Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

DPS bezprawnie potrąca za pobyt z zasiłku pielęgnacyjnego

06.07.2018
Autor: U.

Witam, jestem pensjonariuszem DPS. Co zrobić w przypadku, gdy DPS lub MOPS bezprawnie dokonuje potrąceń za pobyt w domu pomocy społecznej z zasiłku pielęgnacyjnego w kwocie odpowiadającej 70 proc. tego zasiłku? Zgodnie z tym, co wyczytałem na Waszej stronie Niepelnosprawni.pl w poradniku art. z dnia 13.07.2017: „Potrącają mi za pobyt w DPS z zasiłku pielęgnacyjnego. Czy wolno im?”. Zasiłek pielęgnacyjny nie wchodzi w zakres rodzajów dochodów z art. 62 ustawy o pomocy społecznej i nie można potrącać z tego świadczenia środków na opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej, co potwierdził radca prawny Pan dr Michał Urban. Przyznaję, że ta potrącana kwota 121,10 zł bardzo ułatwiłaby mi codzienne życie, ponieważ równa jest ok. 60 proc. kwoty, jaka zostaje do mojej dyspozycji po potrąceniach za pobyt w DPS.

Szanowny Panie,

w Pana obecnej sytuacji, gdy dokonywane jest potrącenie, przede wszystkim musi Pan samodzielnie podjąć inicjatywę w tym zakresie i wystosować odpowiednie pismo do DPS, w którym jest Pan pensjonariuszem. Należy powołać się na przepisy ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w szczególności na art. 62 tej ustawy, który wskazuje na możliwość dokonywania potrąceń za pobyt w domu pomocy społecznej tylko z wyliczonych kolejno rodzajów dochodów. Zachęcam także do skorzystania ze stanowiska doktryny w tym zakresie np.: R. Kopania, Procedura kierowania i umieszczania w domu pomocy społecznej, 2016.

Proponuję skorzystać z bezpłatnych porad prawych, w ramach których prawnik pomoże Panu przygotować odpowiednie pismo.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Kiedy przede wszystkim potrzebujesz pomocy drugiej osoby w codziennym życiu – dla siebie lub członka rodziny?

Biuletyn

Wspierają nas