Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Rafalska: zrobiliśmy wszystko, by spełnić oczekiwania protestujących w Sejmie

09.05.2018
Autor: PAP, fot. Mateusz Różański
Minister Rafalska mówi do mikrofonu podczas briefingu prasowego

- Zrobiliśmy wszystko, by spełnić oczekiwania protestujących. Idziemy z dobrymi intencjami, jesteśmy otwarci. Nam wszystkim ten kompromis jest potrzebny – powiedziała minister Elżbieta Rafalska, odnosząc się do protestu opiekunów i rodziców osób z niepełnosprawnością w Sejmie.

Jak podkreśliła, uchwalone w środę 9 maja przez Sejm ustawy w sprawie pomocy osobom niepełnosprawnym „to mądry kompromis na obecny czas”.

- Przy tym stanie polskiego orzecznictwa i przy dotychczasowych wyrokach TK nie możemy stworzyć błędnych rozwiązań prawnych – zaznaczyła minister.

Kompromis

Oceniła, że uchwalenie ustawy podnoszącej rentę socjalną oraz ustawy wprowadzającej szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności to dobre rozwiązania.

- Poprawienie dostępności na tym poziomie usług rehabilitacyjnych spełnia oczekiwanie indywidualizacji w podejściu do osób, które są w grupie osób ze znaczną niepełnosprawnością. To kompromis, który powinien zadowolić obydwie strony i żałuję, że ten kompromis nie jest jeszcze uznany jako rozwiązanie sporu – stwierdziła Rafalska.

Przypomniała, że przygotowywane są także inne rozwiązania, które mają pomóc osobom z niepełnosprawnością – danina solidarnościowa.

- Te rozwiązania systemowe są adresowane do szerokiej grupy osób niepełnosprawnych – mówiła szefowa MRPiPS.

Więcej na temat protestów i uchwalonych ustaw przeczytasz w kalendarium tego wydarzenia na portalu Niepelnosprawni.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • BZDURY PLECIE TA KOBIETA
  Mistrz
  11.05.2018, 16:05
  Nic nie zrobiliście. !!! Ja nie odczułem żadnej zmiany. ! Skoro ma mi zostać 520 zł, to niech Rafalska zagwarantuje mi TYLKO darmowe leki, jaliw kupuję coraz droższe od 10 lat. Załatwi. ? Jeśli nie, to tylko 500+, tyle ile dostają zdrowe, bogate dzieci bogatych rodziców. To będzie dopiero sprawiedliwość społeczna.
  odpowiedz na komentarz
 • Radek
  Fagon
  11.05.2018, 14:59
  Przy tym stanie polskiego orzecznictwa i przy dotychczasowych wyrokach TK nie możemy stworzyć błędnych rozwiązań prawnych jak powiedziała Pani Minister. Czy to oznacza uzdrawianie hurtowe niepełnosprawnych przez nowych orzeczników?
  odpowiedz na komentarz
 • Mam pytanie
  mkj
  10.05.2018, 21:26
  Mam pytanie do Pani Minister i Rządu czy inny obywatelom dolicz się korzystanie z samochodów służbowych , korzystanie z opieki medycznej dla vip itp. do dochodów tych osób.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2019”?

Biuletyn

Wspierają nas