! Kolejni na rok lub dłużej, a nie ma innych lekarzy w rejonie zajmujących się danym problemem. Moja diagnostyka wygląda tak, 4 mce do neurologa, tam skier na bad, niektóre uzyska się za 3 mce, a pilny MRI głowy 10mcy, człowiek wraca z wynikami, po blisko roku, Bywa że okazuje się że to za mało do postawienia diagnozy i kolejne czekania. Na swoja diagnozę neurologiczną czekam 4 lata, tylko dlatego że stan zdrowia jest stabilny i nie wymaga pilnego pobytu w szpitalu. Podobnie wygląda u gastrologa, okulisty i wielu innych, a rehabilitacja? 2-5 mcy do samej poradni rehabilitacyjnej się czeka, następnie wiele miesięcy na zabiegi, nie wszystkie, wyliczone na co można, następnie znów wiele miesięcy na kolejną kończynę. Poradnie specjalistyczne przyszpitalne po południu często pozamykane, sprzęty do diagnostyki stoją nieużywane, bo nie ma kto obsłużyć, limity NFZ że tylko tyle rocznie, to co się dziwić, że są kolejki? Okradacie podatników na każdym kroku, wszystkich, bo wszyscy płacimy podatki, choćby odprowadzana z naszych zakupów (VAT) i nie mamy możliwości diagnostyki i leczenia na czas. To jest barbarzyństwo!
  odpowiedz na komentarz
 • Stopnie niepełnosprawności.
  Elizabet
  05.05.2018, 09:27
  3 stopnie niepełnosprawności to nie jest w porządku. Przynajmniej dwa razy tyle i pielęgnacyjny stosownie do stopnia.
  odpowiedz na komentarz
 • Grupy ze znacznym stopniem niepelnosprawnu
  umiarkowanaII
  05.05.2018, 04:49
  A co z grupami umiarkowymi ileekimi ?To a inwawilidi, już im się ta pomoc nie będzie pomocna bo nie nosza pieluchomajky.....wstyd////
  odpowiedz na komentarz
 • Moja opinia
  Borzoi
  04.05.2018, 23:23
  Protestujące kobiety i niepełnosprawni mają racje. PiS dzieli polaków. Zdrowe dziecko dostaje 500 zł i może wydać na co uważa za stosowne. Inwalida nie może marzyć o komórce, zegarku, laptopie, książce więc dostanie tylko cewnik i pieluchomajtki. A jak będzie chciał zamówić msze za swoje zdrowie to czy proboszcz przyjmie na tace pieluchomajtki i cewnik? Dzielą ludzi. Na lepszych którym wolno i gorszych którym się należy tylko laska. Niepełnosprawni też płacą podatki. Jeżeli tak dzielić to rolnikom zamiast dotacji dawajcie kosy i widły. Tymczasem...Ustawa o kombatantach została przegłosowana w 2014 roku. Głosowało za nią PO, PiS, jak i prezydent Duda. W konsekwencji jej wdrożenia, tylko na odszkodowania/emerytury dla Żydów wydajemy rocznie 240 mln złotych :) Ot Polacy :) https://www.youtube.com/watch?v=zWVcLqMAJ9M https://www.youtube.com/watch?v=qp2krbJct3k
  odpowiedz na komentarz
 • ska na to pieniądze
  pełnosprawna
  04.05.2018, 19:47
  1.Uruchomić przymus pracy jak było za dawnych lat i zaprzestać sponsoring degeneracji. 2.Poszkodowanym przez inne osoby przyznać świadczenia ściągane od tych osób lub ich ubezpieczycieli ( po wypadkach, pobiciach, zaniedbaniach itd.) 3. Umożliwić tym co dadzą radę pracować pracę w warunkach chronionych. 4. Zmniejszyć ZUS i podatki dla niepełnosprawnych, 5. Nie odbierać od ust najbiedniejszym, niezaradnym maleńkich kwot przez krzywdzące orzeczenia, które teraz jest całkowicie wykolejone. 6. Zmniejszyć tym co mają po kilka milionów na miesiąc. 7. Nie odbierać rent w sytuacji jak ktoś chce odrobinę dopracować. 8. Dzieci niepełnosprawne ( z wyjątkiem upośledzeń umysłowych) kierować w miarę możliwości do zwykłych szkół i wyrosną na przydatnych ludzi bez kosztów nauki izolowanej. 9. Nałożyć obowiązek każdej instytucji aby kilka niepełnosprawnych osób zatrudniła. 10. Może to brzydkie określenie ale trzeba sterylizować "głupoli, pijaków i wszystkich egoistów którzy nie rozróżniają miłości od czynności (byczków, czy ogierów) a los tych narodzonych skrzywdzonych dzieci mają daleko gdzieś. 11. Uruchomić prawdziwe kontrole tych niewłaściwych rodzin a zwłaszcza konkubinatów i odbierać im pieniądze a w to miejsce tworzyć państwowe czy prywatne świetlice z wyżywieniem dla nich. Ale domniemam, że akcja przedwyborcza minie, ZUS-owi skończą się do odbierania świadczeń ciężarne i po przyznaniu dodatku 500 zł będzie robił wielką akcję aby każdy kto brał pielęgnacyjny 153 zł stał się zdolny do samodzielnej egzystencji. To nie bogaci stracą tylko najbiedniejsi i chorzy. Jak 1000 osób ozdrowią to będzie na dodatek dla 300 osób. Obawiam się że stanie się w myśl zasady, ze chytry dwa razy straci i protest nie dla wszystkich będzie korzyścią.
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawni bez kolejki?
  Zbigniew
  04.05.2018, 18:15
  Kiedy informowałem lekarzy, że legitymuje się niepełnosprawnością ze stopniem znacznym, odzew był taki, "że ich to nie interesuje". To samo jest, i będzie w rejestracjach do specjalistów NFZ i do rehabilitacji!
  odpowiedz na komentarz
 • znaczny stopień niesprawności
  EBOB
  04.05.2018, 18:15
  Proszę o ścisłe sprecyzowanie co przez to należy rozumieć ? Wg mnie protest w Sejmie dot. osób które samodzielnie nie funkcjonują.
  odpowiedz na komentarz
 • śmieszne
  aga
  04.05.2018, 01:44
  Weźcie mnie nie rozśmieszajcie już kiedyś tak było, że osoby leżące i siedzące przyjmowane były poza kolejnością i co? wzniesiono ten przepis bo nie można było możliwości sankcjonowania! potrwa to może rok, dwa i będzie to samo.
  odpowiedz na komentarz
 • 24 mld zł na 500+
  ja
  03.05.2018, 01:37
  widzicie tą kwotę? i dla niepełnosprawnych nie ma kasy? zrezygnować z 500+ i będą pieniądze na wszystko! dzieci już się wystarczająco urodziło! czas na naprawdę potrzebujących!
  odpowiedz na komentarz
 • bez kolejki
  gaga
  02.05.2018, 22:46
  Jestem niepełnosprawna ze stopnie znacznym i nie mogę sama egzystować. Jeżdżę na wózku. Ponieważ mam kilka chorób w tym znaczną męczliwość mięśni czekanie w kolejce u lekarza jest dla mnie bardzo dużym wysiłkiem. Zdarzyło się, że kilka razy musiałam zrezygnować z wizyty bo byłam już tak słaba, że nie byłam w stanie nawe mówić. Uważam, że niezależnie od postulatów , propozycja wejścia do lekarza poza kolejnością ułatwiłaby mi kontakt z lekarzem. A niestety pacjenci tzw. bez niepełnosprawności nie rozumieją, że nawet zwykłe siedzenie może być ponad moje siły.
  odpowiedz na komentarz
 • To bardzo dobry pomysł
  ja
  02.05.2018, 20:24
  Bez kolejek i dostęp do rehabilitacji tak jak w pakiecie onkologicznym to bardzo dobry pomysł i jestem za plus 500 zł.
  odpowiedz na komentarz
 • LIST OTWARTY DO PROTESTUJĄCYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
  SON "Podkarpacie"
  02.05.2018, 19:49
  Jasło, 2 maj 2018 r. Szanowni Niepełnosprawni protestujący w Sejmie (i wszystkie inne ON popierające ten protest) dotyczy: refleksji co w życiu najważniejsze i ogromnej szansy jaką teraz macie Szanowni Państwo, obserwując spór jaki wybuchł pomiędzy wami, a rządem ws. bardzo istotnych tak dla was - jak i dla wszystkich osób z orzeczoną całkowitą niezdolnością do samodzielnej egzystencji (znaczny stopień niepełnosprawności), zastanawiamy się dlaczego to inni wypowiadają się wciąż o waszych troskach, planach na przyszłość i potrzebach, a nie wy sami. Dlatego zwracamy się bezpośrednio do was z prośbą, byście to wy sami rozważyli kilka propozycji, które – naszym zdaniem, macie obecnie szansę wynegocjować z rządem dla dobra całego środowiska ON i dobra naszych opiekunów. I tym samym zdobyć duży szacunek i uznanie społeczne. Z własnych doświadczeń - często kilkudziesięciu lat przeżytych na wózkach, uważamy, że wypowiadanie się innych w imieniu ON szkodzi naszemu środowisku, gdyż osoby postronne często pomijają to co jest dla nas najważniejsze: zdrowie, szacunek i pragnienie użyteczności poprzez pracę na miarę sił i możliwości. Zauważamy to i podczas waszego protestu, gdy wasi opiekunowie, i liczni publicyści i politycy raz po raz wypowiadają się o nieprzydatności propozycji rządowego pakietu rehabilitacyjnego dot.: zniesienia osobom o znacznym stopniu okresów użytkowania i ograniczeń dotyczących liczby wyrobów medycznych; bezkolejkowego korzystania przez nie ze świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych; umożliwienia im rehabilitacji w sposób nieograniczony w placówkach, które sami wybiorą oraz korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskiwania skierowania. Stąd tylko krok do dostępu do innowacyjnych metod leczenia typu: regeneracja komórek nerwowych i mózgowych komórkami macierzystymi oraz w komorach hiperbarycznych, czy też elektro-magnetyczne wszczepienne stymulatory pracy mózgu... i w efekcie do pozbycia się wózków, pampersów, cewników, odleżyn, przykurczy, skostnień, zaników mięśni i nerwów, spastyki, padaczek, zalegań, zatrzymań itp. Z naszej strony uważamy, że te propozycje są przełomowe, gdyż zapewniają ON zdrowie, czy powrót do zdrowia i sprawności, a te są ważniejsze niż jakiekolwiek pieniądze. Zauważcie to i doceńcie. Tutaj prosimy, dodatkowo rozważcie wynegocjowanie z rządem prawo do bezkolejkowego korzystania ze świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych oraz dostępu do świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskiwania skierowania dla waszych/naszych opiekunów – wszak to od ich kondycji i czasu najczęściej zależy wasze/nasze życie. Nadto prosimy, rozważcie/rozważajcie podjęcie pracy zarobkowej by to z niej – chociaż w części się utrzymywać, a nie tylko z pomocy społecznej czyli pstrej łaski ludzi płacących podatki. Praca bardzo podnosi prestiż ON i poczucie przydatności z bycia użytecznym elementem społeczeństwa. To budzi największy szacunek. Stąd tylko krok do bycia samodzielnym czy do założenia własnej rodziny. Myśląc o pracy w warunkach chronionych rozważcie wynegocjowanie by dla dorosłych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej włączono możliwość pracy zarobkowej choćby w wymiarze jedna/dwie godziny dziennie. By w ten sposób przyswajać sobie nawyki współpracy, dyscypliny, korzystania z konta czy pojęcie płacy i jej pochodnych typu obowiązkowe ubezpieczenia, podatki, składki itp. Warto pamiętać przy tym, że warunki chronione - czyli pracę we w pełni dostosowanym środowisku pracy (regulaminy, technologie, czas pracy, zakresy czynności itp. ‘pod’ schorzenia zatrudnionych osób) z zapewnieniem opieki medyczno-rehabilitacyjnej oraz ok. 40 działań wspierających pracujące ON – zapewniają wam/nam Zakłady Aktywności Zawodowej (dziennie 5 godz. pracy pod nadzorem instruktorów + 2 godz. rehabilitacji) i Zakłady Pracy Chronionej (7 godz. pracy + specjalistyczne programy zmniejszania ograniczeń zawodowych) działające na rynku komercyjno-konkurencyjnym. Można jeszcze pracować na tzw. rynku otwartym nie zapewniającym żadnych osłon związanych z warunkami chronionymi, który umożliwiaj najsilniejszym i najbardziej usprawnionym ON współpracowanie i konkurowanie z pracownikami pełnosprawnymi na takich samych warunkach. W tym miejscu prosimy, byście rozważyli wymuszenie na rządzie by ten zalecił promowanie przez PFRON i programy pro-zatrudnieniowe, także i promocję pracy ON w warunkach chronionych (od 15 lat promowana jest tylko praca ON nakierowana na rynek otwarty) oraz pilne podjęcie działań na rzecz zwiększenia mobilności ON poprzez przywrócenie programu „Sprawny dojazd” Szanowni Państwo, zachęcając was do rozważenia podjęcia działań na rzecz wdrożenia rządowego pakietu rehabilitacyjnego - połączonego z naszymi propozycjami (pro-zdrowotne prawa opiekunów, ułatwienie podjęcia pracy w warunkach chronionych) w miejsce 500 zł dodatku do (już podwyższanej) renty socjalnej – zachęcamy was także do pamiętania iż istnieje cała rzesza ON, które nie mogą obejść się bez nieustannej rehabilitacji i zwiększonego zaopatrzenia medycznego – dla nich propozycje rządowe nielimitujące dostęp do ww. są zbawienne i przełomowe. Warto też – abyście walcząc o 500 zł dodatek do renty socjalnej wyłącznie dla ‘swojego’ środowiska (ON przekraczające 18 rok życia) pamiętali, że obok was są także niepełnosprawne dzieci i nastolatkowie oraz 30-50-latkowie, i jeszcze starsze ON ze znacznym stopniem, którym – wg waszej propozycji, ten dodatek by nie przysługiwał. Byście pamiętali także i o schorowanych emerytach, z 1000 zł emeryturą po dziesiątkach lat pracy i o ich odbiorze waszego finansowego postulatu. W kontekście powyższych wasze żądania finansowe jawią się jako dzielenie środowiska ON na grupy osób bardziej i mniej uprawnionych do pomocy państwa. Rozważcie zatem co ważniejsze: - dzielenie czy łączenie, - 500 zł czy zdrowie, - praca i szacunek czy życie z pomocy społecznej, - wasze zdrowie, czy błysk kamer i pożywki dla mediów i polityków. Drodzy państwo, macie obecnie ogromną szansę by nie tylko przyjąć pakiet rehabilitacyjny w imieniu wszystkich ON ale i wynegocjować doń kilka nowych dobrych rozwiązań, i tym samym pozytywnie zaistnieć dla wszystkich osób najsłabszych spośród słabych i ich opiekunów. Dlatego prosimy: podejmując decyzję kierujcie się swoją mądrością i przyszłością, a nie podszeptami ludzi spoza waszego/naszego środowiska, którzy dzięki wam chcą rozgrywać często bardzo brudne gierki dla zbicia swego kapitału. Łącząc wyrazy szacunku serdecznie was pozdrawiamy życząc zdrowia i wielu jeszcze dobrych rozwiązań na rzecz wszystkich osób niepełnosprawnych. Z poważaniem Wojciech Gajewski, Prezes Marek Stec, Pełnomocnik SON „Podkarpacie” ds. Zatrudniania ON PS I nie miejcie pretensji do organizacji ON reprezentujących nas w Krajowej Radzie Konsultacyjnej, że oto podpisały porozumienie z rządem ws. renty socjalnej. Widocznie na tym etapie nie mogli więcej osiągnąć. Zważcie przy tym, że organizacje te istnieją i utrzymują się tylko dzięki dotacjom rządowo-unijnym i z tegoż powodu mają ograniczoną swobodę działania.
  odpowiedz na komentarz
 • 500 minus dla posłów PIS
  Mistrz
  02.05.2018, 13:44
  Proponuję do projektu o obniżce pensji posłom, dołożyć opcję zabrania jeszcze 500+, a w to miejsce dodania 10 kg karmy dla kota i za resztę podpasek. To nic, że ktoś nie ma kota, albo partnerki - to ma im pomóc w życie ! To tekst jednej z protestujących, ale trafiający w punkt.
  odpowiedz na komentarz
 • Jak konkretnie?
  Czarek
  02.05.2018, 13:32
  Przeczytałem treść projektu i nic z niego nie rozumiem. Konkretnie, przysługuje mi w ramach limitu ulga w zakupie 180 pieluchomajtek na kw. Potrzebuję 2x więcej i brakujące dokupuję za 100% ceny. Jak ma być po tej zmianie?
  odpowiedz na komentarz
 • Kpią sobie z ON!
  Aga
  02.05.2018, 13:10
  Z tej rozpaczy nad działaniami rządu będę trochę złośliwa. Poproszę jeszcze o możliwość korzystania z WC bez kolejki! Na pewno zmieni to sytuację ON na lepsze!
  odpowiedz na komentarz
 • Niestety pomysł rządu nie dla wszystkich.
  Aga
  02.05.2018, 13:03
  A w jaki sposób skorzystają na tej ustawie osoby ze znacznym stopniem: upośledzone, z zespołem Downa, głuchonieme, niewidome czy osoby z autyzmem? Nie wszyscy potrzebują pieluch czy wózków. Bez kolejki do lekarzy i w aptece? I na tym niepełnosprawni mają zaoszczędzić? Niektórym potrzebna jest specjalistyczna terapia, innym rehabilitacja a innym asystent, żeby w ogóle mogli wyjść z domu.
  odpowiedz na komentarz
 • A jak to ma wyglądać w praktyce?
  Agnieszka
  02.05.2018, 12:55
  Bez kolejki w aptece? To co jest kolejka a np. matka z autystą albo np. głuchoniemy podchodzą bez kolejki? A co jak np. stoją starsi ludzie w kolejce? Przecież to są bzdury a nie pomoc niepełnosprawnym! Martwy przepis nie przyda się większości ON.
  odpowiedz na komentarz
 • Czemu tylko dla jednej grupy ON?
  Aga
  02.05.2018, 12:47
  Czemu tylko dla osób ze znaczną niepełnosprawnością? W takim razie to nie będzie dotyczyło orzeczeń do 16 r. ż . 15-16-17 latek ma czekać miesiące na rehabilitację i terapię a jak skończy 18 to nagle bez kolejki? Coś to wszystko nie pomyślane! Przecież im wcześniejsza terapia i reh. tym lepsze efekty.
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  Marco
  02.05.2018, 12:37
  W jaki sposób możliwość wejścia do lekarza poza kolejką ma sprawić ze zaoszczędzę 520 zł? Czy wchodzenie poza kolejką będzie obowiązywało również jak osoba pójdzie do lekarza prywatnie?
  odpowiedz na komentarz
 • Zmiana Legitymacji
  Mistrz
  02.05.2018, 12:34
  ...a do lekarzy, to niech niepełnosprawni idą z NOWĄ legitymacją buahahahaha, bo tam brak info o stopniu znacznym. Tak to jest, kiedy Rząd nie słucha środowiska, tylko robi swoje, bo wie lepiej...
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawni = dzieci '' 500+''
  J.M. NIEPEŁNOSPRAWNY
  02.05.2018, 12:33
  niepełnosprawni = niepotrzebni zlikwidować dzieci wspierać = będą pracować na emerytury polityków
  odpowiedz na komentarz
 • TOTALNA MANIPULACJA RZĄDU ! - RAFALSKA DO DYMISJI !
  Mistrz
  02.05.2018, 12:31
  Tak nie można. Nie można zatykać uszu i udawać, że nie słyszy się głosów protestujących oraz głosów poparcia, w tym głosu społeczeństwa (ankietowani są za spełnieniem postulatu 500+ w gotówce). Można będzie oskarżyć rząd o niegospodarność, bo skoro protestujący chcą 500 (300+100+100), a rząd daje "520", to jest to jawna niegospodarność Pani Minister. A tak serio - a co z leżącymi niepełnosprawnymi w stopniu znacznym, którzy nie używają pieluch, ortez, wózków, a którym potrzebne są pieniądze na życie i na leki ? Pani Rafalska ośmiesza się, a PIS traci... Może niech całkiem straci - będzie lepiej...
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas