Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Grupa osób z niepełnosprawnością pod Sejmem apeluje do protestujących o merytoryczne rozmowy

21.05.2018
Autor: PAP, fot. archiwum redakcji
Manifestacja na ulicy, w oddali duży transparent z napisem: wspieramy strajk okupacyjny rodzin osób z niepełnosprawnościami

Część osób z niepełnosprawnością przed Sejmem, zaapelowała w poniedziałek 21 maja do protestujących w budynku parlamentu o merytoryczne rozmowy z rządem. Dodali, że chcą spotkać się z marszałkiem Markiem Kuchcińskim w celu umożliwienia im rozmów z Jakubem Hartwichem i Adrianem Glinką.

Kilka osób z niepełnosprawnością powiedziało w rozmowie z dziennikarzami, że zamiast „strajku podłogowego” osoby protestujące w Sejmie powinny rozpocząć merytoryczne rozmowy z premierem i z rządem.

Spotkanie bez obecności matek

- Bardzo byśmy chcieli, żeby ten protest się już zakończył, z tego względu, że widać na portalach społecznościowych i ogólnie w opinii publicznej, że niepełnosprawni mają coraz gorszą opinię. Uważam, że jest to spowodowane tym protestem – powiedział w rozmowie Jan Jakub Tyka z niepełnosprawnością, który przyjechał z Bielska Podlaskiego.

Dodał, że przybyła grupa osób z niepełnosprawnością chciałaby się spotkać z Jakubem Hartwichem i Adrianem Glinką, którzy protestują w Sejmie – po to, aby porozmawiać z nimi bez udziału ich rodziców.

- Chcielibyśmy poznać, co oni tak naprawdę myślą bez obecności matek – powiedział Tyka.

Grupa zaproponowała, aby spotkanie odbyło się w pomieszczeniach Sejmu oraz zapowiedziała, że taką prośbę chce przekazać za pośrednictwem mediów marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu.

- Zobaczymy, jak to się rozwinie – dodali przedstawiciele grupy.

Chodzi o to, by „merytorycznie rozmawiać”

Z kolei dr Bawer Aondo-Akaa, którzy przybył przed Sejm wraz z osobami z niepełnosprawnością podkreślił, że nie chodzi o zakończenie rozmów pomiędzy protestującymi a rządem, ale o to, by rozmowy te były prowadzone w sposób merytoryczny.

- Tu nie chodzi o zakończenie rozmów, tu chodzi o merytorykę. Nie powinno się krzyczeć, tylko merytorycznie rozmawiać. Obleganie Sejmu nic nie da. Dawanie żywej gotówki nie zmieni nic. Nie da wsparcia osobom z niepełnosprawnością, a tylko utrudni – mówił w rozmowie z dziennikarzami dr Bawer Aondo-Akaa.

Kilkakrotnie podkreślił też, że nie popiera Prawa i Sprawiedliwości, ale popiera niektóre z programów społecznych, jakie rząd PiS realizuje, m.in. program Dostępność Plus. Powołując się na dane GUS ocenił również, że „żywej” gotówki potrzebuje jedynie 10 proc. osób z niepełnosprawnością, głównie tych z niepełnosprawnością sprzężoną, natomiast pozostała grupa jest w stanie pracować zdalnie, na warsztatach terapii zajęciowej (WTZ) lub "„na zasadach wolnego rynku”.

Przed Sejmem w poniedziałek trwa także protest osób popierających opiekunów osób z niepełnosprawnością. Przed sejmowym Biurem Przepustek zebrało się kilkadziesiąt osób, którzy trzymają transparent z napisem „Wspieramy strajk okupacyjny rodziców osób z niepełnosprawnościami”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • jednym dali drugich pomijają
  niepełnosprawna
  22.05.2018, 16:02
  Ciągle i nadal "daj " tym którzy już dostali, czyli renciści socjalni nadal na tapecie, zajmijcie się, zainteresuj ustawą i tymi ON, jeszcze tymi, co według ustawy zachorowali po 30r.ż i nie mają renty wcale (bo jak nazbierasz okresów składek w ZUS mając 31-31 lata życia, bądź dostajesz z wyliczenia mniej nić renciści socjalni). Problem w tym że obecnie mówi się tylko o tych co mają status dorosły ON zachorowanie przed 18r.ż, a należy wyregulować sprawiedliwie ON dorosłym tym z zachorowaniem po 30r.ż, gdyż ciągle są zepchnięci, omijani w rozmowach, normalnie jakby ktoś chciał, aby umarli z głodu, a są ciężej chorzy-niepełnosprawni niż niejeden dzieciak i młodzież ON. Dostali podwyżkę renty socjalnej ale to za mało, a pozostali niepełnosprawni z wypracowaną rentą podwyżki nie otrzymali. Oddalone w czasie do 2019r zasiłek pielęgnacyjny - sprawa dyskryminacyjny niewaloryzowany od 14 lat - dlaczego ??? a co innego pieniądze teraz znaleźli. Kiedy zniknie podział że lepsi to renciści socjalni gorsi to z zachorowaniem po 30r.ż?. Jednych trzeba faworyzować a drugich pomijać. Biedny chory niepełnosprawny nie woła : dajcie podwyżkę na kino basen wycieczki, a tak właśnie uczyniły mamusie w Sejmie.
  odpowiedz na komentarz
 • Szanujcie protestujących w Sejmie
  Mały
  22.05.2018, 13:17
  to Oni wywalczyli podwyżkę renty socjalnej dla wszystkich ,nie tylko dla siebie ,niepełnosprawni szanujmy się nawzajem ,zdrowi nas nie widzą ,jesteśmy dla nich powietrzem albo kłopotem ,który można schować za barierkami ,przykre i smutne .pozdrawiam czytających
  odpowiedz na komentarz
 • Nie popieram
  mama
  22.05.2018, 13:03
  Niepełnosprawna osoba dorosła czyli jak mówią opiekunowie "dziecko" pozostające pod opieką matki, to chory związek. Coś jest nie tak akurat z tą grupą. Oni są uzależnieni od siebie finansowo a czym więcej dostaną, to będzie jeszcze gorzej. Nie wierzę, że matka dorosłej osoby nawet takiej leżącej weźmie dodatek rehabilitacyjny i opłaci na kilka godzin opiekunkę po to żeby mogła sobie odpocząć. Nie wierzę, że ci panowie protestujący opłacą za te pieniądze asystenta, bo logiczne jest, że jest to za mało. Ta grupka sama wyklucza się społecznie. Nie popieram tego protestu, bo on do niczego dobrego nie prowadzi.
  odpowiedz na komentarz
 • dlaczego mam być za protestującymi ?
  hifi
  22.05.2018, 13:02
  Niby dlaczego mam popierać protestujących,jak oni walczą tylko o swoją grupę niepełnosprawnych , a co z innymi grupami którzy mają rentę ZUS, a czasami się zdarza że w ogóle jej nie mają. Nie słyszałem żeby protestujący wspomnieli o nich. To oni dzielą niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • orzekanie na nowo
  wojciech 58
  22.05.2018, 11:44
  Gdzieś na początku lat 90 gdy pojawiło się duże bezrobocie sposobem na przetrwanie były orzeczenia o niepełnosprawności z byle powodu.Rządy patrzyły na ten proceder z przymrużeniem oka a raczej z zadowoleniem gdyż nie doszło do powstania "mega bezrobocia". W ten sposób staliśmy się potęgą na skalę światową w ilości osób niepełnosprawnych. Aby sprawę "wyprostować"jesteśmy zmuszeni wprowadzić nowy spersonalizowany system orzekania i wynikające z tego wsparcie.
  odpowiedz na komentarz
 • kto protestuje pod sejmem?
  henio
  22.05.2018, 11:37
  Ci niepełnosprawni pod sejmem , to same emeryty?
  odpowiedz na komentarz
 • Praca ,ale z dofinansowaniem dla wszystkich pracodawców, także na otwartym rynku.
  niepełnosprawna
  22.05.2018, 11:18
  Najlepsze rozwiązanie to dofinansowania dla wszystkich pracodawców , a nie tylko zakładów pracy chronionej.Skoro na otwartym rynku brakuje rak do pracy, Są prace nisko płatne, których nie chcą nawet Ukraińcy, a niepełnosprawny , któremu odebrano rentę szuka nawet takiej pracy.W pracy chronionej też przeważnie płacą minimalną, a staże są groszowe, więc mój postulat comiesięcznego dofinansowania dla wszystkich pracodawców, jest godny rozważenia.
  odpowiedz na komentarz
 • Początek końca...
  Andrzej
  22.05.2018, 10:28
  Widać, że portal niepełnosprawni.pl został zmanipulowany przez rządzących. Robi się wszystko, wszelkimi możliwymi metodami, aby obrzydzić społeczeństwu słuszny protest osób z niepełnosprawnościami jak i ich rodzin. Staracie się rozbić jedność tej grupy społecznej od wewnątrz, a to wysyłając niby osoby niepełnosprawne pod sejm, które chcą zakończenia protestu, albo sami podpisujecie pseudoporozumienia z minister Rafalską ( z początku protestu). Zwróćcie uwagę, że 5 pierwszych dzisiejszych informacji w Aktualnościach są to de facto głosy przeciwne protestującym. Powiem jedno. Jeśli nic nie uda się załatwić tym protestem, to już nigdy niepełnosprawni nie będą poważani. Na wiele, wiele lat zostanie to co mamy dzisiaj, bo i kolejne rządy będą miały w nosie grupę osób, która jest dla nich tylko kosztem, a nie tak jak np. górnicy również inwestycją w głosy wyborcze. Ahoj!
  odpowiedz na komentarz
 • Nie ma podziału - to Pawłowski się sprzedał
  Mistrz
  21.05.2018, 22:16
  Przykre to, ale prawdziwe. Dodatkowo robi cenzurę na portalu. Niby nasz człowiek, a nie stoi na czele dorosłych niepełnosprawnych ze znacznym stopniem i nie popiera finansowej pomocy. Dziwna sprawa... A tyle mógłby zdziałać. Podpisał pakt z diabłem, siedzi cicho i tylko artykułami "z ukrycia" już nie popiera protestu.
  odpowiedz na komentarz
 • kto nie chce pracy ON
  SON "Podkarpacie"
  21.05.2018, 19:11
  Z „Raportu z badania potrzeb ON” wynika, że „potrzebą nr 1 w hierarchii dla ON jest zapewnienie odpowiedniej sytuacji materialno-bytowej”. Ten wniosek kontrastuje z innym mówiącym, że „wśród ON objętych badaniem aż 84% przyznaje wprost, że nie poszukują aktywnie pracy”. Skąd zatem niepełnosprawni wezmą środki na realizację potrzeby nr 1?! – uważamy, że najlepszym sposobem na to jest podjęcie pracy zawodowej, także i przez ON z ograniczoną sprawnością intelektualną. Mamy jednak obawy, że ich rodzice i opiekunowie do tego nie dopuszczą – tak wynika z powyższych badań – cyt. „Jak zauważa Giermanowska (prof. Ewa Giermanowska – Uniwersytet Warszawski) ON często unikają wchodzenia w aktywne role zawodowe, nie wierzą w swój sukces na rynku pracy i nie uczestniczą w programach aktywizujących. Dodatkowym czynnikiem demotywującym mogą być postawy opiekunów ON i ich rodzin, którzy np. z troski, braku wiary lub obawy o utratę prawa do zasiłku lub renty, zniechęcają osoby niepełnosprawne do wysiłku potrzebnego dla zdobycia i utrzymania zatrudnienia” oraz inny fragment: “Oddzielną uwagę należy poświęcić grupie osób z upośledzeniem umysłowym (osoby z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami rozwojowymi), w której % osób wprost odmawiających podjęcia (pracy) jest najwyższy, znacznie przewyższając co do wartości pozostałe grupy (77%) - natomiast są to deklaracje pochodzące od opiekunów tych osób. Tymczasem 62% osób niepełnosprawnych intelektualnie deklaruje, iż chciałyby pracować, zaś te osoby, które mają doświadczenia z pracą stwierdzają, że lubią tego rodzaju aktywność (91%). Pokazuje to nawet w przypadku tylko tego jednego rodzaju niepełnosprawności rozdźwięk pomiędzy motywacjami samych niepełnosprawnych, a motywacjami ich rodzin”. Mając to na uwadze uważamy, że RODZICE PROTESTUJĄCYCH NIE ZGODZĄ SIĘ NA ROZMOWY Z ICH PODOPIECZNYMI NA TEMAT PODJĘCIA PRACY. Sami rodzice także nie chcą o tym dyskutować (i pewno słyszeć), bo ani słowem nie odnieśli się do naszych pism/apeli gdzie ukazaliśmy m.in., że każda ON ma prawo do pracy bez wzgl. na treść orzeczenia oraz wskazaliśmy najlepszą – naszym zdaniem, ścieżkę ich dorosłych dzieci do zdobycia niezbędnych uprawnień i pracy. Więcej na ............. http://www.watchdogpfron.pl/son-podkarpacie-sejm/ ...............
  odpowiedz na komentarz
 • ON
  ON
  21.05.2018, 19:02
  wbijcie sobie do głowy ze to dzięki tym paniom w sejmie macie wzrost renty socjalnej i wiele innych wiec może warto stać za nimi murem i ich wspierać
  odpowiedz na komentarz
 • Tylko z kim chcecie rozmawiać?
  Keraj
  21.05.2018, 17:06
  Naprawdę nie dociera do was głos protestujacych matek? Że były wielokrotnie przed protestem w centrum dialogu i minister Rafalska nie chciala nawet przyjść! Że pelnomocnik rzadu d/s niepelnosprawnych to fikcja - bo nawet nie raczy odpowiadać na listy? A moze do tej merytorycznej rozmowy zaprosić poseł p.Krynicka? posla p.Zelka? posla p.Piete? Dobrze powiedzial dzis p.Wałęsa poproscie o pomoc górników inaczej się nie da załatwić waszych problemów. Do merytorycznej dyskusji musi być ktoś kto ma jeszcze autorytet ale wszystkich już chyba opluli nasi rządzący. Cały ten protest przypomina mi ten w 1980 w stoczni Protestjacych traktowali tak samo.I wielu bylo takich ktorzy nie wierzyli w zwycięstwo - mowiac i jatrząc -dajcie już spokuj przerwijcie ten strajk, to się nie uda, komuniści juz więcej się nie ugna itd itd Walczcie do końca - bo to sluszna sprawa!
  odpowiedz na komentarz
 • Wojciech
  Wojtek
  21.05.2018, 15:12
  To, że ktoś jest niepełnosprawny, to nie znaczy, że nie ma własnego rozumu i zdania. Jak można sugerować, że tak nie jest?!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas