Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Protestujący: proponujemy kompromis, 500 zł od przyszłego roku. Minister Rafalska odpowiada

24.05.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
500 złotych w 100-złotowych banknotach

Protestujący opiekunowie osób z niepełnosprawnością zaproponowali w czwartek, 24 maja, by wypłata 500-złotowego dodatku „na życie” nastąpiła od przyszłego roku. Informację tę przekazali w czwartek podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Oczekiwanie na rządzących

- Rozumiemy, że budżet na ten rok jest zamknięty, dlatego chcielibyśmy porozmawiać o tej pomocy 500-złotowej od nowego roku – powiedziała jedna z liderek protestu Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Iwona Hartwich zapytana o to, czy protestujący chcą by pieniądze były wypłacone od razu w pełnej wysokości czy też, by dochodzono do tej kwoty stopniowo - opowiedziała, że byłoby to elementem uzgodnień. Zapowiedziała, że protestujący przedstawią szczegóły podczas ewentualnego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim i minister rodziny i pracy Elżbietą Rafalską.

- Jesteśmy kompromisowi i jeszcze raz zapraszamy do nas – powiedziała Hartwich.

Zapytana, czy jeżeli rząd przyjmie ich propozycję, to protest w Sejmie zostanie zakończony, liderka odpowiedziała:

- Jeżeli byśmy się dogadali i podpisali porozumienie, i rząd wyszedłby do społeczeństwa i ogłosił taki kompromis, to oczywiście, że tak. Dlatego czekamy. Mamy ten kompromis, pracowaliśmy nad nim całą noc. Mamy nadzieję, że strona rządowa teraz potraktuje nas poważnie.

Odpowiedź minister Rafalskiej

Do propozycji odniosła się minister Elżbieta Rafalska.

- Punktem wyjścia kolejnych rozwiązań, które zaproponujemy, musi być przyjęcie nowego orzecznictwa. Nowe orzecznictwo, orzeczenie o niesamodzielności i realizacja wyroku TK, wtedy możemy przejść do poszukiwania kolejnych rozwiązań. Żadnych deklaracji na gorąco nie mogę składać – powiedziała.

Minister zwróciła uwagę, że więcej na temat orzecznictwa będzie wiedziała po 15 czerwca.

- To jest ten moment, kiedy ten projekt zostanie nam przedstawiony – zaznaczyła szefowa MRPiPS.

Dialog?

Minister pytana, czy pojedzie rozmawiać do Sejmu z protestującymi, odpowiedziała:

- Mam zaproszone osoby do CPS „Dialog”. To liczna grupa. Te osoby przyjeżdżają z całej Polski. Bedę na pewno obecna na tamtym spotkaniu – powiedziała Rafalska. Chodzi o posiedzenie zespołu ds. opracowania rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin ws. osób całkowicie zależnych.

Wcześniej minister Rafalska zaprosiła protestujących do CPS „Dialog” na posiedzenie zespołu. Dodała, że wśród tematów spotkania będzie m.in. opieka wytchnienia, turnusy rehabilitacyjne. Jak podkreśliła, po zakończeniu spotkania protestujący będą mogli wrócić do Sejmu.

- Zapraszając za każdym razem mówiłam, że nie jest to chęć wyprowadzenia osób z Sejmu, a chęć dyskusji merytorycznej – oświadczyła minister.

Hartwich zapowiedziała PAP, że protestujący nie opuszczą budynku Sejmu.

- To kolejna próba wyprowadzenia nas z Sejmu – oceniła.

Podkreśliła raz jeszcze, że protestujący zapraszają minister Rafalską do parlamentu

Poparcie postulatu

W ocenie protestujących w Sejmie, dla realizacji postulatów dotyczących pomocy materialnej osobom z niepełnosprawnością rząd powinien zrezygnować z niektórych inwestycji.

- Można zbudować 122 mosty, można zbudować 220 mostów, ale jeżeli nie zbuduje się tego mostu z osobami najsłabszymi, niepełnosprawnymi, to po prostu nie będzie u nas solidarności – oznajmiła Iwona Hartwich.

Zaapelowała do rodziców osób z niepełnosprawnością, którzy uczestniczą w rozmowach z minister Rafalską w Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie, aby popierali postulat protestujących dotyczący dodatku „na życie” w wysokości 500 zł.

Liderka Hartwich pytana przez dziennikarzy, w jaki sposób strajkujący zamierzają informować o sowim proteście zagranicznych uczestników Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Sejmie wyjaśniła, że wywieszą banery informacyjne przez okna.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • propozycje
  ewa
  27.05.2018, 07:47
  Martwie się jak to nowe orzecznictwo będzie wyglądać.Już teraz nie przyznają rent czy stopni niepełnosprawności z faktu choroby a tylko po znajomości a co będzie póżniej chyba będą przyznawać na łożu śmierci.Powinni też podnieść emerytury dla niepełnosprawnych którzy pomimo swojej niepełnosprawności przepracowali za marne grosze ponad 20 lat i mają emerytury takie jak osoba która nigdy nie pracowała ma rentę socjalną.Niedługo to w Polsce nikomu nie będzie się chciało pracować bo mówią mamy 500plus.Ci niepełnosprawni którzy nie są samodzielni i ich opieka jest przez 24 godziny na dobę oni powinni dostać 500 a ile jest takich co ma znaczny stopień i pracuje to oni powinni mieć dodatek jak przejdą na emeryturę aby ich świadczenie nie było niższe od renty socjalnej.
  odpowiedz na komentarz
 • piaskiem po oczach temu kto uważa dalej
  ktoś
  26.05.2018, 22:28
  że ON już sporo Dostali. Sorry ale osoby dorosłe, żyjące z opiekunem lub bez, nie mają tych 3 tys. ( jak to fachowcy wyliczyli) We wrześniu rusza dodatek 300 zł. dla dzieci ( i chyba dla tych niepełnosprawnych też to jest) 500+ i teraz 300- chce być znowu dzieckiem :-)
  odpowiedz na komentarz
 • Dać 500, ale coś za coś...
  Wózkowiczka
  25.05.2018, 16:40
  Dać i te 5 stów, ale bez możliwości dorabiania, a tym co naprawdę są aktywni i zarabiają, to pracodawcom dać takie wsparcie, aby ci pierwsi mieli czego pozazdrościć. Jak ktoś chce to zarabia na siebie( nawet z porażeniami) i nie żebra jak Adrianek i Kubuś. Wstyd i poniżanie się z 500 na polityczne polecenie.
  odpowiedz na komentarz
 • Reforma
  Eugeniusz
  25.05.2018, 10:25
  Szczegóły reformy przecież doskonale są znane już od grudnia zeszłego roku o czym mówi artykuł na stronie Niepełnosprawni.pl z dnia 7.12.2017 r. pt" Reforma orzecznictwa- znamy konkrety".
  odpowiedz na komentarz
 • o jej
  Adaś
  25.05.2018, 09:31
  Zawsze swoje złotówki przeznaczałem na Braci niepełnosprawnych ale po ostatnich wydarzeniach w Sejmie postanowiłem pomagać ...pieskom lub kotkom a szkoda .....
  odpowiedz na komentarz
 • Orzeczenie o niesamodzielności już jest !
  Mistrz
  24.05.2018, 18:13
  Nie rozumiem minister Rafalskiej - wciąż idzie w zaparte, że rząd już pomógł w kwocie 520 zł. Powtarzam - ja nic na nowej ustawie nie skorzystam, bo mojej niepełnosprawności te rozwiązania nie obejmują. Orzeczenie o niesamodzielności JUŻ OD DAWNA ISTNIEJE ! To punkt w orzeczeniu, który stwierdza konieczność opieki przez 24h/dobę. Już jest ten punkt, więc po co to oczekiwanie ? Fakt niesamodzielności dotyczy wyłącznie osób z rentą socjalną. Rząd doprowadzi do tego, że znów pomoc trafi do dzieci i wzrośnie dysproporcja. CHODZI O DOROSŁE OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE ZE STOPNIEM ZNACZNYM, KTÓRE JUŻ POSIADAJĄ WSKAZANIE OPIEKI 24h/dobę. To im jest potrzebna pomoc finansowa. Powtarzam - niech rząd naprawi fatalne ustawy o 500+ dla zdrowych, bogatych i niepracujących - będą środki dla niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Makabra
  Paweł
  24.05.2018, 18:10
  Faktycznie 500 pln dostaną pewnie wyłącznie ludzie w hospicjach, całkowicie zależni w 100 procentach od osób trzecich. Reszta zostanie pozbawiona stopnia znacznego czyli zapisu o niezdolności do samodzielnej egzystencji więc wspomnianych pieniążków a co za tym idzie także i ulg na bilety przynależnych do stopnia znacznego. Do tego właśnie zmierza reforma Pani Gertrudy i Elżbiety. To powtórka planu Hausnera. Na to wszystko wskazuje po takich słowach że będziemy wskazywać co jeszcze kto może robić. Nie mam słów na to a niechcę używać brzydkich słów bo administrator nie przepuści mojego komentarza.
  odpowiedz na komentarz
 • Pani Iwono
  Keraj
  24.05.2018, 17:17
  Pani Iwono jest ok 3miliony niepelnosprawnych. Aby ich postawić przed kolejną nową komisją -to zablokują na kilka lat dostęp do specjalistów. Ani w ZUS i miejskich komisjacj o orzekaniu nie ma tylu specjalistów aby to ,przerobić, Liczmy też na tysiace orzeczeń które zostaną zaskarzone i co wtedy? Nie wierzę w ani jedno slowo rządzących nie grają fer od samego początku. Ustępstwa TAK ale realne,transparentne i na tyle ile jest to możliwe skonsultowane z środowiskiem RON. Rządzący robią wszystko aby was się pozbyć przed szczytem NATO i tylko ma tym im zależy. Jak sie powiedziało A to i powiedz B. Wytrwałości, kochamy Was -jesteście naszą nadzieją.
  odpowiedz na komentarz
 • Widać że nie ma woli porozumienia z rządem, decyzje podejmuje opozycja.
  mamaewk
  24.05.2018, 16:48
  Dzięki temu opozycja jeszcze istnieje w mediach. Macie wywalczone juz swoje postulaty, ale to za mało dla was.Nam matkom EWK do waszego dochodu dużo brakuje, ale wierzymy że pani minister do tego wyrównania doprowadzi. My cierpliwie czekamy ,choć od lat jesteśmy grupą matek wykluczonych żyjących z naszymi dorosłymi dziećmi za głodowe emerytury. Jak widać nie chodzi o wypracowanie sprawiedliwych rozwiązań, ale wyrwanie gotówki bo wam się należy i nie ma innych potrzeb i innych nie załatwiononych postulatów w tym matek EWK.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas