Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Fundacja „Dobrze, że jesteś”: wolontariat szpitalny to duże wyzwanie

12.06.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
dwie pary kobiecych dłoni są uściśnięte. Jedna z kobiet ma opaskę ze szpitala na nadgarstku

Przez siedem dni w tygodniu wolontariusze fundacji „Dobrze, że jesteś” pomagają pacjentom z chorobami nowotworowymi w codziennych czynnościach - robią kawę, zakupy, dowożą na badania. „Wolontariat szpitalny to duże wyzwanie” – mówi dyrektor fundacji Aleksandra Fiałkowska.

Fundacja „Dobrze, że jesteś” działa od 2005 roku. Jej misją jest pozamedyczne wsparcie pacjentów oddziałów onkologicznych i hematologicznych poprzez pomoc w codziennych czynnościach. Wolontariusze fundacji, ubrani w żółte koszulki, przez siedem dni w tygodniu pomagają w szpitalach w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Łodzi.

Zadania wolontariuszy

Do zadań wolontariuszy należy przede wszystkim „spędzanie czasu z pacjentami podczas ich niekiedy długiego pobytu w szpitalu”.

- Wolontariusz przychodzi do pacjentów, sprawdza, czy czegoś potrzebują, robi zakupy, wypożycza książki, parzy kawę, ale też gra w karty, rozmawia z nimi – powiedziała.

Do każdego oddziału przydzielony jest 10-osobowy zespół wolontariuszy, w Warszawie jest ich około 50.

- Staramy się, żeby codziennie przynajmniej jedna osoba była na oddziale w ciągu dnia – podkreśliła Fiałkowska.

Poza codziennymi obowiązkami wolontariusze często organizują pacjentom także różne atrakcje kulturalno-artystyczne, np. warsztaty z tworzenia biżuterii czy robienia naturalnych kosmetyków. W Warszawie fundacja współpracuje m.in. z Muzeum Narodowym, którego pracownicy prowadzą dla pacjentów wykłady z historii sztuki lub opowiadają o kulturach innych krajów.

Duże wyzwanie

Dyrektor fundacji podkreśliła, że wolontariusze spotykają się z bardzo pozytywną reakcją pacjentów.

- Bardzo często dostajemy telefony z podziękowaniami za naszą obecność – powiedziała.

Przyznała, że powody, dla których ludzie chcą pracować jako wolontariusze, są bardzo różne. W fundacji działają m.in. studenci kierunków medycznych lub psychologicznych, którzy chcą zdobyć doświadczenie w kontakcie z pacjentem. Ale w wolontariat angażują się także osoby, które mają wolny czas i „chcą zrobić coś dobrego”.

Fiałkowska zaznaczyła, że praca wolontariusza na oddziałach onkologicznych i hematologicznych to duże wyzwanie.

- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że mamy do czynienia z ciężko chorymi ludźmi. Wolontariusz musi być przygotowany na kontakt z pacjentem, który walczy o życie – podkreśliła.

Jak przyznała, nie każdy jest gotowy na taką pracę.

- Często przychodzą do nas osoby, które mają poważne problemy i wydaje im się, że rozwiązaniem tych problemów będzie pomoc innym. Okazuje się wtedy, że te osoby powinny bardziej skupić się na sobie, bo na oddziale onkologicznym nie rozwiążemy żadnych problemów" - podkreśliła Fiałkowska. "Wolontariusz musi przede wszystkim dbać o siebie, żeby ta praca nie wpłynęła na niego w negatywny sposób – dodała.

Poszukiwani wolontariusze na lato

Jak przyznała dyrektor Fundacji, czasami osoby „po jednym, dwóch dyżurach” same rezygnują, zdając sobie sprawę, że „to nie jest praca dla nich i nie czują się komfortowo”.

Zdaniem Fiałkowskiej najtrudniejsze w pracy wolontariusza jest „samo zetknięcie z osobami ciężko chorymi”.

- Problemem jest też świadomość, że nie zawsze możemy pomóc pacjentowi, nie tylko w sprawach związanych z pogarszającym się stanem zdrowia, ale też z problemami natury socjalnej – powiedziała.

Jak podkreśliła, nowi wolontariusze są szczególnie poszukiwani latem.

- W wakacje jest dosyć duży problem, bo wielu z naszych wolontariuszy wyjeżdża. To są najczęściej studenci, którzy na co dzień mieszkają w innym mieście – powiedziała.

Aby zostać wolontariuszem fundacji „Dobrze, że jesteś”, trzeba mieć ukończone 18 lat. W drodze wyjątku przyjmowani są także 17-latkowie, jeśli pracownicy fundacji uznają, że są przygotowani do tej roli. Przyszły wolontariusz musi się cechować zdrowiem fizycznym i psychicznym, mieć szczepienie przeciwko żółtaczce typu B, podstawowe badania (morfologia, mocz). Fundacja w trakcie naboru na wolontariuszy organizuje szkolenia z lekarzami, którzy przybliżają kandydatom specyfikę oddziału.

Zgłoszenia można składać telefonicznie lub mailem. Dane kontaktowe znajdują się na stronie fundacji: dobrzezejestes.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Tak się zastanawiam...
    JanPaweł
    13.06.2018, 04:42
    Czy taki wolontariusz potrząsa ciężko chorym czy wręcz umierającym człowiekiem i woła przy tym "Nawróć się! Wyspowiadaj się! Bo inaczej pójdziesz do piekła!!!" A jeśli nawet tego w tak drastycznej formie nie robi to na ile jest on neutralny światopoglądowo?? Tak się zastawiam, gdyż o tą neutralność światopoglądową we współczesnej Polsce coraz trudniej, jest ona dobrem coraz bardziej deficytowym...
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas