Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Protestujący w Sejmie: rząd przedstawia nam jałmużnę; protest nie będzie zakończony

03.05.2018
Autor: PAP, fot. M. Różański
Korytarz sejmowy. Trzy kobiety i dwóch młodych mężczyzn na wózkach

Rząd nie chce wyjść na przeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych; cały czas przedstawia nam jałmużnę – podkreślały w środę, 2 maja, przedstawicielki opiekunów osób z niepełnosprawnością, które od dwóch tygodni protestują w Sejmie. „Protest nie będzie zakończony” – oświadczyły.

Protestujący rodzice i opiekunowie zaprezentowali w środę podczas konferencji prasowej w Sejmie archiwalne wypowiedzi polityków PiS dot. sytuacji osób z niepełnosprawnością.

Jedna z matek na tablecie wyświetliła wypowiedzi m.in. obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wicepremier Beaty Szydło; apelowali oni do ówczesnego rządu PO-PSL o pomoc dla osób z niepełnosprawnością, krytykowali jego działania w tej sprawie, a sami wyrażali wsparcie dla protestujących wówczas osób.

- Jesteśmy tymi samymi rodzicami, którzy protestowali w 2014 r. – podkreślił Iwona Hartwich.

Z ulicy do specjalisty

Protestujący odnieśli się też do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności; zakłada on m.in. zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej złożonego w Sejmie przez posłów PiS.

Jedna z matek – Marzena Stanewicz – zauważyła, że Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych mówi już o usługach i dostępności do usług.

- Nie wierzę, że „z ulicy” wejdę z moim synem do specjalisty, bo dzisiaj dzwoniąc do okulisty wizytę będę miała dopiero za trzy miesiące – podkreśliła.

Dodała, że w Toruniu, gdzie mieszka, od trzech lat nie ma pieniędzy na turnusy rehabilitacyjne dla dorosłych osób z niepełnosprawnością.

- Rząd nie może spojrzeć na to, czego te osoby niepełnosprawne po 18. roku życia oczekują od nich. Oni nam cały czas przedstawiają jakąś jałmużnę, coś, co nie jest do zrealizowania. To jest naprawdę żenujące – mówiła Stanewicz.

Rząd postawił mur

Według Iwony Hartwich, „rząd postawił mur”.

- Nie chce się pomóc osobom niepełnosprawnym od urodzenia. Często te dzieci nie są zdolne do samodzielnej egzystencji, żyją za niecałe 900 złotych na miesiąc – zauważyła. – Ten protest nie będzie zakończony – oświadczyła.

- Nawet jeżeli zostanie spełniony ten postulat – 500 zł – to jest kropla w morzu potrzeb. Na przykładzie swojego syna mogę powiedzieć, że jeśli on dostanie te pieniążki, to i tak państwo musi mu pomóc. Musi opłacić czynsz, musi zapewnić asystenta, żeby został w swoim środowisku – zaznaczyła Hartwich.

Protest od 18 kwietnia

Rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnością protestują w Sejmie wraz z podopiecznymi od 18 kwietnia. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Jeden to wprowadzenie dodatku „na życie” dla osób z niepełnosprawnością niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Według aktualnej propozycji protestujący domagają się, by dodatek był wprowadzany krocząco – 300 zł od czerwca 2018 r., 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020 roku.

Drugi postulat to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

W ubiegły czwartek rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł brutto. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Rząd zrobil już wiele
  syn AKowca
  05.05.2018, 14:17
  Preopozycja Rządu jest b.dobra, ponadczasowa i starczy! Strajkujący opiekunowie chcą forsy na swoje zachcianki (chusty za 1000,.zl, tipsy, sripsy nowe samochody itp), a podopieczni dalej będą wchrzaniać dania z obierków?!!!Ja z rodziną musimy przeżyć za 2006,.pln i zadbać o rehabilitację skoliozy wnuczki!...
  odpowiedz na komentarz
 • I znowu nie wszyscy równi
  Gość
  03.05.2018, 22:45
  A dlaczego mają otrzymać 500 zł tylko osoby będące na rencie socjalnej? Znam osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które mają świadczenie rentowe w wysokości 1029,80 zł, a ich się nie bierze pod uwagę w postulatach. One mogą przeżyć?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas