Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak bez myszy i touchpada używać laptopa i komputera? Dołącz do naszej akcji „Godzina bez myszy”!

17.05.2018
Autor: Integracja
Przekreślona mysz komputerowa i napis: Godzina bez myszy

Z myszy komputerowej lub touchpada w laptopie nie może korzystać wiele osób z niepełnosprawnościami, które w zamian używają klawiatury. Czy dla takiej metody świat wirtualny ma jakieś bariery? Sprawdź! Dołącz do ogólnopolskiej akcji „Godzina bez myszy”, którą 17 maja w Światowy Dzień Świadomości Dostępności już po raz 5. organizuje  Fundacja Integracja.

Wzięcie  udziału w akcji jest banalnie proste – wystarczy przez dowolną, wybraną przez siebie godzinę, podczas przeglądania stron internetowych nie korzystać z komputerowej myszki lub touchpada. I spróbować wykonywać przy tym rutynowe czynności związane z pracą czy rozrywką w sieci.

Z myszy komputerowej lub touchpada w laptopie nie korzysta wiele osób z niepełnosprawnościami, w tym osoby niewidome, które zamiast myszki używają klawiatury. Rezygnując z tych urządzeń, można samodzielnie sprawdzić, czy strony internetowe mają jakiekolwiek bariery – np. czy użytkownik przy pomocy klawiatury dostanie się do potrzebnych informacji, które go interesują. Jeśli na wybranej stronie bez problemu można się poruszać wyłącznie  przy pomocy tabulatura, strzałek i skrótów klawiszowych to oznacza, że strona jest dostępna dla wszystkich – także dla osób z niepełnosprawnością czy osób starszych.

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji „Godzina bez myszy”! To dobry sposób na sprawdzenie pod kątem dostępności swoich ulubionych stron oraz możliwość doświadczenia, na czym realnie polegają cyfrowe bariery.

Jak poruszać się bez myszy?

Przy prawidłowo przygotowanej stronie internetowej dla osób z niepełnosprawnościami, do podstawowego korzystania z niej powinny wystarczyć cztery przyciski na klawiaturze:

 • klawisz Tab, który zastępuje kursor myszki, co pozwala przechodzić między kolejnymi aktywnymi elementami strony (każde wciśniecie Tab to przesunięcie się do przodu na kolejny element);
 • kombinacja klawiszy Shift+Tab, która działa jak Tab, ale do tyłu, czyli cofa poprzedni element;
 • klawisz – Enter – zastępuje lewy przycisk myszki (przycisk akceptacji wyboru) – wciskając Enter, powinno się po zaznaczeniu linku przejść na nową stronę lub do nowego dokumentu;
 • klawisz Backspace pozwala cofnąć się na poprzednio odwiedzoną stronę.

Szczegółowe zasady dostępności określa międzynarodowy standard WCAG 2.0. (Web Content Accessibility Guidelines – Wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych).

Estetyka ważniejsza niż dostępność?

Projektanci stron internetowych, których połowa w Polsce jest niedostosowana do osób z niepełnosprawnością, bardzo często ponad dostępność przedkładają estetykę. Najczęstsze błędy przy tworzeniu serwisów www, to:

 • dokumenty publikowane w formie skanów (nieczytelne dla czytników osób niewidzących lub widzących słabo),
 • zdjęcia i grafiki bez tzw. opisów alternatywnych, które osobom z niepełnosprawnościami wzroku pozwalają dowiedzieć się, co jest na ilustracji,
 • filmy bez napisów – nieużyteczne dla osób, które nie słyszą lub nie są w stanie samodzielnie włączyć głośnika.

Dużymi utrudnieniami są również źle dobrane kolory strony (powinny być kontrastowe) czy brak możliwości znacznego powiększenia liter (nawet 16-krotnego).  

Światowy Dzień Świadomości Dostępności

„Godzina bez myszy” jest częścią Światowego Dnia Dostępności (Global Accessibility Awareness Day), obchodzonego co roku w trzeci czwartek maja. Jej inicjatorem jest amerykański programista Joe Devon. W 2011 r. zaproponował zorganizowanie specjalnego dnia, który pozwoli uświadomić twórcom i użytkownikom stron internetowych, że najważniejszym elementem budowy serwisów powinna być funkcjonalność, a nie różnego rodzaju „wodotryski graficzne”.

Integracja od niemal 25 lat dba o to, aby przestrzeń była pozbawiona barier – zarówno ta rzeczywista, jak i cyfrowa. Przeprowadza audyty istniejących i projektowanych stron internetowych, sprawdzając, czy są one zgodne z międzynarodowym standardem WCAG 2.0. Celem audytu jest zapewnienie możliwości i swobody obsługi serwisu przez jak największą liczbę użytkowników, bez względu na ich niepełnosprawność, wiek, oprogramowanie czy sprzęt, którego używają. Pozytywna opinia po przeprowadzeniu audytu lub pozytywna weryfikacja po wprowadzeniu zmian wskazanych w Raporcie, skutkuje przyznaniem prestiżowego certyfikatu SERWIS BEZ BARIER. Od kilku lat Fundacja wraz z M.St. Warszawą organizuje również konkurs „Serwis www bez barier”, w którym wyróżniane są najciekawsze serwisy internetowe instytucji finansowanych ze środków publicznych.

Więcej informacji o akcji „Godzina bez myszy” na Integracja.org.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Dostępność to fikcja
  Miki
  21.05.2018, 11:12
  Poziom dostępności stron internetowych jest w dalszym ciągu bardzo niski. Chociarz z roku na rok jest coraz lepiej to postęp jest niewystarczający. Nawet instytucje publiczne, które od 3 lat powinny mieć w pełni dostępne serwisy niespecjalnie się tym przejmują. O stronach prywatnych nawet nie wspominam, bo te często nawet nie nadają się do oceny dostępności. Należałoby taką stronę zbudować od podstaw. Twórcom stron nawet nie chce się pomyśleć, czy strona będzie funkcjonalna dla osób z dysfunkcjami. Najważniejsze, że strona ładnie i efektownie wygląda i twórca jest w stanie się po niej poruszać. Skoro da się wszystkie operacje wykonać myszą i wszystko jest czytelne dla oka to strona jest dostępna. Takie jest myślenie programistów, którym nie chce się spojrzeć dalej niż poza czubek własnego nosa.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Dokończ zdanie: W miejscu pracy czuję się dyskryminowana/-y finansowo (płacowo) ze względu na...

Biuletyn

Wspierają nas