Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Iwona Hartwich: będziemy tak długo protestować, aż wywalczymy 500 zł podwyżki

11.05.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
Znak zapytania na pięciu stuzłotowych banknotach

- Będziemy tak długo protestować, aż wywalczymy 500 zł podwyżki dla osób niepełnosprawnych, bo im się to należy – powiedziała w piątek, 11 maja, w Sejmie Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

- Mówimy spokojnie i spokojnym głosem: protest dalej trwa. Nikt nam go nie zakończy - ani ksiądz Zaleski, ani poseł Zbigniew Gryglas. Będziemy tak długo protestować, aż wywalczymy dla tych osób 500 zł podwyżki, bo im się to należy, bo dzisiaj żyją za niecałe 900 zł na miesiąc i nie mają prawa do godnego życia. Oddajcie godność tym chorym osobom – powiedziała Iwona Hartwich podczas konferencji prasowej.

„Nie jesteście kompromisowi ”

Jak relacjonowała, otrzymała telefon od pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza, który - jej zdaniem - miał powiedzieć, że „przyszedł do niego poseł (PiS, Jacek) Żalek, który przekazał, że chcemy się spotkać i rozmawiać”.

- Pytam się pana Michałkiewicza, czy rozmawiamy o pierwszym postulacie, trzecim kompromisie. Pan minister Michałkiewicz powiedział, że pan premier Morawiecki powiedział, iż nie ma pieniędzy dla tych osób niepełnosprawnych. Pytam, po cóż mielibyśmy się spotkać, jeżeli nie mamy rozmawiać o pierwszym postulacie i o trzecim naszym kompromisie. To wtedy pan Michałkiewicz powiedział do mnie dosłownie: to pani nie chce rozmawiać i nie jesteście kompromisowi – relacjonowała Hartwich. – To już zakrawa o jakąś hańbę w naszym państwie, że w ten sposób traktuje się nas rodziców i osoby niepełnosprawne. Usłyszeliśmy z ust pana Michałkiewicza, że pan premier Morawiecki nie znajdzie nawet 10 zł dla tych osób niepełnosprawnych – dodała.

Rząd stwierdza spełnienie postulatów RON

Rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnością chodzi o drugi postulat wprowadzenia dodatku „na życie”, zwanego też „rehabilitacyjnym” dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Protestujący przedstawili w poniedziałek, 7 maja, kolejną propozycję w tej sprawie: od września 2018 r. 250 złotych, od stycznia 2019 roku – dodatkowo 125 złotych i od stycznia 2020 r. również 125 złotych, co dałoby w sumie 500 złotych.

W piątek, 11 maja, Senat jednogłośnie przyjął ustawę podnoszącą rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zgodnie z ustawą renta socjalna wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Ma to być odpowiedź na postulat osób protestujących w Sejmie.

Senat przyjął w piątek również ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zdaniem rządu, ustawa o spełnia postulat protestujących w Sejmie dot. dodatku rehabilitacyjnego. Według autorów ustawy, przyniesie ona gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • O rządzie usłysz mój głos.
  Zrozpaczona
  13.05.2018, 23:29
  Czy w ogóle bierze ktoś pod uwagę osoby niewidome. Czy zdaje sobie ktoś sprawę z tego że te osoby są więźniami w własnym domu. W czym osoby dorosłe niepełnosprawne są gorsze od dzieci niepełnosprawnych. Dlaczego różnicujecie opiekunów osób niepełnosprawnych. Czy to jest gorszy i lepszy sort? Niech ktoś mi wskaże różnicę między osobą 15-letnią a 40-letnią niewidomą. Tu rozpacz i tu rozpacz.
  odpowiedz na komentarz
 • Wstyd!
  Mama
  13.05.2018, 18:35
  Te panie nie mają za grosz wstydu domagając się pieniędzy tylko dla siebie, podczas gdy dookoła jest tyle niepełnosprawych ych ludzi! Mam niepełnosprawne rodzeństwo głęboko upośledzone umysłowo nie poruszające się samodzielnie, z porażeniem mózgowym i zespołem Downa. Moja matka otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne 1477 rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny. Uważa że jest ogromna pomoc. Chętnie skorzystałabym z darmowych pieluch czy innych środków w przeciwieństwie do tych rodziców protestujących. To niech mi ktoś wytłumaczy o co chodzi. Teraz mówi matka w telewizji, że wolałaby aby je dziecko umarło przed nią, coś strasznego! A co robią w tym kierunku żeby to dziecko dorosłe miało się gdzie podziać w takiej sytuacji. Mnie nie byłoby stać na to żeby tyle dni siedzieć w sejmie. ani fizycznie ani finansowo No bo przecież jeść trzeba. Te mamy czują się przez wszystkich obrażane ale same nie potrafią się właściwie zachować. Odrzucają kazdą pomoc. Wszystkich przedstawicieli rządu przeganiają! To jest poniżej krytyki co one tam robią. Doceńcie wreszcie to co macie.
  odpowiedz na komentarz
 • Iwona Hartwich: będziemy tak długo protestować, aż wywalczymy 500 zł podwyżki
  realista
  13.05.2018, 14:55
  Dlaczego walczą o pieniądze tylko dla niepełnosprawnych od urodzenia
  odpowiedz na komentarz
 • Skąd wziąć pieniądze na 500 PLN dla niepełnosprawnych?
  Memento mori
  12.05.2018, 20:49
  Niezmiennie nadal popieram opiekunów ON Protestujących w słusznej sprawie w sejmie. Będę niezmiernie zobowiązany panu redaktorowi Piotrowi Pawłowskiemu za informację, której nigdzie nie potrafię poszukać. Mianowicie ile kosztuje nas obecnie obowiązujący państwowy system wspierający opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Może nie należy zabierać pieniędzy bogatym tylko uczynić bardziej efektywnym już istniejące struktury? Może je zwyczajnie odchudzić, np o 10-20%. Mam nieodparte wrażenie, że zamiast oskarżać Opiekunów ON, rządy nie zawsze panują nad efektywnością wydawania pieniędzy przez instytucje niby pomagające niepełnosprawnym. Kochani Rodzice i Opiekunowie, Panie redaktorze, z pewną nieśmiałością dodam też Panie premierze Morawiecki, może tam znajdziemy te pieniądze?
  odpowiedz na komentarz
 • Kompromitacja PIS
  Mistrz
  12.05.2018, 18:58
  Jeden po drugim przedstawiciele PIS kompromitują się. Teraz wiceprzewodniczący klubu PIS twierdzi, że w rodzinach osób niepełnosprawnych jest patologia. Wcześniej minister Rafalska stwierdziła, że zaoszczędzimy 520 zł (ja noc nie zaoszczędzę), wreszcie premiee twierdzi, że brak środków w budżecie. Skoro sami wymyślają rozdawanie wyprawki szkolnej dla zdrowych i bogatych, skoro rozdają 500+ dla niepracujących, dla zdrowych i bogatych, TO NALEŻY TE USTAWU NIEZWŁOCZNIE ZNOWELIZOWAĆ. 500+ TYLKO DLA PRACUJĄCYCH OBOJE RODZICÓW. PO CO TWORZYCIE PATOLOGIĘ ? Przy dobrej woli rządu środki znajdą się. Jeśli niw, to przed wyborami przypomnimy kto pisze i uchwala takie pozbawione sensu ustawy. Wygra koalicja P.O. i Nowoczesnej, jeśli Kaczyński nie zrobi porządku.
  odpowiedz na komentarz
 • Są dumni z protestu?
  Wózkowiczka
  12.05.2018, 15:15
  A nie wstyd Wam, przy reszcie niepełnosprawnych, którzy zarabiają na siebie? No chłopaki, myślcie, weźcie w końcu się w garść, a nie lansujecie się w telewizji.
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek pielęgnacyjny
  Alpinne
  12.05.2018, 13:31
  Ja proponuje 250zł dodatku rechabilitacyjnego i podnieś zasiłek pielęgnacyjny do kwoty 250zł
  odpowiedz na komentarz
 • równe traktowanie
  maria
  12.05.2018, 12:45
  jeżeli rząd ma na "kredkowe" we wrześniu to dla innych też muszą być pieniądze
  odpowiedz na komentarz
 • Nowa ustawa nic nie zmienia w budżecie osoby niepełnosprawnej !
  Mistrz
  12.05.2018, 09:49
  Pomimo znacznego stopnia i wymaganej opieki 24h, nic to nie zmienia w moim budżecie. Osoby miepełnosprawne, to nie tylko osoby na wózkachi osoby sparaliżoeane, a rząd tych pozostałych osób nie widzi i pleciebzdury. Nie mogę już tego słuchać. Podrożały leki i braknam na zwyczajne życie. TYLKO 500 ZŁ ROZWIĄŻE SPRAWĘ. KEŚLI BRAK W BUDŻECIE ŚRODKÓW, TO ZMODYFIKUJCIE 500+ NA DZIECI - TYLKO DLA PRACUJĄCYCH RODZICÓW. Błędne ustawy trzeba modyfikować, a nie chować głowy w piasek. SZUKAJCIE ŚRODKÓW !
  odpowiedz na komentarz
 • Wielki szacun
  Keraj
  12.05.2018, 09:35
  Wielki szacun Pani Iwono i pozostałym protestujacym. Tak niewiele protwstujacych robi tak wiele dla niepelnosprawnych. Szkoda że teraz nie słychać głosu tych którzy mają wiele do powiedzenia umiejacych pisać tylko zajadle komentarze. To typowi krkokodyle majacy wielkie mordy do gadania i krotkie raczki do roboty. Jest Pani i pozostali kochana! Walczyczycie nie tylko dla siebie. Niepelnosprawni i ich rodzice, opiekunowie wyjdzcie z ,ukrycia, zacznijcie mówić głośno o swoich problemach.Nie jesteście inni, gorsi ani lepsi.Jesteście częścią spoleczenstwa. Poprosmy o pomoc górników -oni doskonale wiedzą jak załatwić sobie podwyżki. Poprosmy lekarzt rezydentow o wsparcie oni też dostali podwyżki. Walczymy o przyszłość naszych niepelnosprawnych dzieci. Proszę nie poddawajcie się.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas