Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Organizacje kościelna i zw. z prawicą popierają merytoryczne rozmowy zamiast strajku

22.05.2018
Autor: PAP, fot. pixabay.com
dymki jak w komiksie oznaczające rozmowę

Organizacje pomagające osobom z niepełnosprawnością popierają apel do protestujących w Sejmie o merytoryczne rozmowy z rządem, to m.in. Fundacja „Pomóż Innym” czy Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej (KSNAW).

W poniedziałek, 21 maja grupa osób z niepełnosprawnością, która przybyła pod Sejm, zaapelowała do protestujących w budynku parlamentu o merytoryczne rozmowy z rządem.

- Bardzo byśmy chcieli, żeby ten protest się już zakończył, z tego względu, że widać na portalach społecznościowych i ogólnie w opinii publicznej, że niepełnosprawni mają coraz gorszą opinię. Uważam, że jest to spowodowane tym protestem – powiedział Jan Jakub Tyka z niepełnosprawnością, który pod Sejm przyjechał z Bielska Podlaskiego. O poniedziałkowym apelu więcej przeczytasz na portalu Niepelnosprawni.pl.

„Szansa na dialog”

Pozytywną opinię o propozycji zakończenia strajku i podjęcia merytorycznych rozmów z rządem na temat poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnością wyraziła Ewa Krawczyk, kierująca Fundacją „Pomóż Innym”.

- Obecnie - po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat - jest szansa na prawdziwy dialog, w wyniku którego zostaną wypracowane systemowe rozwiązania dotyczące pomocy osobom niepełnosprawnym – oznajmiła Krawczyk.

W jej ocenie „jest wola polityczna do rozwiązania tego problemu”.

- Z pewnością przyczynił się do tego również protest w Sejmie – dodała.

Szefowa fundacji „Pomóż Innym” zwróciła uwagę, że przez lata kolejne rządy „łatały dziury” dosypując raz jednej, raz drugiej grupie osób z niepełnosprawnością.

- Tymczasem są różne grupy niepełnosprawnych. Mają one zróżnicowane potrzeby, które trzeba zaspokoić. Tylko nie można żądać rzeczy niemożliwych – podkreśliła.

Przyznała, że renta socjalna dla osób z niepełnosprawnością jest za niska. Wskazała jednak, że nie może ona być wyższa niż emerytura osób, które pracowały całe życie. Według niej byłoby to niesprawiedliwe.

„To walka polityczna”

Propozycję merytorycznego dialogu zamiast strajku poparł ks. Stanisław Jurczuk, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

- Jeżeli ta inicjatywa może pomóc osobom niepełnosprawnym oraz doprowadzić do zakończenie protestu, to ją w pełni popieram. Tym bardziej, że to co dzieje się w Sejmie, to już zwykła przepychanka. Sprawy niepełnosprawnych poszły na drugi plan – powiedział ks. Jurczuk.

Dodał, że problemy osób z niepełnosprawnością i niesamodzielnych zostały upolitycznione.

- Tam wcale nie chodzi o niepełnosprawnych, to walka polityczna. Jak inaczej to oceniać, kiedy słyszę od uczestników strajku, by nie głosować na tych polityków czy ugrupowania, a głosować na tamtych – wyjaśnił duchowny.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Jaka wola?
    Szczery
    23.05.2018, 08:13
    Farmazony... Jaka wola? Z czyjej strony? Ludzie protestują, bo nie stać ich na podstawowe potrzeby - a rząd daje im pieluchy. A po co mi pieluchy, jak nie stać mnie na nowe okulary, zakup jakiegoś ubrania, o wyjściu do kina nie wspomnę... Pamiętajmy o co chodzi - opiekunowie os. niepełnosprawnych nie są wieczni - kiedyś ich zabraknie - i jak osoba chora, często nie mogąca podjąć pracy ma wyżyć za 1000 zł?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas