Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Paweł Mucha: prezydent od początku zaangażował się w rozwiązanie problemów osób niepełnosprawnych

04.05.2018
Autor: PAP, fot. Xlm (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Pałac Prezydencki w Warszawie nocą

Prezydent Andrzej Duda od początku zaangażował się w rozwiązanie problemów protestujących w Sejmie osób niepełnosprawnych – powiedział w piątek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Zaznaczył jednak, że narzędzia do rozwiązania tych problemów ma rząd i większość parlamentarna.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się w czwartek wieczorem z przebywającymi w gmachu Sejmu rodzicami i opiekunami osób z niepełnosprawnościami. Według prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego spotkanie miało na celu pomoc w poszukiwaniu kompromisu.

Narzędzia mają parlament i rząd

Paweł Mucha, odnosząc się do tego spotkania podkreślił w rozmowie z radiem Zet, że prezydent Andrzej Duda „zaangażował się od pierwszego momentu” w rozwiązanie sytuacji protestujących. Dodał, że „kiedy pojawiła się propozycja czy prośba o spotkanie z panią prezydentową – oczywiście w innym wymiarze – też pani prezydentowa zadośćuczyniła”.

- Natomiast prezydent tutaj wskazuje, że narzędzia, jeżeli chodzi o rozwiązanie problemu, ma większość parlamentarna i rząd – zaznaczył.

Prezydencki minister zapewnił, że Andrzej Duda „cały czas konsekwentnie sercem jest z protestującymi”.

- Jesteśmy na etapie takim – jedna z propozycji dwóch głównych postulatów została załatwiona – mówię o kwestii podwyżki, jeżeli chodzi o kwestie związane z rentą, natomiast jeżeli chodzi o drugą sprawę – rzecz jest w toku – tłumaczył Mucha.

Spotkanie Pierwszej Damy z protestującymi rodzicami i ich podopiecznymi odbyło się za zamkniętymi drzwiami. „Potrzeby dnia codziennego osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów są przedmiotem troski Pierwszej Damy. Z tego też powodu podczas spotkania Pierwsza Dama rozmawiała z protestującymi o ich problemach i konieczności głębokiej analizy funkcjonujących obecnie rozwiązań wpływających na standard życia osób z niepełnosprawnościami” – poinformowała Kancelaria Prezydenta w oświadczeniu wydanym po spotkaniu.

Protest od 18 kwietnia

Rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnością protestują w Sejmie wraz z podopiecznymi od 18 kwietnia. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów.

Jeden to wprowadzenie dodatku „na życie” dla osób z niepełnosprawnością niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Według aktualnej propozycji protestujący domagają się, by dodatek był wprowadzany krocząco – 300 zł od czerwca 2018 r., 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020 roku.

Drugi postulat to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

W ubiegły czwartek rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł brutto. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

W poniedziałek klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności; zakłada on m.in. zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej.

W ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd prowadzi dialog z protestującymi osobami z niepełnosprawnością. „Wyszliśmy naprzeciw postulatom w sprawie renty socjalnej i nieograniczonego dostępu do wyrobów medycznych” – powiedział szef rządu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Gdzie przede wszystkim powinny być miejsca umożliwiające zmianę pieluchomajtek i wykonanie innych czynności higienicznych dorosłym, niesamodzielnym osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas