Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Grupa Eneris z akcji „Segreguję - nie widzę przeszkód” – Dobroczyńcą Roku!

08.06.2018
Autor: inf. pras.
palec dłoni wskazuje naklejkę dla osób niewidomych do segregacji śmieci

Rozstrzygnięto konkurs o tytuł Dobroczyńca Roku. Po raz pierwszy w jego 20-letniej historii laureatem została firma z branży gospodarki komunalnej. Akademia Rozwoju Filantropii oraz internauci nagrodzili ENERIS Ochrona Środowiska za program „Segreguję – nie widzę przeszkód”. To pionierska w  Europie inicjatywa mająca na celu usuwanie barier w segregowaniu odpadów wśród osób niewidomych. 

Zwycięzców XXI edycji konkursu Dobroczyńca Roku ogłoszono 6 czerwca, podczas uroczystej Gali Finałowej w Warszawie. Jej gospodarz, Akademia Rozwoju Filantropii, ogłosiła Laureatów w 9 kategoriach związanych z zaangażowaniem na rzecz społeczności lokalnych. W kategorii Innowacje dla społeczności nagrodzono program „Segreguję – nie widzę przeszkód”, realizowany przez ENERIS Ochrona Środowiska we współpracy m. in.: z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

Łatwiejsze segregowanie

Wyróżniony projekt ENERIS skupia się na rozwiązywaniu problemów grupy dotąd wykluczonej z segregowania odpadów – osób niewidomych i słabowidzących. Stworzono proste, dostępne rozwiązanie w postaci specjalnej naklejki na pojemniki. Napisy w alfabecie Braille’a, kontrastowe kolory, zrozumiałe piktogramy pomagają w odczytaniu przeznaczenia pojemnika na odpady przez osoby nie tylko z niepełnosprawnością wzroku, ale także dzieci czy osoby niepełnosprawne intelektualnie. Co ważne, naklejka powstała z tworzywa pochodzącego w 100 proc. z recyklingu i jest odporna na warunki atmosferyczne oraz ścieranie.

- Ogromnie nas cieszy ta nagroda, tym bardziej że o jej przyznaniu zadecydowały głosy intenautów! Zgodnie z uzasadnieniem, nie tylko dostrzeżono samo narzędzie, jakim są naklejki. Zauważono także nasze zaangażowanie w zmianę prawa, które dodatkowo powinno zachęcać samorządy do budowania równych warunków do ochrony środowiska i segregowania odpadów przez wszystkich mieszkańców kraju. Dla nas w ENERIS ta nagroda jest potwierdzeniem, że warto działać wspólnie, budować ważne i potrzebne projekty w dialogu i wsłuchiwać się w potrzeby tych, dla których na co dzień pracujemy — powiedziała Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor ds. Komunikacji ENERIS Ochrona Środowiska.

Naklejki od 2017 roku są udostępniane bezpłatnie osobom z niepełnosprawnościami oraz organizacjom pozarządowym (zamówienia można składać mailowo ok@grupa-eneris.pl bądź telefonicznie 801 00 38 38). Oznaczenia w alfabecie Braille’a pojawiły się już na około 2500 pojemnikach w ponad 40 miejscowościach. Więcej na temat projektu www.grupa-eneris.pl/naklejki.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co najbardziej narusza Twoją godność jako pacjenta?

Biuletyn

Wspierają nas