Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zobacz w kinie nagrodzone filmy o pracujących osobach z niepełnosprawnością

05.06.2018
Autor: inf. pras.
Za oknem znajduje się operator kamery. Na pierwszym planie jest napis Niepełnosprawni. Każdy ma swoją rolę do odegrania

Zakończył się konkurs na krótki film dokumentalny [Nie]pełnosprawność, który miał opowiadać historię osoby pracującej z niepełnosprawnością. Jesteś ciekawy rezultatu? Przyjdź na pokaz filmów oraz wręczenie nagród, które odbędzie się 7 czerwca o godz. 18 w Filmotece Narodowej - Instytucie Audiowizualnym na warszawskim Służewiu.

Celem konkursu było uwrażliwienie na obecność osób z niepełnosprawnościami w miejscach pracy oraz pokazanie jak praca wpływa na te osoby oraz na otaczające je środowisko.

Większość Polaków i Polek nie ma pojęcia o tym, jak na co dzień funkcjonują osoby z niepełnosprawnością i nie ma odwagi o to zapytać. Konkurs ma uświadomić uczestnikom i potencjalnym widzom, że osoby z niepełnosprawnościami nie mogą być sprowadzone jedynie do roli „pacjentów walczących z tragedią”. Brak kontaktów i brak wiedzy w społeczeństwie na tematy związane z niepełnosprawnością prowadzi do stereotypizacji, strachu i trudności w nawiązywaniu relacji. Głównym zadaniem uczestników konkursu było te bariery przełamać.

Zwycięzcę wyłoniło niezależne 5-osobowe jury: w składzie jury znajdują się m.in. Agata Gawska, prezeska fundacji Fundacja Aktywizacja; Natalia Maliszewska, programerka Warszawskiego Festiwalu Filmowego czy Alma Mujanovič, aktywistka działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Wśród nagrodzonych filmów znalazły się:

  1. Człowiek bez barier (ang. A man without barriers) - Piotr Marcjasz, Mariusz Kędzierski, Adam Ślesiński, Przemysław Sitek, Szymon Maćkowski - opowieść o życiu pana Mariusza Kędzierskiego: artysty i mówcy motywacyjnego.
  2. Jestem Europejczykiem (ang. I am European) - Małgorzata Mikołajczyk - portret pana Artura, który krok po kroku opowiada nam o swojej drodze, o sile wsparcia i potrzebie pracy, zrealizowane przy okazji pracy w Ośrodku Wsparcia „Partnerzy."
  3. Ostatni Junak (ang. The last Junak) - Mikołaj Janik, Wiktor Owłasiuk - film dokumentalny o miłości z motocyklami w tle, nagradzany i publikowany już wcześniej.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co najbardziej narusza Twoją godność jako pacjenta?

Biuletyn

Wspierają nas