Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W Krakowie wyłoniono laureatów 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

11.06.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
narysowany ptak przy mikrofonie

Julia Zawrzykraj (w kategorii dzieci) i Michał Wiśniewski (w kategorii dorosłych) zostali laureatami tegorocznej 14. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, którego finał rozgrywał się w sobotę 9 czerwca do późnych godzin nocnych na Rynku Głównym w Krakowie.

W tym roku finaliści Festiwalu Zaczarowanej Piosenki śpiewali piosenki zmarłego w ub.r. Zbigniewa Wodeckiego.

12 występów, dwójka laureatów

Przed publicznością wystąpiło dwanaście utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnością w dwóch kategoriach: dziecięcej i dla dorosłych. Na scenie wspierali ich: Hanna Banaszak, Krystyna Prońko, Maria Sadowska, Krzysztof Cugowski, Adam Nowak, Łukasz Łyczkowski.

Każdy z finalistów wykonał dwie piosenki: jedną samodzielnie, a drugą wspólnie z towarzyszącą mu gwiazdą.

Występy finalistów oceniało jury pod przewodnictwem Joanny Wodeckiej, w którym zasiadali: Elżbieta Zapendowska, Ewa Błaszczyk, Bronisław Maj, Ewelina Flinta, Włodzimierz Pawlik, Przemysław Bolechowski, Paulina Mikuła, Adam Sztaba, Jacek Cygan, Magdalena Waligórska-Lisiecka i Zbigniew Preisner.

Laureatka festiwalu w kategorii dziecięcej Julia Zawrzykraj zaśpiewała w duecie z Hanną Banaszak („Ja dla pana czasu nie mam”) i solo piosenkę „Opowiadaj”. Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Agata Kubiak (śpiewała w duecie z Łukaszem Łyczkowskim), a trzecie - Kinga Kasprzyk (w duecie z Marią Sadowską).

Laureat w kategorii dorosłych Michał Wiśniewski śpiewał w duecie z Krystyną Prońko utwór „Jesteś lekiem na całe zło”, a solowo piosenkę „Tylko ty”. Drugie miejsce zajęła Natalia Siekierka (duet z Krzysztofem Cugowskim), a trzecie - Patrycja Błach (duet z Adamem Nowakiem).

Tacy sami

Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymali Statuetki Zaczarowanego Ptaszka i stypendia wynoszące 24 tys. zł. W przypadku drugiego miejsca stypendium wynosi 10 tys. zł, za trzecie miejsce - 5 tys. zł. Dodatkowo zasiadający w jury prezes Radia Kraków Przemysław Bolechowski wręczył specjalne radiowe wyróżnienie: statuetkę oraz 20 godzin w studiu nagrań z realizatorem (do wykorzystania do końca 2018 roku).

Koncerty prowadzili Anna Dymna oraz towarzyszący jej konferansjerzy - Zbigniew Zamachowski, Piotr Głowacki, Maciej Musiał i Antoni Pawlicki. Koncert finałowy 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki był organizowany we współpracy z TVP i będzie później prezentowany telewidzom.

Finałowi 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki towarzyszą 15. Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”, odbywające się na płycie Rynku Głównego w Krakowie.

Jak podkreślają organizatorzy, głównym zadaniem festiwalu i Ogólnopolskich Dni Integracji jest „pokazanie, że osoby z niepełnosprawnościami - poza obszarem swojej niepełnosprawności - są takie same, jak pełnosprawni; tak samo utalentowane, tak samo zdeterminowane”.

Honorowy patronat nad obu wydarzeniami, których pomysłodawczynią jest prezes Fundacji „Mimo Wszystko” Anna Dymna, objęła małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

Sportowa niedziela

W niedzielę na Rynku odbyły się m.in. pokazy mistrzów sportu z niepełnosprawnością, w tym driftingu, rugby, szermierki i koszykówki na kółkach; rozegrany zostanie również mecz siatkówki pomiędzy zawodnikami z niepełnosprawnością a zaproszonymi gwiazdami sportu i sztuki.

Wieczorem miał miejsce kolejny koncert w ramach festiwalu pt. „Każdy jest komuś potrzebny”. Oprócz laureatów i finalistów festiwalu wystąpili m.in.: Joanna Kulig, Maciej Zakościelny i Zbigniew Zamachowski.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas