Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przepychanki w Sejmie. Co na to Kancelaria Premiera?

25.05.2018
Autor: PAP, fot. kadr z filmiku Telewizja wPolsce/YouTube.com
Protestujące trzy matki wywieszają transparent przez okno w Sejmie, interwencja straży marszałkowskiej

W czwartek, 24 maja, w budynku Sejmu doszło do przepychanek pomiędzy protestującymi a Strażą Marszałkowską w związku z próbami wywieszenia za oknem przez m.in. Iwonę Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych transparentu informującego o prowadzonym przez nich proteście.

- To bardzo trudna sytuacja i trudno o tym spokojnie mówić – komentował poranne wydarzenia w Sejmie Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. – Współczuję przede wszystkim tym osobom, które od kilku tygodni są w Sejmie (...), też nie zazdroszczę strażnikom, którzy znaleźli się w takiej sytuacji – mówił w TVN 24.

Szef Kancelarii Premiera zaznaczył jednocześnie, że „co najmniej kilkakrotnie” pod wpływem bardzo dużych emocji osoby protestujące stwarzały sytuacje, które „wymykały się spod kontroli”.

Dopytywany, czy dochodziło wówczas do przemocy, Dworczyk odpowiedział, że tak.

- Rozmawiałem z szefową Kancelarii Sejmu i było kilka takich sytuacji, gdzie strażnicy w sposób bierny starali się uniemożliwić podejmowanie takich działań, jak oklejanie ścian Sejmu i byli przepychani – mówił.

Ocena Janiny Ochojskiej jako mediatora

Polityk był pytany o to, dlaczego szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska nie została wpuszczona do Sejmu, by być mediatorem pomiędzy protestującymi a rządem.

Zdaniem Dworczyka, „złym pomysłem” byłoby, gdyby mediatorem była osoba, która wypowiadając się o proteście niepełnosprawnych w Sejmie, mówi: „musicie wytrwać do końca”.

- Ewidentnie jest to jedna ze stron sporu – ocenił Dworczyk.

Właśnie takich słów szefowa PAH użyła w poniedziałek w rozmowie z radiem RMF FM. Ochojska zwracała wtedy uwagę, że protestującym w Sejmie niepełnosprawnym i ich rodzicom jest potrzebne większe wsparcie całego społeczeństwa.

- Te osoby, które tam są, to są pewnym symbolem (...). Ja ich podziwiam za tą odwagę i uważam, że powinni wytrwać do końca. Chętnie im pomogę – mówiła w poniedziałek szefowa PAH.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • DLACZEGO RZĄD PiS LAMIA KONSTUCJE R.P. DEKRETY UNLNE KOSZTEM POKRZYWDZONEGO NARODU/
  inwalida 1 grupy glodnmy
  26.05.2018, 12:08
  PANI OCHOJSKA JEST NIEPELNOSPRAWNA NAPOTKALA SWOJMI ZYCIU PONIŻANE OKŁAMYWANIE TAK SAMO PREMIER TUSK PONIŻYL GODNOS CZLOWIEKA TYLKO RZĄD KARZE KLEPAC NIEPEŁNOSPRAWNYCH TO DOMENA p.RAFALSKIEJ I SZYDLO CO WYPOWEDZILI MEDIACH W/W CO MIELI NAPRAWIC LUKI PRAWNE RZĄD DYSKMINUJE NIEPEŁNOSPRAWNYCH JAK RZĄD PiS NARUSZA PRAWA ONZ LAK OKRADAJĄ CIEŻKO CHORYCH POSZKODOWANYCH PRZEZ LOS?
  odpowiedz na komentarz
 • Wytrwajcie, nie poddawajcie się !
  Mistrz
  26.05.2018, 09:02
  Jesteśmy z Wami i Was podziwiamy. Rząd chce schować głowę w piasek, ale się nie da. Już niedługo wybory. Ja, moja rodzina i znajomi odpłacimy się głosami na Partię Pawła Kukiza. PIS nie traktuje ludzi poważnie. 500+ rozdaje bogatym i zdrowym, a słabych, których koszty leczenia, leków i rehabilitacji przekraczają dochody - ma w nosie. Pokażemy im jesienią gdzie ich miejsce... (nie jestem politykiem - ja politykę mam w nosie. Dla mnie istnieją dobrzy i źli ludzie).
  odpowiedz na komentarz
 • Panie prezesi e Jarosławie Kaczyński, kto tu rządzi?
  Memento mori
  25.05.2018, 18:38
  Panie prezesi e Jarosławie Kaczyński, kto tu rządzi? M. Dworczyk, J. Kopcińska, J. Sasin, E. Rafalska, M. Morawiecki, B Szydło … (funkcje jaką sprawują dopiszcie sobie Państwo sami) epatują swoimi wypowiedziami z których zwyczajnie sączy jad wobec protestujących w sejmie. Przywołani powyżej z imienia i nazwiska sami doprowadzili swoją infantylnością w diagnozie problemu do upolitycznienia tego sporu. Czy macie Państwo monopol na nieomylność? Zapomnieliście że powinniście nam służyć? Czy suweren nic już nie ma do powiedzenia? Jak nie pójdziecie po rozum do głowy (tak trywialnie mówiąc) to za chwilę imponderabilia zmienią na czapkach straży marszałkowskiej dumne orzełki na trupie czaszki i błyskawice- przecież przymus bezpośredni to ich domena . Opamiętajcie się póki czas. Jutro w dzień Matki, moja podopieczna, niepełnosprawna od urodzenia siostra kończy 52 lata w większości spędzone w łóżku. To wystarczająco dużo czasu żeby poznać blaski i cienie łaskawości państwowego systemu opieki nad niepełnosprawnymi w Polsce. Gdy 40 lat temu odwiedzili UAM w Poznaniu, zacni profesorowie z Heidelbergu, zajmujący się problematyką opieki nad niepełnosprawnymi, byli pod wrażeniem myśli i teorii z jakimi zapoznali się w Poznaniu. Zapytano mnie, co jest największą trudnością w realizacji, i w ich ocenie bardzo ciekawych propozycji dotyczących rehabilitacji? Brak pieniędzy! Gdyby tak upraszczać to przez pół wieku nie zmieniło się nic. Wszystkie partie mają swój udział w obecnej sytuacji. Tak, zajadle walczyły o swoje ale nie o niepełnosprawnych. Panie Krzysztofie Michałkiewicz pana szyderczy uśmiech był wielokrotnie, przynajmniej nie na miejscu! Na szacunek trzeba sobie zapracować, Nie budujcie nowych 22 mostów, itd. To w niczym nie zmieni sytuacji w sejmie. Jeśli nie umiecie tej kwestii rozwiązać to tak naprawdę nic nie umiecie. W 100% popieram strajkujące Panie i Panów w sejmie, broniących godności i walczących o egzystencjalny byt niepełnosprawnych. Życzę wszystkim miłego weekendu i wzajemnego szacunku. Niech Dzień Matki będzie powodem do refleksji nad zaistniałą sytuacją. Prezesowi Kaczyńskiemu, życzę zdrowia i tego by nigdy nie doznał stanu bycia osobą niepełnosprawną, zależną od innej osoby. Panie prezesie, czy ma Pan taką moc sprawczą, by dla obopólnej korzyści zażegnać dalszą eskalację tego sporu? Gdyby tak się stało chylę głowę z szacunkiem i zwyczajnie po ludzku z góry dziękuję. Memento mori
  odpowiedz na komentarz
 • Mam pomysła
  Keraj
  25.05.2018, 16:37
  Poprosimy p.Pawlowicz, p.Zelka p.Piete p.Karczewskiego i p.Krynicka -to najlepsi negocjatorzy w ten sprawie!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2019”?

Biuletyn

Wspierają nas