Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Uchwalono ustawę o wsparciu osób ze znacznym stopniem. Co zawierają nowe przepisy?

09.05.2018
Autor: Beata Dązbłaż, PAP, fot. P. Stanisławski
Stojące w rzędzie wózki elektryczne

Sejm uchwalił w środę, 9 maja 2018 r., ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Za głosowało 424 posłów, jeden był przeciw, 12 wstrzymało się od głosu. Jakie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością zakłada ustawa?

Zakłada się, że ustawa ta miałaby wejść w życie od 1 lipca br., dotyczyć będzie wszystkich osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, bez względu na wiek.

Projekt zakłada cztery zmiany:

 1. Zostaną zniesione okresy użytkowania wyrobów medycznych (dotychczas reguluje je ustawa o refundacji leków, środków medycznych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych).
  - Oznacza to nieograniczony dostęp do artykułów, które są potrzebne osobie niepełnosprawnej – mówiła na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Joanna Kopcińska, posłanka PiS i rzeczniczka rządu. Za przykład podała nieograniczony dostęp do pieluchomajtek. – To jest realna pomoc, bo chodzi też tu o ortezy, cewniki, kule, materace i 130 innych wyrobów medycznych, które są w tej chwili limitowane, my te limity znosimy – mówiła.
 2. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą mogły korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz zaopatrywać się w aptece bez kolejki.
 3. Będzie można skorzystać z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania.
 4. Zostanie zniesiony limit finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej.
  - Proponujemy zniesienie ograniczeń w dostępie do usług rehabilitacyjnych, stworzenie nowej ścieżki, tak, aby osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie stały w kolejkach do rehabilitacji na równi z innymi pacjentami, żeby miały ją bez kolejki i w takiej ilości, w jakiej jej potrzebują, bez uszczerbku dla domowych budżetów, bo za te usługi również zapłaci NFZ – mówiła Joanna Kopcińska.

Ekspert krytykuje

Wojciech Bociański, ekspert ds. służby zdrowia Business Centre Club projekt ustawy wprost porównuje do „obiecywania Inflant”. Nie kryje swojej dezaprobaty do samego pomysłu.

- Abstrahując od tego, że nie zostało to zaopiniowane przez samorządy lekarskie, pielęgniarskie i laboratoryjne, w sytuacji, kiedy placówka ochrony zdrowia ma limit przyjęć pacjentów, przyjmując „ekstra” niepełnosprawnych albo musi wykreślić wcześniej zapisanego pacjenta, albo będzie miała nadwykonania, albo nikt tej placówce nie zapłaci. To kpina i traktowanie ludzi jako niepełnosprawnych umysłowo – komentuje ostro.

Także posłowie opozycji zarzucają projektowi brak precyzji w zapisach. Posłanka Nowoczesnej Kornelia Wróblewska pytała na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, co oznacza w praktyce zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych do wysokości limitu finansowania ze środków publicznych. Podobne pytanie zadawał poseł PO Sławomir Piechota. Według niego projekt jest pozornym krokiem w dobrą stronę.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • W sprawie uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnejwotnej
  Dorota
  03.06.2019, 12:29
  Witam Państwa. Mam pytanie, ponieważ mnie zaskoczono gdy podeszła ze skierowaniem na rehabilitację, by móc skorzystać z krótkiego oczekiwania na rehabilitację. Pani odpowiedziała, że nie mogę z takiego czegoś skorzystać, ponieważ mam orzeczenia z Zusu a nie z PCPRu Ja mam orzeczenie Zusu o pierwszej grupie czym się różni pierwsza grupa od znacznego ? Zawsze mi się wydawało, że to jest jedno i to samo. Będę serdecznie wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam Państwa.
  odpowiedz na komentarz
 • Brak jakiejkolwiek pomocy ze strony rządu.
  ADA
  28.02.2019, 13:02
  Czy nie jest dyskryminacją to, że tą ( i tak bezsensowną) "pomocą", objęci mają być tylko chorzy ze znacznym stopniem niepełnosprawności?? Rząd traktuje chorych jakbyśmy byli niedorozwinięci umysłowo. Nikt bardziej nie dyskryminuje chorych niż Polski rząd! Zastanawiam się co na to Strasburg? Czy można oskarżyć państwo Polskie o dyskryminację niepełnosprawnych?? Chętnie złożyłabym taką skargę.
  odpowiedz na komentarz
 • krystyna
  krysia klimek
  29.01.2019, 08:47
  MAM25LATPRACY OD40 ROKU ZYCIA RENTE I GRUPR I ZASILEK PIELEGNACYJNY DAWAL MI ZUS W 2018 ROKU ZABRANO MI ZASILEK I GRUPE I KAZANO MI ISC DO MOPSU PO TO RENTE ZOSTAWIONO BO MAM 2 LATA DO EMERYTURY PIERSZA GRUPA INWALICTWA
  odpowiedz na komentarz
 • Grazyna
  Zawiedziona
  17.08.2018, 08:20
  Dlaczego nie uwzgladniono by osba ze stopniem znacznym miala zapewniona bezplatna opieke? Tyko w Bytomiu nie mozna oczekieać na bezplatna pomoc
  odpowiedz na komentarz
 • kamizelki uciskowe po operacji na sercu otwartym
  Janina Milewska opiekun męża z znacznym stopniu niepelnosprawnosci
  08.08.2018, 22:00
  Gdzie dostaje kamizelkę uciskowa po operacji bajpasow
  odpowiedz na komentarz
 • jaką pomoc mogę otrzymać jako osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawnosi i opiekun osoby ze znacznym stopniem(matka 83 lata)
  służałek grażyna
  06.08.2018, 15:19
  jaką pomoc mogę otrzymać w opiece nad matką,sama mam II grupę,obie mamy emerytury 1000zł brutto,mama dostaje opiekuńczy z ZUs,wszystko robimy prywatnie,leki nierefundowane ,dojazd do lekarza 60 km,muszę mieć samochód??????
  odpowiedz na komentarz
 • Krystyna
  KRYSIA
  21.07.2018, 11:20
  Gdzie osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem mogą jechać na turnus rehabilitacyjny z opiekunem z NFZ?
  odpowiedz na komentarz
 • składka na ubezpieczenie zdrowotne
  JJan
  14.07.2018, 12:17
  Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności pobierające renty lub emerytury nie powinni mieć potrącane składki na ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ otrzymywane z opieki 153 zł jest tylko mydleniem oczu, a osoby te mają prawo korzystania z basenu, kina czy teatru a traktowani są jak wyrzutki społeczeństwa.
  odpowiedz na komentarz
 • dofinansowania do turnósów rehabilitacyjnych
  Bardosz Renata
  12.07.2018, 09:32
  Zapomniałam dopisac odnosnie turnusów rehabilitacyjnych u mnie gdzie Ja mieszkam Zabrze woj. Sląskie na dofinansowanie teraz obecnie czeka sie 3,4 lata nawet i dla czego nie zmieniliscie całe prawo tylko czesc z której najmniej osób bedzie korzystało .Turnus to jest forma rehabilitacji a nie przyjemnosci
  odpowiedz na komentarz
 • lekarze specjalisci
  Bardosz Renata
  12.07.2018, 09:26
  Witam Pisze w imieniu córki dla czego prawo nie dotyczy mozliwosci korzystania bez kolejek do lekarzy specjalistów Ja nadal musze z corka czekac na lekarza specjaliste w kolejce np.do endokrynologa prawie 3lata to jest niedorzeczne wrecz oburzajace .Musze w trybie pilnym wykonac badania na krzepliwosc krwi i dostałam termin w poradni genetycznej za rok czy to sa te dobre zmiany ? i jeszcze wiele innych problemów juz nie wspomne o stomatologi dla osob niepelnosprawnych to jakis koszmar
  odpowiedz na komentarz
 • a dzieci?
  mama
  02.07.2018, 09:15
  z informacji uzyskanych dzisiaj w mazowieckim NFZ: USTAWA NIE OBEJMUJE DZIECI!
  odpowiedz na komentarz
 • Ewa
  Zymela ewa
  02.07.2018, 07:41
  Szukam pracy dla syna w zakladzie pracy chronionej
  odpowiedz na komentarz
 • ustawa dla niepełnosprawnych
  osoba niepełnosprawna
  01.07.2018, 10:22
  Ta ustawa to wielkie nieporozumienie. Chyba rządzący nie rozumieją problemów niepełnosprawnych. 153,-zł zasiłku pielęgnacyjnego od 12 lat. Myślę, że przy urnach wyborczych staną opiekunowie osób niepełnosprawnych a także ich rodziny i wtedy niektórzy się przeliczą. Tak przeliczyło się SLD, który nie liczyło się z emerytami, z których wielu też jest niepełnosprawnych. Żadna partia nie powinna mieć większości.
  odpowiedz na komentarz
 • malgorzata
  goska
  18.06.2018, 15:53
  w lasnie maz wrocil z pefronu . gdzie chcial zlozyc papiery o zwrot pieniedzy za pieluchomajtki. Pani powoeziala ze juz nie maja pieniedzy i dopiero w przyszlym roku, Dopiero jest czerwiec a gdzie dalej
  odpowiedz na komentarz
 • rehabilitacja
  Irys
  15.06.2018, 07:44
  A co z rehabilitacją chorych uwięzionych w domu w stanie wegetatywnym? Tutaj też jest potrzebna rehabilitacja. Na tyle są świadomi, że nie chcą aby umieścić ich w ośrodku opieki paliatywnej, a jednocześnie nie stać ich na prywatną opiekę. Czy przewidywana jest rehabilitacja w domu pacjenta, czy znowu kolejna selekcja - jak przyjdziesz do ośrodka będziesz rehabilitowany, w innym razie nie masz na co liczyć.
  odpowiedz na komentarz
 • ustawa od 1 lipca 2018r dla osob o znacznym stopniu niepełnosprawnosci
  Agnieszka Głupota
  14.06.2018, 23:35
  bardzo mi się to nie podoba,że dzieli się znów społeczeństwo.Każdy ma zagwarantowany Konstytucją dostęp do leczenia. Rezonanse i tomografie komputerowe nie powinny być wyjątkiem powinien je mieć zrobiony każdy pacjent w ramach profilaktyki.Skąd na nie wziąć naklady a rozpędzić to całe chamskie towarzystwo pseudo polityków zmniejszyć liczbę posłów leniuchów i nie kraść a z pewnością starczy na leczenie wszystkich.
  odpowiedz na komentarz
 • pozorne zmiany
  AREK
  12.05.2018, 14:12
  Jestem ojcem dziecka ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Córka za kilka miesięcy skończy 18 lat. Co z tego, że prowadza się zwiększony dostęp np. do pieluchomajtek nie dając możliwości bezpłatnego dostępu do nich. Ja obecnie biorę większą ilość niż 90 sztuk i przy obecnych limitach dofinansowania muszę na nie wydać ok. 300 zł miesięcznie. Przy zwiększonej rencie moje dziecko będzie miało do dyspozycji 900 zł, czyli 1/3 wydamy na pieluchomajtki. Tak jest właśnie pozorna pomoc państwa dla niepełnosprawnych. Tak samo stało się w marcu 2018 gdy wprowadzono możliwość zakupu większej ilości pieluchomajtek. Niestety tak zmieniono limity dofinansowania, że za te zmiany "płaci" niepełnosprawny. Wcześniej obowiązywał limit 1,5 zł za 1 piluchomajtkę, a teraz tak ustawiono limity dofinansowania, że marża sklepowa zjada całe dofinansowanie i równie dobrze mógłbym znaleźć hurtowego dostawcę i zapłacę tyle samo płacąc 100 % nie korzystając z dofinansowania.
  odpowiedz na komentarz
 • pozorne zmiany
  AREK
  12.05.2018, 09:08
  Jestem ojcem dziecka ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Córka za kilka miesięcy skończy 18 lat. Co z tego, że prowadza się zwiększony dostęp np. do pieluchomajtek nie dając możliwości bezpłatnego dostępu do nich. Ja obecnie biorę większą ilość niż 90 sztuk i przy obecnych limitach dofinansowania muszę na nie wydać ok. 300 zł miesięcznie. Przy zwiększonej rencie moje dziecko będzie miało do dyspozycji 900 zł, czyli 1/3 wydamy na pieluchomajtki. Tak jest właśnie pozorna pomoc państwa dla niepełnosprawnych. Tak samo stało się w marcu 2018 gdy wprowadzono możliwość zakupu większej ilości pieluchomajtek. Niestety tak zmieniono limity dofinansowania, że za te zmiany "płaci" niepełnosprawny. Wcześniej obowiązywał limit 1,5 zł za 1 piluchomajtkę, a teraz tak ustawiono limity dofinansowania, że marża sklepowa zjada całe dofinansowanie i równie dobrze mógłbym znaleźć hurtowego dostawcę i zapłacę tyle samo płacąc 100 % nie korzystając z dofinansowania.
  odpowiedz na komentarz
 • aga
  aga
  11.05.2018, 22:56
  ja w sprawie dwóch rzeczy czyli dostane sie do szpitala bez kolejki na planowany zabieg na który czekam już 1.5 roku i kiedy bedzie realizacja tego nie wie nikt i druga sprawa bede mogła wyjechac na turnus rehabilitacyjny nie czekając 2 ,5 lata jak do tej pory bo jestem osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • umiarkowany stopień na schorzenia kardiologiczne i neurologiczne
  Gorszy ON
  11.05.2018, 22:28
  termin rehabilitacji 12 mcy, termin do okulisty 12 mcy, terminy na badnia TK MRI podobne brak renty, zasiłek stały i pielęgnacyjny nie pozwala na zapłacenie za rehabilitację. Mam czekać aż będzie gorzej?
  odpowiedz na komentarz
 • kpina
  Iza
  11.05.2018, 13:26
  Niepełnosprawni to nie tylko stopień znaczny! Co z pozostałymi? Nam tylko się odbiera! I to nie tylko dzieci. Wielu dorosłych w wieku dorosłym stało się niepełnosprawnymi i dla nich wsparcia też nie ma. A to Polska właśnie...
  odpowiedz na komentarz
 • reforma
  TOKi
  11.05.2018, 12:23
  znowu okłamani niepełnosprawni, macie szczęście że żerujecie na niepełnosprawnych bo ta grupa jest najsłabsza tylko pogratulować. Wiele osób pojawiło by się na wiejskiej ale po prostu nie stać ich, na wybranie się na wycieczkę do Warszawy - nie są wstanie tam dotrzeć bo nie mają za co. Taka demokracja - tylko dla polityków żyje się super na koszt podatników
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek pielęgnacyjny nadal 153 zł...
  Zbigniew
  11.05.2018, 09:10
  Dziesiątki razy pisałem o zrównaniu zasiłku pielęgnacyjnego ze świadczeniem pielęgnacyjnym z ZUS! Jednak moje pisanie adekwatne władze olewają, i opiekunowie niepełnosprawnych pełnoletnich też! Należy wziąć pod uwagę, że są niepełnosprawni którzy mają tylko to 153 zł miesięcznie z kasy gminy! PiS daje tylko tym na których może liczyć w wyborach!!!
  odpowiedz na komentarz
 • wsciekła
  kg77
  11.05.2018, 07:33
  Teraz nikt na orzecznictwie nie będzie otrzymywał stopnia znacznego. Będzie lawina odroczeń od decyzji. Będą nagminnie dawać stopień lekki lub umiarkowany. W ten oto sposób zaoszczędzą a w Polsce na kilka tysiącach osób, wyzdrowieją lub jakimś sposobem poprawi się ich sytuacja zdrowotna - CUD NAD WISŁĄ. Już to robią. W Polsce jest wiele ludzi ze stopniem umiarkowanym np. moja córka z czterokończynowym porażeniem mózgowym, poruszająca się na wózku i potrzebująca wsparcia - w tej sytuacji nic dodatkowego się jej już nie należny, a potrzeby są takie same jak dla osób z orzeczeniem o stopniu znacznym. Na ten problem trzeba spojrzeć szerzej, a widzę ze jest to tylko zamydlanie oczu i robienie pewnych rzeczy po publikę....Mam dość, przez 18 lat borykam się z tym problemem, moje dziecko staje się osoba dorosłą i co dalej? Chcecie dalej aby rodzić chore dzieci? stać nas na to? hańba !!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Bubel oszukańczy
  Borzoi
  10.05.2018, 19:52
  Pan Wojciech Bociański, ekspert ds. służby zdrowia Business Centre Club ma świętą rację. Projekt jest pozornym krokiem w niewiadome. Kolejny martwy przepis. Podobny do robienia zakupów w kasie dla niepełnosprawnych. Czy ktoś próbował za okazaniem legitymacji w przedmiotowej kasie wejść przed pana z koszem piwa albo panią z dzieckiem na hulajnodze. Ja próbowałem w Carrefurze, Auchan, Biedronka i na osiedlu. Panie w kasie i w obsłudze klienta nie znają takiego dokumentu jak legitymacja ON. Dla nich osoba która ma obie nogi jest zdrowa jak byk. Pan z koszem piwa proponuje, że zaraz zrobi z ciebie inwalidę a o słownictwie pani z młodzieńcem na hulajnodze wolę nie wspominać. Podobnie będzie się działo w aptekach i przychodniach. Durny pomysł i durna ustawa skierowana o chorych umysłowo którzy w nią uwierzą. Podobnie jest z miejscami parkingowymi dla niepełnosprawnych. Nikt tego nie sprawdza. Gdybym chciał przesyłać zdjęcia zapcham serwer. Sam robiłem próby i nie wykładałem karty. Nikt się nie interesował i mnie nie zapytał dlaczego parkuję. Natomiast od 10 lot staram się bezskuteczne w WSM Wola na Warszawskim Bemowie o utworzenie miejsca parkingowego pod moim blokiem. Starania = 0.
  odpowiedz na komentarz
 • DLACZEGO RZĄD PiS LAMIA KONSTUCJE R.P. DEKRETY UNLNE KOSZTEM POKRZYWDZONEGO NARODU/
  inwalida 1 grupy glodnmy
  10.05.2018, 17:05
  DLACZEGO PiS ZGODZIL NA PONIŻANIE CZESCI SPOLECZETWA PODZIELIL DWIE GRUPY LEPSZYCH i GORSZYCH JAKĄ RZAD ZGOTOWAŁ INWALIDA 1 grupy TYLKO RODZINA OPIEKUJE SIĘ TAKIMI OSOBAMI CALA RODZINA MA GDZIES WYBORY WTEDY PiS ZOBACZĄ JAK PONIŻYLI CZES NARODU NIKT RODZINY IDFĄ NA WYBORY LUB OWEDZA INWALIDOW STOPNIU ZNACZNYM?
  odpowiedz na komentarz
 • Czy z pieluchomajtek można ugotować ZUPĘ????
  pawełek
  10.05.2018, 12:40
  Absurdalny pomysł przyklepany pod wybory który nic nie wnosi. Nie potrzebuje cewnika, pieluchomajtek, nic nie potrzebuję, w aptece też się nie przepycham bo na moją chorobę nie wynaleziono leku, cierpię od urodzenia - stopień znaczny. Na co mi te zmiany, czy jak w tytule z pmaj. czy cewników ugotuję zupę, zapłacę za mieszkanie, paliwo itp. raczej NIE. Niech dołożą jedynie do 153 zł zasiłku 350zł i już będzie lepiej.
  odpowiedz na komentarz
 • Aleksandra Sypion
  ola
  09.05.2018, 18:12
  nieograniczone limity na pieluchomajtki ?? ale 100% odpłatne !!! takich chyba nie brak nikomu, właśnie to przerabialiśmy, nie idą za tym pięniądze!!!!!!!!!!!!!! :(
  odpowiedz na komentarz
 • Samozadowolenie
  Niepełnosprawna na maxa
  09.05.2018, 16:58
  Absurd goni absurd. Pieluchomajtki, cewniki, wózki częściej? tylko z czego niepełnosprawni to zapłacą? Przecież teraz do tych wyrobów trzeba dużo dopłacić, nie mówiąc o aktywnym wózku za 20.000złotych.Trzeba było zwiększyć limit finansowy, a nie tylko ilościowy.Rehabilitacja bez kolejki to absurd. Do aptek tylko można bez kolejki ? to dlaczego trzeba czekać kilka lat na turnusy, likwidację barier architektonicznych, w komunikowaniu się, technicznych? dlaczego osoba niepełnosprawna nie może dorobić bez limitu do jałmużny, czyli renty socjalnej? dlaczego nie może być na stażu że środków PUP? trzeba było pomyśleć o obniżeniu kosztów za leki, które generują duże wydatki. Wyceniliście, że 500 zostanie w kieszeni niepełnosprawnego, tylko jakim sposobem? Chyba nie przez uniknięcie kolejki do apteki? Grunt, że to Wy jesteście tylko zadowoleni.
  odpowiedz na komentarz
 • Jadwiga Dudkiewicz
  ma-matka
  09.05.2018, 16:29
  Co to oznacza jeśli chodzi o pieluchomajtki? Bo w tej chwili też mam nieograniczony dostęp (za 100% odpłatności). Kiedyś pieluchomajtki dla niepełnosprawnych były bezpłatne. A jak będzie teraz? Co to konkretnie znaczy "nieograniczony dostęp"?
  odpowiedz na komentarz
 • prawa niepełnosprawnych skorzystania co rok z dofinansowania PFRON
  DOROTA
  09.05.2018, 16:12
  PIERWSZA GRUPA NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ RUCHOWA RZS DOFINANSOWANIE DO TURNUSU REHABILITACYJNEGO Z PFRON CO 5-6 LAT.CZY COŚ SIĘ ZMIENI PO WSPARCIU OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ ZNACZNĄ I BĘDĄ MOGLI LICZYĆ NA DOFINANSOWANIE CO ROKU?
  odpowiedz na komentarz
 • Co dla niewidomych?
  J.C.
  09.05.2018, 16:06
  Co rząd w uchwalonej ustawie proponuje poszczególnym rodzajom niepełnosprawności - niewidomym - szczególnie to mnie interesuje. Oczywiście nie lekceważę potrzeb innych, nie o to chodzi. Poza tym, propozycja obsługi poza kolejnością w aptekach to po prostu kpina rządzących z niepełnosprawnych, powrót do komunistycznych rozwiązań, których i tak wyegzekwować za bardzo się nie da. Aptek tyle, że...
  odpowiedz na komentarz
 • wyroby medyczne
  on
  09.05.2018, 15:40
  Zniesienie limitu np. na pieluchomajtki, czy za tym zniesieniem idzie pełne pokrycie kosztów przez NFZ? Dotychczas NFZ płacił 70% limitu, jeszcze przed jego podniesieniem. Żadnego limitu nie było za własne pieniądze.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas