Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Urlop wytchnieniowy i czek opiekuńczy. PO złożyła projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym

04.05.2018
Autor: PAP, na zdjęciu projekt czeku opiekuńczego z 2014 r.
Projekt czeku opiekuńczego

Platforma Obywatelska złożyła w piątek w Sejmie projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Zakłada on m.in. wprowadzenie „urlopu wytchnieniowego” dla wszystkich osobiście opiekujących się osobami niesamodzielnymi oraz „czeku opiekuńczego” dla tych opiekunów, którzy łączą pracę z opieką.

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie, że proponowane przez PO rozwiązania, to „efekt pracy ostatnich wielu lat”. Zapewniła też, że były one konsultowane m.in. z osobami z niepełnosprawnością oraz seniorami.

600, 800 lub 1000 zł

- Ustawa ta do dotychczasowych świadczeń, które wymagają modernizacji, wprowadza przede wszystkim do dyspozycji rodzin i samych niesamodzielnych czek opiekuńczy o wartości 1000, 800 lub 600 złotych miesięcznie po to, żeby można było za te pieniądze zakupić usługi opiekuńcze w tym miejscu, w którym rodzina uzna to za najlepsze dla siebie – mówił senator PO Mieczysław Augustyn.

Dodał, że projekt PO zakłada wprowadzenie też m.in. „urlopu wytchnieniowego” dla wszystkich osobiście opiekujących się osobami niesamodzielnymi, elastyczny czas pracy i ochronę w pracy dla opiekunów osób niesamodzielnych, a także urlop opiekuńczy do 6 miesięcy w celu sprawowania opieki, możliwy do uzyskania za zaświadczeniem lekarskim o potrzebie opieki. Podkreślił, że półroczny urlop pozwalałby „powrócić do pracy tym wszystkim, którzy chwilowo będą zobowiązani do tego, żeby się zająć swoimi bliskimi”.

500 zł zasiłku pielęgnacyjnego

Posłanka PO Magdalena Kochan zapowiedziała też złożenie poprawki do będącego po pierwszym czytaniu w Sejmie projektu noweli ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.

- Złożymy poprawkę, która idzie w sukurs strajkującym mamom; mówimy, że zasiłek pielęgnacyjny winien wynosić 500 złotych – oświadczyła.

Rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnością protestują w Sejmie wraz z podopiecznymi od 18 kwietnia. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Jeden to zrównanie wysokości renty socjalnej z najniższą emeryturą i rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; drugi to wprowadzenie dodatku „na życie” dla osób z niepełnosprawnością niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Według aktualnej propozycji protestujący domagają się, by dodatek był wprowadzany krocząco – 300 zł od czerwca 2018 r., 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020 roku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • do sprawy
  niepełnosprawna
  07.05.2018, 13:58
  protest ma niejasny cel, gdyż jest tylko o osobach z zachorowaniem przed 18r.ż , dokładniej dla osób z rentą socjalną. Dlatego nie jest konstytucyjne, unijne, jest niesprawiedliwe sprawiedliwe, aby tylko tej grupie niepełnosprawnych pomagać ulegać pod kolejnymi "chcę" a innych chorych się zapomniało, !!!!!!!!, o tych niezdolnych do samodzielnej egzystencji z zachorowaniem po 30r.ż (patrz według ustawy )
  odpowiedz na komentarz
 • czysta ściema
  oset
  05.05.2018, 16:29
  Mieli na to czas 8 lat , to woleli spotkania szemrane w różnych miejscach, niż zajmować się problemami nie tylko niepełnosprawnych, ale w ogóle ludzi
  odpowiedz na komentarz
 • Dyskryminacja ?
  Umiarkowana
  05.05.2018, 15:05
  Osoby zr stopniem umiarkowanym sa za zdrowe na wszelkie przywileje??? Hahaha a to dobre ! Musialam zrezygnowac z pracy bo nawrt praca za biurkiem to jest zbyt duze wyzwanie.Musialam mieszkanie dostosowac do swoich pitrzeb by moc funkcjonowac.Bedziemy sie odwolywac do Strasburga !
  odpowiedz na komentarz
 • hahha
  ja
  05.05.2018, 01:04
  ale po co te czeki? przecież sprzątanie nie wejdzie w ramy opieki, przykładowo mówiąc, Dlatego najlepiej gotówka. Co za różnica? Boją się żeby nie przeznaczyć pieniędzy na Ferarii hahha?
  odpowiedz na komentarz
 • Olaf
  asia
  04.05.2018, 22:23
  Cieszy mnie to, że nie zmiany nie dotyczą tylko i wyłącznie rodziców niepełnosprawnych dorosłych dzieci. Bon rewelacyjne rozwiązanie ale oprócz zakupu usług opiekuńczych dodatkowo: usługi rehabilitacyjne, leki czy żywność specjalnego przeznaczenia np dieta bezglutenowa przy celiakii , cukrzyca. Poszerzcie możliwości na bon, bo często osoba niepełnosprawna ma też inne schorzenia.
  odpowiedz na komentarz
 • mama
  mama
  04.05.2018, 22:14
  Ja posiadam 2 grupę po staremu. Mam rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny. Mam nadzieję, ze nie będzie tu różnicowania bo osoba z umiarkowanym stopniem również wymaga pomocy i to często takiej samej jak ta ze znacznym. W tej chwili nie jestem też zdolna do pracy albo mam znaczne ograniczenia do jej podjęcia. Pomysł bardzo dobry tak na pierwszy rzut oka i powiem szczerze, ze mam żal do tych protestujących mam, że chciały rozwiązania patrząc tylko na swoje potrzeby. Po co jakieś nowe świadczenie rehabilitacyjne, które wcale nie miało służyć na rehabilitację. Jest już zasiłek pielęgnacyjny, który należy zwiększyć. Jeżeli chodzi o ten czek to może nie tylko usługi opiekuńcze ale zabiegi rehabilitacyjne czy żywność specjalnego przeznaczenia. Wszystkie urlopy jak najbardziej ok.
  odpowiedz na komentarz
 • Druga grupa
  Druga grupa
  04.05.2018, 15:14
  Druga grupa jest wgl brana pod uwage w tych wszystkich projektach . Na razie wszystko jest dla znacznego stopnia a co z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności?
  odpowiedz na komentarz
 • Zdjęcie sprzed 4 lat! :DDD
  Janek
  04.05.2018, 14:19
  No własnie! treba było 4 lata temu ten projekt składać! :)))
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas