Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Apel protestujących do prezesa Kaczyńskiego o zielone światło dla osób z niepełnosprawnością

09.05.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
kilka sygnalizacji świetlnych, świecących różnymi światłami w jednym miejscu

- Prosimy pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, żeby zapalił zielone światło dla niepełnosprawnych od urodzenia, nie tylko tych protestujących w Sejmie – zaapelowała w środę, 9 maja, na konferencji Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Pytana, czy po tym jak Sejm uchwalił ustawy podnoszącą rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, czy skończą protest w Sejmie odpowiedziała:

- Absolutnie nie. Pytaliśmy się dzisiaj pani minister Rafalskiej, kiedy wychodziła z Sejmu (...) czy pamięta o naszym trzecim kompromisie. Pani minister kiwnęła jakby głową, że tak, ale my wczoraj mieliśmy wizytę pana posła Cymańskiego, pana posła z PiS, który powiedział nam taką ciekawą rzecz. Powiedział nam tak: „Wy już dzisiaj nie stoicie na czerwonym świetle, tylko stoicie na żółtym”. Zapytałam się, kto ma zapalić to zielone światło, a pan Cymański powiedział: „pan prezes Jarosław Kaczyński” – mówiła Hartwich. – Więc my jeszcze raz najmocniej prosimy pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, żeby w końcu zapalił zielone światło dla tych niepełnosprawnych osób, nie tylko tych protestujących tutaj, ale tej grupki osób, która naprawdę liczy 272 tys. dokładnie osób chorych od urodzenia, niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które nigdy nie podejmą samodzielnej prawdziwej pracy. Prosimy o pochylenie się nad tym środowiskiem – zaapelowała.

Wcześniej na konferencji liderka protestujących mówiła o posłach, którzy krytykowali prowadzące w Sejmie protest osoby z niepełnosprawnością, ich rodziców i opiekunów.

- To jest hańba, hańba posłów PiS, w tym momencie znalazło się trzech odważnych posłów, którzy krytykują osoby niepełnosprawne i ich rodziców, i im ubliżają. Posłanka Krynicka (PiS) ma swoją córkę niepełnosprawną i powinna tutaj stać ramię w ramię i rozumieć jako matka, matki, które się obawiają o swoje niepełnosprawne. – mówiła Iwona Hartwich. – Poseł Krynicka mówi takie głupoty i oskarża nas tutaj rodziców, że nie uspołeczniamy naszych dzieci. Nasze dzieci są uspołeczniane, my nie żyjemy w ciemnogrodzie – dodała.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Pan Cymański
  any
  10.05.2018, 20:44
  Pan Cymański ostatnimi czasy za dużo i wielu miejscach mówi na wszystkie tematy ( na wszystkim się zna). Co on załatwił w Brukseli jako europoseł, choćby i dla niepełnosprawnych? Skończy się to wyniesieniem tych pąństwa w inne miejsce, a im i totalnej o to chodzi. Będą trąbić w słusznych mediach całą prawdę , całą dobę.
  odpowiedz na komentarz
 • A
  asia
  10.05.2018, 13:54
  Trudno mi być za protestującymi matkami, bo niestety znam przykłady nadużyć świadczenia pielęgnacyjnego 1477 zł. Znam przykłady osób konkretnych które mogłyby inaczej funkcjonować w społeczeństwie, być w lepszej formie niż są teraz. Osób tak na prawdę leżących, niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie zależnych od kogoś jest znacznie mniej i to tam dla nich i dla ich matek miało iść to świadczenie. Ja jako osoba niepełnosprawna pracowałam i zawsze był to dla mnie jakiś trud, płaciłam podatki, tym czasem mama która nie przepracowała jednego dnia otrzymuje takie pieniądze na dorosłego który jest cały dzień po za domem i nie wymaga pielęgnacji tak jak ten leżący. To jest skandaliczne naruszenie przepisów i należy to zweryfikować. Dodatek rehabilitacyjny na "dzieci" którego domagają się protestujący nie na rehabilitację tylko na kino i lody? ręce mi opadły! To jak to miało by być. Jedna uprzywilejowana od dawna grupa otrzymałaby kilka świadczeń na raz a reszta niepełnosprawnych do pracy!? Tam nikt nie mówi o nowoczesnych ośrodkach, domach opieki, czy innej pomocy dla tych dorosłych żeby odciążyć rodzica...nie wiem dlaczego.
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawny nie od urodzenia
  hifi
  10.05.2018, 07:35
  Dlaczego dodatek tylko dla niepełnosprawnych od urodzenia, a co z osobami których inwalidztwo powstało w późniejszym czasie,w czym oni są gorsi, dlaczego protestujący o nich nie wspominają.Według mnie to jest niesprawiedliwe i dzielenie niepełnosprawnych na gorszych i lepszych.
  odpowiedz na komentarz
 • Wózkowicz ciągle aktywny
  Wózkowicz
  09.05.2018, 21:32
  Jakby były uspołecznione, to by w proteście nie brali udziału, tylko ja dziesiątki innych niepełnosprawnych na wózkach uczestniczyły w projektach aktywizacyjnych organizowanych przez fundacje, które podpisały porozumienie i aktywnie działają wprowadzając wózkersów z urazami rdzenia, porażeniami mózgowymi, zanikami itd itd. Wystarczy poczytać statystyki ilu niesamodzielnych w ostatnich 2 może 3 latach podjęło pracę i ją utrzymuje i płaci podatki. Najbardziej potrzebna jest instytucja asystenta i psychologa pracy. Nie rozdawnictwo publicznej kasy za darmochę. Najlepszą formą rehabilitacji i uspołecznienia jest rehabilitacja zawodowa z godna płacą, a nie dojenie państwa z kolejnych zasiłków. Owszem, bez dwóch zdań należą się środki na utrzymanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, która nie pozwala na zarobkowe środki zaradcze, ale osoby, które mogą być produktywne powinny o tym poważnie myśleć, by wychodzić do środowiska. Szkoda chłopaki Was, że inaczej myślicie, a Wasi rodzice nie umożliwiają Wam dobrego startu w w miarę samodzielność. Wstyd trochę, że nie korzystacie z publicznego wsparcia organizacji, które ciągle szukają nowych, aktywnych, ciekawych świata uczestników projektów adresowanych do małosprawnych. Szkoda, że ci niepełnosprawni, którzy sami pracują i im chce się chcieć zmieniać swoje życie na lepsze, muszą płacić podatki na Was, którzy jak widać mają pojecie nawet o lansowaniu się w mediach, czy wysuwaniu roszczeń dla kilkuset tysięcy ON, a nie dla co najmniej znacznej większości osób potrzebujących. Pozdrawiam- aktywny parus z żoną i dwójką dzieci.
  odpowiedz na komentarz
 • To trochę nie ten postulat!
  Mistrz
  09.05.2018, 19:14
  Nie chodzi wcale o osoby wymagające opieki od urodzenia, a o DOROSŁE OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE, NIEZDOLNE DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI (stopień znaczny) Z OPCJA W ORZECZENIU"WYMAGAJĄ STAŁEJ OPIEKI". Pamiętajcie o tym !!! Bo sam rozpocznę kolejny protest. !!!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2019”?

Biuletyn

Wspierają nas