Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bułgaria: dymisja ministra po protestach rodziców dzieci z niepełnosprawnością

12.06.2018
Autor: Ewgenia Manołowa/PAP, fot. Miroslav.Nikolov [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons
Klasycystyczny w stylu budynek parlamentu Bułgarii

Minister pracy i polityki socjalnej Biser Petkow podał się w poniedziałek, 11 czerwca, do dymisji, a premier Bojko Borisow ją przyjął. Petkow wyjaśnił, że powodem rezygnacji było rosnące napięcie, wywołane przez protesty rodziców dzieci z niepełnosprawnością.

Będzie to pierwsza zmiana w utworzonym w maju ub. r. rządzie Borisowa.

Na początku czerwca rodzice dzieci z niepełnosprawnością po kilku tygodniach protestów utworzyli miasteczko namiotowe przed bułgarskim parlamentem, domagając się opracowania nowej ustawy w sprawie pomocy socjalnej. W poniedziałek podobne miasteczka powstały w Warnie, Burgas i Dobriczu na wschodzie kraju.

Czego żądają protestujące matki w Bułgarii?

Protestujący rodzice, przeważnie matki, domagają się nowego prawa, które regulowałoby sytuację osób z niepełnosprawnością po ukończeniu przez nie 18 lat. W myśl obecnie obowiązujących przepisów po tym terminie osoby te tracą prawo do pomocy, mimo że ich stan się nie poprawia, a ich potrzeby wzrastają. Otrzymują wyłącznie minimalną rentę.

Według protestujących nowa ustawa powinna uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnością pod kątem wykształcenia i leczenia, a także stwarzać ich rodzicom z kwalifikacjami możliwość podejmowania pracy, na co obecne prawo nie pozwala. W opiece nad niepełnosprawnymi mogą pomagać osoby z zewnątrz, które otrzymują za to wynagrodzenie, jednak są one wybierane przez służby socjalne, bez udziału rodziców.

Dymisja Petkowa opóźni prace nad ustawą

Według organizacji matek dzieci z niepełnosprawnością system pomocy przekształcił się w swoisty „przemysł”, w który zaangażowane są osoby zbliżone do etatowych pracowników służb socjalnych. Minister Petkow deklarował gotowość do podjęcia działań w celu zmiany istniejącego systemu, lecz wywierano na niego silną presję i to ona prawdopodobnie była przyczyną jego dymisji – oceniło w komentarzu bułgarskie radio publiczne.

W kwietniu grupa matek z niepełnosprawnymi dziećmi nie została wpuszczona do parlamentu z powodu napisu „System zabija” na noszonych przez nie koszulkach. Parlamentarna straż nie pozwoliła im wejść, mimo że miały wyznaczone spotkanie z jednym z wiceprzewodniczących Zgromadzenia Narodowego. Podjęta przez opozycję próba zdymisjonowania tego polityka się nie powiodła.

Na początku czerwca wicepremier Tomisław Donczew zapewnił, że do końca miesiąca będzie gotowy projekt nowej ustawy. Dymisja Petkowa prawdopodobnie opóźni te prace.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Czemu uciekł?
  jasko
  12.06.2018, 16:56
  Najlepiej jest uciec niech się inni martwią. Tacy ludzie w rządzie siedzą, pieniądze brać ale jak trzeba pomyśleć, za coś wziąść odpowiedzialność to lepiej podać się do dymisji.
  odpowiedz na komentarz
 • Bułgaria
  yyyyy
  12.06.2018, 16:46
  Bułgaria to kraj o większej kulturze politycznej.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oglądasz mecze piłkarskich Mistrzostw Świata 2018?

Biuletyn

Wspierają nas