Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Janina Ochojska: nie jestem mediatorem, ale mogę być pośrednikiem w rozmowach

23.05.2018
Autor: PAP, fot. Mateusz Różański
Janina Ochojska pod Sejmem

Szefowa PAH Janina Ochojska telefonicznie wyraziła gotowość natychmiastowego przyjścia do nas i pośrednictwa w rozmowach – powiedzieli w środę protestujący w Sejmie opiekunowie osób z niepełnosprawnością. Janina Ochojska zaznaczyła, że choć nie jest mediatorem, to może pośredniczyć w rozmowach.

Jedna z liderek protestu Iwona Hartwich podczas briefingu w Sejmie powiedziała, że Janina Ochojska „odpowiedziała na zaproszenie strony rządowej” w sprawie pośrednictwa w negocjacjach dotyczących postulatu ws. 500 zł dodatku „na życie” dla osób z niepełnosprawnością niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

- Pani Janina Ochojska w telefonicznej rozmowie z nami wyraziła chęć i gotowość natychmiastowego przyjścia do nas, tutaj do Sejmu, gdzie żyjemy od 36 dni – powiedziała. – My usłyszeliśmy, pani Janina Ochojska również, że rząd zaproponował właśnie taką mediację w sprawie tego pierwszego postulatu – powiedziała. – Bardzo liczymy na to, że to zostanie potraktowane poważnie, że ta propozycja ze strony rządu nie była zwykłym kłamstwem – powiedziała.

Hartwich pytana później przez dziennikarzy o wspomniane zaproszenie ze strony rządu, wskazała, że rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska „mówiła, że zaprasza (b. prezydenta Lecha) Wałęsę i Ochojską do negocjacji”.

Janina Ochojska wyraziła zgodę

W niedzielę, 20 maja, Kopcińska zadeklarowała, że rząd jest gotowy do rozmów i czeka tylko na sygnał.

- Zawieszając polityczne spory, zapraszam, aby ponad podziałami, bez względu na barwy i poglądy, usiąść przy jednym stole i pracować, planować te konkretne rozwiązania czy wręcz już na tym etapie wdrażać je tak, aby były w polskim prawie – powiedziała.

Janina Ochojska w środę, 23 maja, powiedziała PAP, że chciałaby spotkać się z protestującymi, by z nimi porozmawiać i zastanowić się nad możliwościami zakończenia protestu.

- Ja nie jestem mediatorem, fachowcem w tej dziedzinie. Natomiast mogę być takim „zmiękczaczem”, pośrednikiem w rozmowach. Te osoby mają do mnie zaufanie i ja do nich również – podkreśliła. – Chodzi o to, żeby próbować znaleźć jakieś wyjście z tej sytuacji – powiedziała.

Dodała, że aby móc sprecyzować swoją rolę w rozwiązaniu konfliktu, wcześniej musiałaby spotkać się z protestującymi. Szefowa PAH z osobami z niepełnosprawnością próbowała się spotkać w poprzednią środę, ale nie została wpuszczona do parlamentu. We wtorek Ochojska poinformowała, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński wyraził zgodę na wejście do Centrum Medialnego Kancelarii Sejmu, ale nie na wejście do miejsca, gdzie trwa protest.

Janina Ochojska pytana, czy rozważy jeszcze propozycję spotkania w Centrum Medialnym, powiedziała:

- Protestujący, z którymi jestem w kontakcie twierdzą, że nie mają gwarancji powrotu do Sejmu. W związku z tym ja nie mogę przyjść do Centrum Medialnego i na nich czekać, skoro oni nie mogą wyjść. Oni muszą otrzymać gwarancje, które pozwolą im wyjść. Może więc łatwiej pozwolić mi wejść do Sejmu – to jest o wiele prostsze rozwiązanie, które wymaga przemieszczenia się tylko jednej osoby, a nie wszystkich – powiedziała.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Tak potrzeba mediacji
    Keraj
    23.05.2018, 17:59
    Zaproailbym do mediacji tych ktorych jeszcze nie opluto. Proponuje: ksiadz Zalewski Pani Wałęsa Pani Komorowska Pani Kwasniewska Pani Ochojska Pani Dymna Pan Owsiak To grono ktore być może / z dużym prawdopobienienstwem zakceptuja protestujący/ należało by poprosić o bycie mediatorami.Czy się zgodzą-poprosić nie zaszkodzi. Czy strona rządowa to zakceptuje? To bardzo kompromosowe rozwiązanie.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas