Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Projekt wsparcia osób o znacznym stopniu niepełnosprawności rozpatrzony pozytywnie

08.05.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
kciuk w górze

Po trzech godzinach pracy w nocy z poniedziałku na wtorek komisja polityki społecznej i rodziny zaopiniowała pozytywnie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Prace nad poselskim projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności komisja rozpoczęła w poniedziałek o godzinie 21, a zakończyła we wtorek 20 minut po północy.

Za przyjęciem projektu głosowało 20 posłów, nikt nie był przeciw, 14 posłów wstrzymało się od głosu. Magdalena Kochan (PO) poinformowała, że posłowie PO wstrzymali się od głosu, ponieważ w ich ocenie projekt jest niezgodny z konstytucją i regulaminem Sejmu. Jak wskazała, chodzi o brak dołączonej do projektu oceny finansowych skutków regulacji.

Nielimitowane świadczenia

Przedstawiając projekt, posłanka PiS, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska mówiła, że jest to kolejny krok do zmiany systemu.

- Rząd PiS, Mateusza Morawieckiego proponuje rozwiązania systemowe. Ta ustawa to kolejny krok do zmian systemu, aby wszystkie osoby potrzebujące pomocy tę pomoc otrzymały – powiedziała. – Nie mówię, że ten projekt załatwia wszystko, bo tak nie jest i trzeba być uczciwym, ale ten projekt jest kolejnym etapem naprawy systemu. Ten system naprawmy wspólnie tak, żeby państwo niosło pomoc najbardziej potrzebującym – powiedziała Kopcińska.

Jak mówiła posłanka, projekt umożliwia osobom o znacznych stopniu niepełnosprawności dostęp do wszystkich lekarzy specjalistów dla takich osób.

- Projekt ma odpowiadać na potrzeby dorosłych niepełnosprawnych ze znacznych stopniem niepełnosprawności po to, aby nie musieli kupować w komercyjnych placówkach zabiegu rehabilitacyjnego, bo ileż ich kupią za te 500 zł. My proponujemy nielimitowane świadczenia, czyli dostęp do takiej ilości świadczeń, jaką zleci lekarz – dodała.

Posłanka PiS Bernadeta Krynicka podkreśliła, że proponowane wsparcie dla osób niepełnosprawnych trafi tam, gdzie to potrzebne. Odczytała list Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Podkarpacie”, skierowany do protestujących w Sejmie.

„Kierujcie się swoją mądrością i przyszłością, a nie podszeptami ludzi spoza środowiska, którzy dzięki wam chcą rozgrywać często brudne gierki dla zbicia swego kapitału” – napisano m.in. w liście.

Dziedzictwo

Jacek Świat (PiS) mówił, że problemy dotyczące niepełnosprawnych nie wzięły się „z wczoraj”.

- Myśmy je odziedziczyli po was (po PO i PSL - PAP) i próbujemy mozolnie te wszystkie zaniedbania nadrabiać. Krok po kroku, również finansowo – podkreślił poseł.

Propozycje zmian krytycznie ocenili posłowie PO.

- To bez wątpienia krok w dobrą stronę. Oczywiście lepiej, żeby to funkcjonowało lepiej. Tylko patrząc na ten projekt, nie można oprzeć się wrażeniu, że to krok pozorny, bo jeżeli nie ma nic o zwiększonych środkach na realizację tych celów, to są to puste obietnice. Nie rozumiem, jak można poważnie przedstawiać taki projekt i poważnie mówić, że jest to rozwiązanie systemowe – podkreślił Sławomir Piechota.

Głos posła Piechoty

Wskazał, że zapis w projekcie o bezlimitowym zaopatrzeniu w wyroby medyczne i pomoce techniczne jest niejasny.

- Co to znaczy bezlimitowe? Bo prosta jest sprawa pieluchomajtek, ale jak dochodzimy do bardziej skomplikowanych urządzeń typu aparaty słuchowe, to czy oznacza to, że będę mógł co miesiąc przyjść i prosić o nowy aparat słuchowy? – pytał Piechota.

Poseł Piechota przypomniał wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zrównania świadczeń opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością i dzieci.

- Elementem systemu byłoby zapewne wykonanie tego wyroku. To, co jest dla mnie niepojęte, i staram się ważyć słowa, to fakt, że o ten wyrok występowali posłowie PiS. Gdy TK uznał zawarte w państwa wystąpieniu racje, to do tej pory nic nie zrobiliście, żeby ten wyrok wykonać – dodał.

Jak powiedział, aby „mówić o rozwiązaniach systemowych”, należałoby zrównać zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny. Jego zdaniem, należy także w pełni włączyć dzieci niepełnosprawne do programu 500 plus.

- Nie pojmuję dlaczego dzieci między 16 a 18 rokiem życia są w programie 500 plus traktowane gorzej, bo mają lekki stopień niepełnosprawności – mówił poseł.

Poseł PO Michał Szczerba powiedział, że projekt składa się z pięciu artykułów, ale „niewiele w nim jest”.

- Mam głębokie wrażenie, że powinien się, niestety, nazywać puste obietnice. Prawda jest niestety taka, że nawet tego kroku nie wykonaliście, bo projekt ma się nijak do postulatów protestujących, którzy oczekują godnego życia – dodał.

Pod gradobiciem pytań

Według posłanki Nowoczesnej Korneli Wróblewskiej rozpatrywany projekt został napisany „naprędce, na kolanach”, choć sama niedawno stworzyła w weekend swój projekt ustawy dot. renty socjalnej. Posłanka powiedziała, że projekt jest nieprecyzyjny.

- Propozycja zniesienia okresów użytkowania wyrobów medycznych (...) do wysokości limitu finansowania ze środków publicznych. Jaki to jest limit? Czy to oznacza, że dostaną tylko niektórzy - ci, którzy się w limicie złapią? Czy to oznacza, że wszyscy, w zależności od tego, jakie mają potrzeby, jak np. wózek elektryczny, czy te osoby też w sposób nieograniczony będą mogły korzystać, czy jednak mamy limity? – pytała.

Wróblewska pytała o zapisy dotyczące prawa do korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania.

- To, do czego się państwo odnosicie w ustawie, to jest ginekologia i położnik, dentysta, wenerolog, onkolog, psychiatra, dla osób chorych na gruźlicę, dla osób zakażonych wirusem HIV. Gdzie są potrzeby osób naprawdę niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności? Gdzie są ci specjaliści, którzy faktycznie ich obsługują na co dzień? – mówiła.

Przeczytała także oświadczenie protestujących w Sejmie rodziców osób z niepełnosprawnością z 28 kwietnia tego roku, w którym odrzucają propozycję rządu, uznając ją za nieodpowiadającą ich potrzebom.

Osoby niesłyszące

Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych Krzysztof Kotyniewicz zwrócił uwagę, że osoby głuche nie mają orzekanego znacznego stopnia niepełnosprawności tylko umiarkowany, chyba że mają sprzężenia.

- Nie chciałbym, aby przez to osoby, które mają sprzężenia, dostaną dostęp do aparatów i wyeliminują z kolejki osoby głuche czy słabo słyszące, którym aparaty są niezbędne do funkcjonowania. Spowoduje to szybsze wykorzystanie środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dofinasowanie aparatów – dodał.

Według prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Jacyny będą pieniądze nie tylko na ten projekt, ale „na szereg innych działań, które chcemy podjąć w drugim półroczu, również na zakup większej liczby świadczeń”.

Projekt ustawy o wsparciu dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności zakłada wprowadzenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Niebieska karta dla dziecka z niepełnosprawnością autyzmem
  Justyna Skorupska
  04.08.2018, 09:14
  Gdzie muszę się zgłosić aby taką kartę wyrobić ponieważ mam dziecko z autyzmem ponoć ta karta pomoże w szybszych wizytach u lekarzy proszę o pomoc dziękuję
  odpowiedz na komentarz
 • zapytanie
  tesia
  09.07.2018, 14:05
  czy ktos juz korzystal z darmowych pieluch dla osob ze znaczna niepelnosprawnoscia jak obiecywal rzad czy ktos ma wiedze na ten temat prosze o wiadomosc
  odpowiedz na komentarz
 • Osoby o znacznym stopniu niepelnosprawnosci 75+
  Anna Pszonka-Laszczyk
  28.06.2018, 07:39
  Trudno to zrozumieć ale osobom które ukonczyly 75 lat i posiadaja orzeczenie o znacznym stopniu niepelnosprawnosci nie przysługuje dodatek pielęgnacyjny.Z chwila ukończenia 75 lat osoby te staja się sprawne i otrzymują jak wszyscy którzy ukończyli 75 lat dodatek opiekuńczy. Chyba ktoś kto tworzyl ustawe nie zdaje sobie sprawy jaka jest roznica pomiędzy seniorem 75+ który jest samodzielny ,a osoba która wymaga na co dzien pomocy,opieki i wsparcia.Obawiam się ze tworcy nowej ustawy tez ten problem pomina bo w zadnej dyskusji nie był poruszony.
  odpowiedz na komentarz
 • odpłatność za sprzęt
  inwalidka
  10.05.2018, 21:27
  chciałbym zapytać się jak ma być z odpłatnością np. za wózek elektryczny bo zawsze trzeba dopłacić dużo i kogo na to stać czy teraz będzie to za darmo
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego protestujący nie wspominają o niepełnosprawnych umiarkowanie
  as
  09.05.2018, 21:45
  Wiadomo jak to jest z orzecznictwem, często osoba z umiarkowanym stopniem bądź z 2 grupą ma takie same albo nawet większe potrzeby niż ze znacznym. Bywa różnie . Mamy protestujące mają dzieci ze znacznym i proszę, pomoc tylko dla tej grupy czy to jest normalne?
  odpowiedz na komentarz
 • I to mi się podoba
  ktoś
  09.05.2018, 17:34
  Wreszcie coś sensownego wymyślili - to na prawdę pomoże mi w życiu! tylko jakiś chory podział na ON lepszych i gorszych? Stan zdrowia osoby z umiarkowanym stopniem ma szanse na pogorszenie i ta osoba ma czekać aż jej się pogorszy, żeby skorzystać z Projektu? - tak? bo nie rozumiem
  odpowiedz na komentarz
 • do niedowidzacej
  mama
  09.05.2018, 13:20
  Żadne wsparcie. Ja kupuję bardzo drogie okulary ok 1500 zł, lupy, wszystko we własnym zakresie. W tym roku po raz pierwszy chciałam dostać dofinansowanie na komputer . Środków na likwidowanie barier architektonicznych nie ma a z aktywnego samorządu nie mogę skorzystać, bo nie pracuję i mam umiarkowany. Ale to jest absurd nie do pomyślenia.
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawna.
  Niedowidząca
  08.05.2018, 21:18
  A CO Z NIEPEŁNOSPRAWNYMI Z UMIARKOWANYM STOPNIEM NIEDOWIDZACY LUB SŁABO WIDZACY? Jakie wsparcie macie wlasnie dla takich niepełnosprawnych?
  odpowiedz na komentarz
 • Godność niepełnosprawnych
  Kasia
  08.05.2018, 20:15
  Państwo nie dba o najbardziej pokrzywdzonych i bezbronnych. Niepełnosprawni są skazani na łaskę ludzi dobrej woli
  odpowiedz na komentarz
 • Jak. To ma wygladac
  Mkj
  08.05.2018, 20:10
  Jak to jest wyliczone przez nasz rząd 520zl .Dostęp do lekarza specjalisty, rehabilitację, środki pomocnicze bez ograniczania. Jak my dostaniemy pomoc medyczną poza kolejnością to reszta chorych będzie czekała dłużej i będę wściekli na nas osoby niepełnosprawne że znacznym stopniem niepełnosprawności. Dlaczego rząd dalej dzieli społeczeństwo. Jestem za wprowadzeniem tych uprawnień ale nie kosztem innych osób. Rząd opowiada ile daje wszystkim ale osoby niepełnosprawne zawsze są na marginesie w społeczeństwie. Dla mnie jest to skandal jak nasze władze dbają o nas. Jak słyszę, że poprzednicy nic nie zrobili to dostaję szału Ja wiem że to jest polityka ale dlaczego traktują nas jak byśmy nic nie rozumieli.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie
  mama
  08.05.2018, 19:35
  Jeżeli ci ludzie ze znacznym stopniem nie potrzebują rehabilitacji, szybszej wizyty lekarskiej, pieluch i innej pomocy (opiekun, pielęgniarka) to ja się zastanawiam co z tym orzecznictwem. Pisze mama: jaka pomoc dla intelektualnie niepełnosprawnego w stopniu znacznym który nie potrzebuje ani rehabilitacji ani pieluch....Dla mnie osobiście osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji to osoba która ma kalectwa sprzężone:wady narządu ruchu i umysłu... Orzecznictwo jest bardzo złe i krzywdzące dla tych najbardziej poszkodowanych. Nie popieram tego protestu, bo jak słyszę o pieniądzach na lody i kino to robi mi się słabo. Ja posiadam 2 grupę i nie odważyłabym się powiedzieć,że mają mi podwyższyć, bo nie mam na loda....to jest nie w porządku... I nie może być też tak pod żadnym pozorem, że uwzględniana jest tylko grupa mam z dorosłymi dziećmi. Nie domagały się podniesienia zasiłku piel tylko dodatku reh na swoje dzieci. Reszta niepełnosprawnych się dla nich nie liczy. Owszem jestem za pomocą dla wszystkich niepełnosprawnych ale w wypadku tych mam nieładnie to wygląda.
  odpowiedz na komentarz
 • należy
  niepełnosprawna
  08.05.2018, 15:49
  Należy równo potraktować niepełnosprawność znaczną -bez pytań czy powstała przed 18r.ż, czy po 30r.ż, czy w 40-roku życia. Nie można jednym kazać przymierać głodem a drugim tzn.dzieciom i młodzieży a potem, gdyż urośli dorosłym z rentą socjalną, rozdawać i rozleniwiać. Prawda jest taka, że wielu z tych (młodzież niepełnosprawna) jest rozpieszczone przez rodziców i opiekunów w tym dziadków, chociaż mogą (czyli niepełnosprawność ich nie ogranicza) nie umieją ugotować, sprzątać itp, a to są obowiązki które należą do obowiązków człowieka. Zachorowanie w biegu życia po 30r.ż (ciągle o tym przypominam, gdyż tu właśnie są największe krzywdy od państwa dla niepełnosprawnego) , ten człowiek niepełnosprawny ma przeżyć za 153zł , nie ma rodziców co mu pomogą, a czasem gdy nawet mają wypracowaną rentę to muszą ją podzielić z własnym dzieckiem, rola w rodzinie. W domu jest gorzej niż źłe, lecz, w kraju tego nikt nie chce!!! widzieć. jest gorzej jak w rodzinie gdzie dziecko jest niepełnosprawne, bo tu rodzic ma 1471zł i dzieciak/młodzież/dorosły ma rentę socjalną i dodatki od PFRON I MOPS. Należy przejrzeć orzeczenia tej młodzieży/dorosłych którzy za lekkie choroby dostali stopień znaczny. Tu jest problem - zawyżanie stopnia niepełnosprawności dla dzieci/młodzieży dla potrzeba by dostali pieniądze od państwa. przykład : ma rentę socjalną studiuje i pracuje, czyli skąd tyle zdrowia ze stopniem znacznym???? Jeśli ma być po nowemu to sprawiedliwie, czyli tym z zachorowaniem po 30r.ż również renta socjalna (bez pytań czy masz okresy składkowe/nieskładkowe.
  odpowiedz na komentarz
 • Jak to wy chcecie teraz zrobić z tą rentą socjalną
  mama
  08.05.2018, 15:42
  Będzie podwyżka dla tych co mają znaczny stopień a co z umiarkowanym? pozostanie bez zmian czy w ogóle nam ją zabiorą. Potraktujcie nas sprawiedliwie bo te mamy tylko patrzą swojego interesu i to jest nieuczciwe
  odpowiedz na komentarz
 • Potraktować równo niepełnosprawnych.
  ON.
  08.05.2018, 13:32
  Należy zrównać świadczenia dla opiekunów dzieci i dorosłych niepełnosprawnych.Należy zrównać zasiłek pielęgnacyjny z dodatkiem pielęgnacyjnym.Należy powołać organ do którego będą mogli zwracać się niepełnosprawni i osoby chore z tytułu chorób,chorób zawodowych i wypadków,którzy zostali potraktowani niezgodnie z prawem przez orzeczników,czy też sądy pracy.Należy przywrócić wcześniejsze emerytury dla tych osób lub wprowadzić dodatki do rent czy emerytur na wzór 500+,czy 400+.W ten sposób można by choć częściowo przywrócić godność osobistą tym pokrzywdzonym osobą.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas