Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Radom wprowadził Kartę Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym

29.05.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
matka i córka siedzą tyłem do odbiorcy, oglądają jezioro. Obie mają długie włosy

W Radomiu wprowadzona została Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym. W poniedziałek, 28 maja, miejscowi radni uchwalili, że rodziny, w których wychowuje się osoba z niepełnosprawnością do 25 roku życia, będą mogły skorzystać z szeregu ulg, np. zniżek w placówkach kultury i sportu.

Karta stanowi element polityki społecznej realizowanej przez gminę.

- Jeśli chodzi o pomoc niepełnosprawnym to najwięcej zależy od polityki państwa. My jednak też czujemy się odpowiedzialni za to, jak tym osobom i ich rodzinom żyje się w Radomiu – powiedział prezydent miasta Radosław Witkowski.

Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie. Szczegółowy regulamin oraz katalog przysługujących ulg ma być przedstawiony na kolejnej sesji Rady Miejskiej w Radomiu. Wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik zapowiedział, że znajdą się wśród nich rozwiązania wprowadzone wcześniej przez miasto w ramach podobnych programów dla seniorów i rodzin wielodzietnych. Chodzi m.in. o zniżki oferowane przez miejskie placówki kultury i sportu, a także inne podmioty, w tym np. kina, sklepy czy punkty usługowe.

Krakowskie wzorce

Radomskie stowarzyszenia działające na rzecz osób niepełnosprawnych liczą na to, że władze Radomia - opracowując szczegóły programu - wezmą przykład z Krakowa, który w ub. roku wprowadził Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem. Upoważnia ona m.in. do 100-procentowej ulgi w komunikacji miejskiej oraz zniżek na bilety wstępu dla placówek kultury i miejskich basenów.

Zdaniem Michała Krajewskiego z Radomskiego Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych Megamocni, gdyby także w Radomiu wprowadzono takie rozwiązania, byłoby to wyjątkowe narzędzie wsparcia dla tego typu rodzin. Jak zaznaczył, Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym walczy z wykluczeniem społecznym; dzięki niej takie rodziny częściej będą wychodzić z domu.

- Ze względu na to, że koszty leczenia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych znacząco obciążają budżet domowy, to w pierwszej kolejności takie rodziny myślą o zaspokojeniu podstawowych potrzeb. Rozrywka schodzi na dalszy plan. Dzięki nowym ulgom może się to zmienić – dodał Krajewski.

Według Anety Stańczyk z Inicjatywy Społecznej „Chcemy całego życia”, niepełnosprawność rzutuje na całą rodzinę.

- Dlatego tak ważne jest, że ulgi i przywileje będą dotyczyć wszystkich członków rodziny, nie tylko osób niepełnosprawnych, ale ich zdrowego rodzeństwa i rodziców – powiedziała.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Karta
  Marta
  03.06.2018, 12:22
  Gdzie mozna wyrobić taką kartę??
  odpowiedz na komentarz
 • Dorośli niepełnosprawni od urodzenia
  Katarzyna
  31.05.2018, 10:48
  A co z dorosłymi , którzy są niepełnosprawnymi od urodzenia lub od wczesnego dzieciństwa?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oglądasz mecze piłkarskich Mistrzostw Świata 2018?

Biuletyn

Wspierają nas