Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Protestujący zostali asystentami społecznymi poseł Joanny Scheuring-Wielgus

12.06.2018
Autor: oprac. Angela Greniuk, fot. Mateusz Różański
Korytarz sejmowy. Trzy kobiety i dwóch młodych mężczyzn na wózkach

Protestujący w Sejmie: Jakub Hartwich z niepełnosprawnością oraz Iwona Hartwich, Marzena Stanewicz, Aneta Rzepka i Michalina Rosicka zostali asystentami społecznymi posłanki Joanny Scheuring-Wielgus. Dzięku decyzji posłanki mają wstęp na obrady Sejmu.

Joanna Scheuring-Wielgus od kwietnia była jednym z najbardziej zaangażowanych polityków na rzecz osób z niepełnosprawnością. To właśnie na zaproszenie posłanki do Sejmu 18 kwietnia weszli rodzice i osoby z niepełnosprawnościami, odwieszając protest z 2014 roku. Podczas protestu Joanna Scheuring-Wielgus dostała zakaz wypowiedzi na temat osób niepełnosprawnych w Sejmie od swojej partii, po czym wystąpiła z Nowoczesnej. Natomiast po ponownym zawieszeniu protestu 27 maja br. posłanka mówiła, że „temat nie jest zamknięty”.

W poniedziałek, 11 czerwca, polityk poinformowała na Twitterze, że część osób protestujących została jej asystentami społecznymi oraz zapowiedziała ciąg dalszy tej sytuacji. W rozmowie z Polsatnews.pl Joanna Scheuring-Wielgus przyznała, że dzięki tej funkcji matki osób z niepełnosprawnością i Jakub Hartwich będą mieli wstęp na obrady Sejmu.

Komentarz

  • Podkarpacie - jesteś przeciwko niepełnosprawnym
    Mistrz
    15.06.2018, 18:00
    Z Twoich długich wywodów wynika, że się marnujesz jako jednostka, ale wynika także, że nie rozumiesz osób niepełnosprawnych. Myć może otrzymałeś "coś", aby działać w stronę przeciwną do potrzeb tych osób. Mam nadzieję, że skoro nie jesteś już niesamodzielny, to szybko zmienisz stopień na lekki - życzę zdrowia ! Pamiętaj jednak, że istnieją osoby niepełnosprawne z takimi wadami, które nie pozwalają na pracę. Mam dość pakowania środków w opiekunów. To dorosła osoba niepełnosprawna powinna wybrać opiekuna i zapłacić mu za opiekę z własnej kieszeni, w gotówce lub bonami "za opiekę". Bywa, że opiekun się zmienia, bo przecież nie jest dożywotnio "skazany" i przypisany do jednej osoby. To osoba niepełnosprawna powinna posiadać środki, aby najlepszego dla siebie opiekuna wybrać. Czasem będzie to ktoś z rodziny, a czasem sąsiad lub sąsiadka. Nie należy pakować środków także w organizacje, fundusze (jak PFRON). To czarna dziura, gdzie patologia zniszczyła system wsparcia. Urzędnik zamiast likwidować bariery, sprawdzać jer, podpisywać umowy itp. woli zwrócić za fakturę za środki rehabilitacyjne, pieluchomajtki, protezy itp.. Osoba niepełnosprawna nie doczeka tych środków. Potrzebna jest zmiana kierunku środków -> w kierunku osoby niepełnosprawnej. Nie zgadzam się, aby podatek z wypracowanych rent, czy emerytur wspomagał bogatych rodziców zdrowych dzieci i tym samym bogatym rodzicom fundował wyprawkę. Gdzie jest konstytucyjny obowiązek wsparcia niepełnosprawnych ? Nie agituj w stronę pracy, bo praca jest WYŁĄCZNIE dla tych niepełnosprawnych, którzy mogą pracować i czują się w miarę samodzielni. Wśród ON są też osoby niesamodzielne, które Ty pomijasz. Na prawdę zamilcz i pozwól osobom niepełnosprawnym wywalczyć należną pomoc. Kto jest w stanie na pewno będzie chciał zwiększyć swój status społeczny, ale nie to jest treścią obecnych działań na rzecz finansowej pomocy TYM NIESAMODZIELNYM. Nie tylko od urodzenia - WSZYSTKIM OSOBOM NIESAMODZIELNYM, którzy posiadają stopień znaczny lub niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Oni posiadają wynik w skali Barthel, który określa stopień niesamodzielności i wystarczy, aby ktoś te dane wrzucił w system . Oczywiście potrzebna jest ustawa, którą szybko powinien przyjąć rząd, jako projekt poselski. Nie ma tu żadnej polityki i niech nikt nie mówi/pisze "czyja to sprawka. To działanie na rzecz najsłabszych. Wystarczy wrzucać na siłę bogatym, bo oni tego nie potrzebują. To ich namawiaj na drugi etat (żeby płacili większe podatki).

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas