Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm: pierwsze czytanie projektu dot. wsparcia niepełnosprawnych wieczorem 7 maja

07.05.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
kilka dokumentów w teczce

W poniedziałkowy wieczór, 7 maja, sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zajmie się poselskim projektem PiS ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.

O godz. 19.30, komisja ma zająć się dwoma projektami: rządowym i poselskim, dotyczącymi podwyższenia renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Z kolei o godz. 21 odbędzie się posiedzenie komisji ws. zagwarantowania osobom z niepełnosprawnością ok. 520 zł miesięcznych oszczędności z tytułu wydatków na wyroby medyczne i rehabilitację. Sprawozdawcą projektu będzie posłanka Joanna Kopcińska (PiS), która pełni zarazem funkcję rzecznika rządu.

Ustawa obowiązująca od 1 lipca

Projekt, który ma być rozpatrywany o godz. 21 zakłada wprowadzenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W projekcie zaproponowano m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (np. wózków inwalidzkich). Według projektu, osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności miałyby też prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Bez kolejki mogłyby także korzystać z usług farmaceutycznych w aptekach. Ta grupa osób z niepełnosprawnością mogłyby również korzystać ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania.

Projekt ustawy przewiduje zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W tym celu zaproponowano regulację analogiczną do przepisu znoszącego limit finansowania świadczeń z zakresu leczenia i diagnostyki onkologicznej, tj. umożliwiającą zmiany umów zawartych przez NFZ ze placówkami medycznymi.

Projekt został złożony w Sejmie przez posłów PiS. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca.

Przepisy będą obowiązywać od 1 września

Z kolei zgodnie z rządowym projektem dot. renty socjalnej świadczenie to wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Propozycję - w odpowiedzi na postulat osób protestujących w Sejmie - przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wraz z pierwszym czytaniem tego projektu ma być przeprowadzone także pierwsze czytanie poselskiego projektu dot. renty socjalnej złożonego przez Kukiz'15. Ten projekt także dotyczy podniesienia wysokości renty socjalnej do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Zgodnie z projektem rządowym, nowa regulacja dot. wysokości renty socjalnej ma wejść w życie z dniem 1 września 2018 r., z mocą od 1 czerwca. Projekt Kukiz'15 zakłada wejście w życie przepisów z dniem 1 września.

Renta socjalna, która obecnie wynosi 865,03 zł, przysługuje osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25. roku życia, w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Z danych ZUS wynika, że rentę socjalną pobiera 280 tys. osób (stan na marzec 2018 r.). Podwyższenie tego świadczenia do 1029,80 zł spowoduje wzrost wydatków z budżetu państwa o około 45 mln zł miesięcznie, czyli 0,54 mld zł rocznie. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2018 r., wówczas podwyższona renta zostanie wypłacona z wyrównaniem od 1 czerwca 2018 r.


Informacja o uzupełnieniu porządku poniedziałkowego posiedzenia komisji została zamieszczona 7 maja na stronie internetowej Sejmu w wykazie prac komisji sejmowych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • 500+
  maria
  08.05.2018, 12:11
  Dziwne, że mają na 500+, że mają na 300+ we wrześniu i nikogo nie rozliczają z tego, że mamusia z tatusiem wydają te pieniądze na alkohol i wyjazdy za granicę ale niepełnosprawnego trzeba rozliczyć z każdej złotówki bo nie należy nam się wolność w przeciwieństwie do tych, którzy się nie prosili o 500+ i 300+
  odpowiedz na komentarz
 • na wszystko mają, tylko nie mają dla niepełnosprawnych
  obserwatorka
  07.05.2018, 20:17
  Nie rozumiem, dlaczego tak skrupulatnie wylicza się ile milionów państwo wyda na podwyższenie renty socjalnej. Ręka im się trzęsie, bo z budżetu pójdzie 45 milionów złotych dla niepełnosprawnych. Jakoś im się nie trzęsła ręka jak kupili za 100 milionów euro kolekcję Czartoryskich. Na ten cel była kasa!
  odpowiedz na komentarz
 • propaganda
  ja
  07.05.2018, 16:12
  Ta ich niby pomoc to jedna wielka propaganda - w jaki niby sposób ten niepełnosprawny ma zaoszczędzić te 520 zł
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2019”?

Biuletyn

Wspierają nas