Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

GUS: gospodarstwa domowe osób z niepełnosprawnością wciąż najuboższe

01.06.2018
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Felipe Peternella/Freeimages.com
Kuchenka w starym domu, na której stoją garnki

Najniższy przeciętny dochód osiągnęły w zeszłym roku gospodarstwa domowe rencistów. Był on trzy razy niższy niż w gospodarstwach domowych rolników oraz pracujących na własny rachunek. Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wyniki badania budżetów gospodarstw domowych w 2017 r. Wynika z nich, że niepełnosprawność wciąż negatywnie wpływa na dochody rodzin i ich stan posiadania.

GUS podaje, że podobnie jak w zeszłym roku, poprawiła się wyraźnie sytuacja materialna gospodarstw domowych w Polsce. Osiągnęły one wyższe dochody, ale i ponosiły większe wydatki. Mieliśmy większą możliwość zaoszczędzenia, gdyż wzrosła nadwyżka dochodów nad wydatkami.

Połowa dochodu – świadczenia

Jednak średni dochód miesięczny na osobę w gospodarstwie domowym, do którego należała osoba z niepełnosprawnością plasował się poniżej przeciętnej krajowej o 14,4 proc. (w 2016 r. o 15 proc.). W tej grupie więcej niż połowę (52 proc.) przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę stanowiły świadczenia społeczne. W gospodarstwach bez osób z niepełnosprawnością było to 27,1 proc.

Wydatki gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnością były również niższe od przeciętnych miesięcznych wydatków w gospodarstwach ogółem o 13,1 proc. (w 2016 r. o 14,1 proc.).

Niższy dochód na osobę

Najniższy przeciętny dochód na osobę w ubiegłym roku przypadł na gospodarstwa rencistów i było to 1296 zł. Był on o 18,9 proc. niższy od średniej ogólnopolskiej. Nie zmieniła się także sytuacja, jeśli chodzi o udział wydatków w dochodach – był on najwyższy u rencistów, tak jak w poprzednich latach, i wyniósł 87,4 proc. Renciści mieli także najmniejszą nadwyżkę przeciętnych miesięcznych dochodów nad średnimi wydatkami.

Renciści płacili też najwięcej za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii – stanowiło to aż 25,2 proc. ich wydatków ogółem, przeciętnie zaś ogółem było to 19,5 proc.

Więcej metrów, mniej sprzętu

Jeśli chodzi o dynamikę wzrostu wyposażenia w niektóre przedmioty użytkowania, w stosunku do roku 2016 największa była m.in. w gospodarstwach rencistów (smartfon o 19,5 proc., odbiornik plazmowy lub ciekłokrystaliczny o 9,0 proc.). Jednocześnie gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnością były gorzej wyposażone w przedmioty trwałego użytkowania, szczególnie zaawansowane technologicznie.

Za to największą powierzchnię użytkową na osobę posiadały gospodarstwa rencistów (39,3 m2) – ma to związek z mniejszą często liczbą osób w gospodarstwie domowym.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • ,
  aga
  07.06.2018, 14:54
  o biednych i chorych nasze kochane państwo nie dba niech wymierają, dlaczego składki na emerytury matek dzieci niepełnosprawnych są odprowadzane tylko przez 20 lat a opiekunom którzy wypracowali sobie składki przed powstaniem niepełnosprawności dziecka nie zalicza się nic ponieważ nie osiągali dochodów.Dlaczego nie są one zaliczone chociażby jako lata nieskładkowe.
  odpowiedz na komentarz
 • szukarnie dziury w całym
  regvergvr
  03.06.2018, 23:43
  ...i co na to Elżbietka R.? Ah! zadowolona, ze sytuacja ON jest super!
  odpowiedz na komentarz
 • KIEDY W KOŃCU KTOŚ ZROBI COŚ Z PUŁAPKĄ RENTOWĄ?
  TYM
  03.06.2018, 20:45
  KIEDY W KOŃCU USUNĄ PUŁAPKĘ RENTOWĄ????!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Pozabierajcie te renty to statystyki w GUS będą wyższe
  ktoś
  03.06.2018, 11:04
  Gdzie ta logika oszczędności jak wiadomo że ludzie muszą mieć z czego żyć. MOPS-y przejmą Petentów. Proponuje zabrać się za tych wszystkich zdrowych LENIWYCH NIEROBÓW- co nie pracują bo dostaną o Państwa, będzie sprawiedliwie wtedy!
  odpowiedz na komentarz
 • Żarcik niestety jest prawdą :(
  Arnold
  02.06.2018, 17:52
  Oj tam oj tam, przecież od lipca będą darmowe pampersy i do lekarza bez kolejni więc 520 zł miesięcznie zaoszczędzone.
  odpowiedz na komentarz
 • Po reformie
  bieda
  01.06.2018, 21:42
  nastąpi znaczny wzrost skrajnego ubóstwa wśród osób z niepełnosprawnościami.
  odpowiedz na komentarz
 • CO ZROBLI RZĄD i KOLESIE PiS toleruja okradanie najbiednieszy naród szYDERA KOSTUCJI R.P.
  inwalida 1 grupy glodny
  01.06.2018, 18:33
  RZĄD PiS WRECZ CHAMOWATO KLAMIE PADALY UST STEK KLAMSTWA OBIETNIC TAK DOWOD GUS CO OPATRUKAMI BADAŻE PLYTKI JALOWE CO PROTEZAMI ZADNYCH POSTOLATÓS STEK OSZUKANO NAROD I TAK PiS CHCE PRZYCIĄGNAC WYBORCOW EMERYCI RECISCI GLODNO IDA SPAC PiS DUSZĄ SIĘ OPYCHEM DOSTATKAMI CO W/W WYCIAGAJA SMIECI TEGO SZYDLO I MAZOWIECKI I RAFALSKA OBIECYWAŁA ZMNIESZENIE 500 plusie do sumy 400 plusie RESZTE NA BOCZNY TOR GLODU i NEDZY DOŻYWIANIE SMIETNIKIDOMENA NA WYBORY G
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co najbardziej narusza Twoją godność jako pacjenta?

Biuletyn

Wspierają nas