Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bohaterowie Listy Mocy. Poszukiwacz talentów

18.05.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. archiwum bohatera
Źródło: Integracja 1/2018
Andrzej Brandstatter

Od średniego wokalisty do drugiego klawiszowca w jednej z najbardziej znanych polskich orkiestr – tak swoją drogę artystyczną opisuje Patryk Matwiejczuk, młody muzyk, znany choćby widzom programu „Must be the Music”. Ogromną rolę odegrały w jego karierze Wierchowe Spotkania organizowane przez Andrzeja Brandstattera – jednego z bohaterów wydanej w 2017 r. przez Integrację Listy Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością.

Muzyk, były tancerz, góralski pieśniarz, autor tekstów, ale też przewodnik górski i skoczek narciarski – oprócz tego założyciel zespołów Krywań i Hawrań – Andrzej Brandstatter to człowiek wielu talentów, przepełniony miłością do gór i muzyki. W realizowaniu swoich pasji, choć w innej niż wcześniej formie, nie przeszkadza mu postępująca niepełnosprawność. Teraz swoim doświadczeniem i talentami dzieli się ze zdolnymi artystami, którzy dopiero rozpoczynają karierę sceniczną.

Dla sztuki

- Jestem muzykiem i doświadczam niepełnosprawności, dlatego też chcę pomagać młodym osobom z niepełnosprawnością w rozwijaniu ich talentu muzycznego – mówi o swojej działalności. – Razem z żoną powołaliśmy do życia fundację Pro Artis, która wspiera muzykalną młodzież z całej Polski, promując folklor góralski – dodaje.

Sztandarowym działaniem fundacji są Wierchowe Spotkania – coroczne dwutygodniowe warsztaty muzyczne, w których bierze udział uzdolniona młodzież z całej Polski.

- Kiedyś pokochałem muzykę góralską i staram się podczas naszych spotkań przekazywać ją dzieciakom – tłumaczy organizator Wierchowych Spotkań. – Połowa uczestników to dzieci z niepełnosprawnością, a połowa – pełnosprawne. Staramy się je integrować – dodaje.

Po dwóch tygodniach ciężkiej pracy na warsztatach muzycznych, gdzie uczestnicy szlifują swoje umiejętności, odbywa się koncert, w którym oprócz młodych muzyków biorą też udział gwiazdy polskiej estrady.

Podczas zeszłorocznego koncertu, zatytułowanego „Życia mała garść”, na scenie pojawili się: Halina Frąckowiak, Kasia Wilk, Gosia Bernatowicz, Grzegorz Turnau, Sławek Uniatowski, Janusz Radek oraz Jarosław „YARO” Płocica, a muzyczną oprawę zapewnił zespół Adama Sztaby, który też dyrygował przez cały koncert, Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna oraz zespół Hajlandery.

Celem nadrzędnym Wierchowych Spotkań jest rozwijanie pasji muzycznej wśród młodzieży, ale też wyławianie młodych talentów.

Adama Sztabę poznał u Rodowicz

- Wśród osób, które przewinęły się przez nasze warsztaty, jest kilka, które pokazały się w świecie muzycznym. Dwójka naszych uczestników – Patryk Matwiejczuk i Patrycja Malinowska – obydwoje niewidomi, występowali jako duet Czarno to Widzę. Oboje doszli do finałowej dziesiątki – opowiada Andrzej Brandstatter.

Dla Patryka Metwiejczuka udział w Wierchowych Spotkaniach stał się szansą na przełom w rozwoju artystycznym.

- Z panem Andrzejem spotkaliśmy się po raz pierwszy podczas Festiwalu w Ciechocinku w 2005 r. Dał mi swoją płytę Moje pocieszenie, której słuchałem pół nocy. Następnego dnia podekscytowany zapytałem, z kim tę płytę nagrał. W odpowiedzi usłyszałem, że z Adamem Sztabą, którego poznał u Maryli Rodowicz – wspomina młody muzyk.

Później Patryk Matwiejczuk próbował grać na fortepianie utwory z płyty, czemu przysłuchiwał się Andrzej Brandstatter, którego szczególnie wzruszyło wykonanie tytułowego utworu napisanego dla nieżyjącego już syna.

Marzenia się spełniają

- Pan Andrzej zaproponował mi, bym przyjechał na Wierchowe Spotkania. Po dwóch latach udało mi się wziąć w nich udział najpierw jako wokalista – opowiada Patryk Matwiejczuk. – Podczas warsztatów oprócz śpiewania, które wychodziło mi średnio, zdarzało mi się grać na pianinie. Także podczas prób artystów. Trochę irytowałem tym pana Andrzeja, ale gdy pewnego dnia zepsuł się sprzęt, na którym nagrane były materiały nadsyłane przez aranżerów, pan Andrzej zapytał mnie, czy nie grałbym podczas prób. Później już regularnie wspierałem warsztaty jako pianista.

Stało się to okazją do poznania współpracującego przy Wierchowych Spotkaniach Adama Sztaby i zaprezentowania mu swoich umiejętności.

- W zeszłym roku zadzwonił do mnie sam Adam Sztaba i zaproponował, bym zagrał z nim jako drugi klawiszowiec. Nie ukrywam, że było to moje marzenie. Mogę więc powiedzieć, że m.in. dzięki Wierchowym Spotkaniom pokonałem drogę od średniego wokalisty do drugiego klawiszowca w jednej z najbardziej znanych orkiestr w Polsce – stwierdza z dumą Patryk Matwiejczuk.

Drugim znanym szerokiej publiczności uczestnikiem Wierchownych Spotkań jest Kamil Czeszel, finalista programu „Mam Talent” z 2015 roku. Kamil występował też na Przystanku Woodstock i podczas Wielkiej Gali Integracji w 2015 roku.

Jeśli miarą artysty są jego uczniowie, to Andrzej Brandstatter jest bez wątpienia wybitnym artystą.


Poznaj Listę Mocy i zgłoś kandydata do następnej!

Okładka publikacji pt. Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnościąLista Mocy to pierwsze i jedyne miejsce, w którym spotyka się razem 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością. Nie zrażają się przeciwnościami i trudami, podążają za marzeniami i szukają swego miejsca na ziemi. Pomagają im wytrwałość, odwaga i wiara w człowieka. Ufność w to, że razem można więcej, a dobro, którym obdarza się innych, wraca w dwójnasób. Każda historia jest niepowtarzalna, wzbogaca rzeczywistość, ukazuje świat z innej perspektywy i w innych barwach. Najważniejsze, że zostawiając swój ślad, pięknie się różnią.

Dla 10 osób, które przyślą zgłoszenia bohaterów do kolejnej edycji Listy Mocy, mamy egzemplarze tej unikatowej pozycji z 2017 r. Czekamy na krótkie i konkretne kandydatury: redakcja@integracja.org lub ul. Dzielna 1, 00-162 Warszawa


Kobieta w sklepie rehabilitacyjnym, podaje kobiecie na wózku koło od wózka - to okładka nowego magazynu IntegracjaArtykuł pochodzi z nr 1/2018 magazynu Integracja.

Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.

Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach (w dostępnych PDF-ach)!

Znasz magazyn „Integracja”? Wypełnij ankietę on line i pomóż nam się rozwijać!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Od kiedy do kiedy trwa druga edycja?
    Zainteresowany
    19.05.2018, 22:24
    Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o podawanie takich informacji.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas