Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Takich środków nie ma” – wiceminister Szwed o dodatku dla osób z niepełnosprawnością

07.05.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
mężczyzna pokazuje pustą kieszeń czarnych spodni

- W sprawie postulatu dodatku „na życie” w kwocie 500 zł miesięcznie pierwsze szacunki mówią, że kosztowałby 9 mld zł - takich środków nie ma. Dlatego szukamy rozwiązań systemowych – powiedział wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

Wiceminister Szwed przypomniał w Radiu Maryja, że w sprawie renty socjalnej rząd przyjął już projekt ustawy – w poniedziałek, 7 maja, zajmie się nim sejmowa komisja. Zgodnie z propozycją rządu świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

- To pierwsza rzecz, którą było prościej zrealizować, bo wiemy, jakiej grupy to dotyczy - niespełna 300 tys. osób. Szacunki w budżecie państwa są na poziomie 540 mln zł – powiedział wiceminister.

Dodał, że po podniesieniu renty socjalnej łącznie osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie otrzymają z budżetu państwa co miesiąc 2,5 tys. zł netto.

- To już jest jakieś wsparcie, myślę że odczuwalne – zaznaczył.

Zmiana systemu

Odnosząc się z kolei do postulatu ws. 500 zł dodatku Szwed ocenił, że jest to „o wiele trudniejszy problem do rozwiązania”, bo pierwsze szacunki wskazują, że przy objęciu tym dodatkiem 1,5 mln osób, które takiego wsparcia potrzebują koszt kształtuje się „na poziomie 9 mld zł.”.

- Po prostu takich środków nie ma i dlatego szukamy rozwiązań systemowych – podkreślił.

Jak mówił wiceminister, jednym z elementów rozwiązań systemowych jest zmiana systemu orzekania o niepełnosprawności.

- My w naszym resorcie powołaliśmy zespół pod kierownictwem pani prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS. Jesteśmy na etapie konsultacji jeśli chodzi o problem orzecznictwa – powiedział Szwed, podkreślając, że chodzi o to, by pomoc państwa trafiała do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, które potrzebują całodobowego wsparcia.

W sprawie wprowadzenia dodatku „na życie” klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zakłada on m.in. zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej. Nim także ma się zająć w poniedziałek sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Skąd te miljardy.
  Znaczny.
  08.05.2018, 13:57
  Jeżeli zaprotestuje nauczyciel czy górnik to otrzyma to o co walczy,dla nich są pieniądze,nie ma ich dla niepełnosprawnych.Dużo z tej kwoty przeznaczonej w ostatnich latach pochłoneły zbędne, nic nie zmieniające nowe karty parkingowe i nowe legitymacje z taką pompą wręczane,ale one jeść nie dadzą tym chorym ludziom,im potrzebna jest pomoc finansowa,dodatki do rent i emerytur czy też wcześniejsze emerytury dla osób które większą część swego życia ciężko pracowali a teraz są niepełnosprawni i dotyczyć ta pomoc powinna wszystkich niepełnosprawnych, nie tylko dzieci.Kiedy zakończy się nierówne traktowanie opiekunów tych osób,kiedy zasiłek pielęgnacyjny zostanie zrównany z dodatkiem pielęgnacyjnym? Kiedy wreszcie urzędnik,orzecznik czy Sąd pracy odpowie za wydane niezgodnie z przepisami prawa orzeczenia i decyzje w sprawie należnych świadczeń dla tych chorych?
  odpowiedz na komentarz
 • Podwyższyć zasiłek pielegnacyjny .
  zk
  08.05.2018, 12:08
  Jest możliwość podniesienia zasiłku pielęgnacyjnego w tym roku w listopadzie, Rząd powinien zrównać go z zasiłkiem pielęgnacyjnym wypłacanym przez ZUS ,ewentualnie osobom niepełnosprawnym głęboko upośledzonym , czy leżącym potrzebującym całodobowej opieki podwyższyć go do większej kwoty np 500,-. Nie podoba mi się tłumaczenie , że pieniędzy nie ma , a dodatkowe 300,- we wrześniu na podręczniki , na to pieniądze są . Ile to można ładować w jeden worek.
  odpowiedz na komentarz
 • Gdzie te 2500 zł
  Dariusz
  08.05.2018, 10:51
  Osoba niepłsprawna nigdy nie dostawała takich pieniędzy szczególnie ta która niema już opiekuna ponieważ dodatek 1400 jest na opiekuna a nie niepłnosprawnego więc ta kwota to fikcja ja będąc nipłnosprwnymi muszę radzić sobie sam bez opiekuna i takie j kwoty pomocy nigdy nie dostałem
  odpowiedz na komentarz
 • Z kąd te 9 mld ???
  pawełek
  08.05.2018, 09:21
  Jest to kwota wyssana z palca mydląca oczy narodowi.
  odpowiedz na komentarz
 • dziwne szacunki
  Maria
  08.05.2018, 08:46
  Czy rzeczywiście osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności jest 1,5 mln? Część dorosłych niepełnosprawnych otrzymuje znaczny stopień na czas określony, np. po udarze. Gdy stan ich zdrowia (po rehabilitacji) ulega poprawie, dostają np. umiarkowany stopień. Tak więc informacje Ministerstwa co do liczby osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem nie są chyba rzetelne.
  odpowiedz na komentarz
 • ważne
  niepełnosprawna
  08.05.2018, 07:17
  nie można faworyzować stale dzieci/młodzież niepełnosprawni i ich rodziców!!!!!!!! czyli zachorowanie przed 18r.ż. Zachorowanie po 30r.ż - osoby w cięższej sytuacji nie mają renty w tym socjalnej, nie mają dodatków i Ustawa o rentach i okresach składkowych rygorystycznie ich ze wszystkiego skreśla. Do rzeczy mówiąc najkrócej, tych z rentą socjalną się faworyzuje a pozostałych wygania do pracy, na leżąco ale pracuj. Dorosły niepełnosprawny po 30r.z zachorowanie w biegu życia ma niejednokrotnie rodzinę dziecko i musi poradzić pokonać wykonać , dać rade (tylko jak) a tym co zachorowali od dziecka i ich rodzicom rozdaje wielkie pieniądze. Jeśli cokolwiek protestującym dadzą,Rząd przyzna, to będzie kolejny rozłam - dyskryminacja wśród całego środowiska niepełnosprawnych. Czy o to chodzi aby ciągle dyskryminować ??? poróżniać niepełnosprawnych? pozostawić na pastwę biedy tych z zachorowaniem po 30r.ż( patrz ustawa)
  odpowiedz na komentarz
 • "niezdolny, ale..."
  mw
  07.05.2018, 20:53
  ... zdolny do myślenia zauważy drobna obłudę w słowach tego Pana: dodatek 500+ na życie, pieniędzy nie ma. Tylko może by zaproponować zrewaloryzowanie zasiłku pielęgnacyjnego, to byłby krok w dobra stronę ze strony rządu? Żyjąca z kimś innym ON zbliżyłaby się wtdy do granicy minimum socjalnego: 1000 pln na rękę.
  odpowiedz na komentarz
 • zasiłek pielęgnacyjny od 13 lat bez podwyzki
  ON znacznie optymistyczna
  07.05.2018, 20:08
  na to też nie ma. koszty zycia wzrosły przeciez kilkukrotnie. brawo za pomysł na ilustrację artykułu; takim zdjeciem mozna tez idealnie podsumowac protest młodych dorosłych i ich matek w sejmie
  odpowiedz na komentarz
 • Rząd nas olewa, bo jesteśmy dla niego bez znaczenia...
  Michał
  07.05.2018, 19:46
  Czyli na WSZYSTKIE dzieci (do 18 roku życia) jak sądzę po 300 zł się znajdzie, ale dla "garstki" niepełnosprawnych pieniędzy już nie ma? Takie coś to powinno się nazwać DYSKRYMINACJĄ ! Tak, dokładnie, bo cały ten brak funduszy nie wynika z tego że ich nie ma, tylko z tego, że os. niepełnosprawne to zbyt mały elektorat, któremu można by się było przypodobać. A rodzice dzieci uczących się... - noooo - ich jest znacznie więcej, zazwyczaj x2 (no bo oboje rodziców cieszy się z tego że Państwo da kasę) więc po co sobie zawracać głowę jakąś tam garstką osób niepełnosprawnych, którzy i tak pewnie nie przyjdą zagłosować... A to że obiecywali, obiecywali przed wyborami - to się zamiecie pod dywan i zapomni. Tylko drogi "rządzie" - MY TEGO NIE ZAPOMNIMY! A wszystkim rodzicom którzy poświęcają się dla Nas w sejmie - BARDZO GORĄCO DZIĘKUJĘ!
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek pielęgnacyjny
  Alpinne
  07.05.2018, 18:31
  Należy podnieść zasiłek pielęgnacyjny bo to jest wsparcie dla wszystkich niepełnosprawnych
  odpowiedz na komentarz
 • Dodatek rehabilitacyjny na życie, nie na rehabilitację...
  mama
  07.05.2018, 18:22
  Skoro intencje rodziców były takie żeby polepszyć byt swoim dorosłym d n, to nie wiem dlaczego nie domagały się podniesienia zasiłku pielęgnacyjnego Wymyślanie nowego świadczenia jakim miał być dodatek rehabilitacyjny było tu niepotrzebne i chyba nawet szkodliwe. I z całą pewnością takiego dodatku rehabilitacyjnego nie otrzymałoby większość osób z niepełnosprawnością.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2019”?

Biuletyn

Wspierają nas