Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Fizjoterapia według potrzeb? Od 1 lipca 450 mln zł na nielimitowaną rehabilitację

14.06.2018
Autor: PAP, fot. Ewa Strasenburg
Kobieta leży na brzuchu. Stojąca obok rehabilitantka obsługuje maszynę do zabiegów rehabilitacyjnych

- Naszym priorytetem w najbliższym czasie jest skrócenie kolejek i poprawa dostępu do specjalistów – powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Na leczenie ma być przekazane dodatkowe 1,5 mld zł.

Szef Ministerstwa Zdrowia wspólnie z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzejem Jacyną poinformowali na briefingu poprzedzającym pierwszą konferencję organizowaną w ramach debaty „Wspólnie dla zdrowia” o planach przekazania dodatkowych pieniędzy – 1,5 mld zł – m.in. na operacje zaćmy, endoprotezoplastykę, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i rehabilitację osób z niepełnosprawnością.

Szybciej do kardiologa, neurologa i endokrynologa

- Chcemy poprawić dostęp do lekarzy specjalistów. Nie naprawimy całego systemu od razu. Wybieramy te dziedziny, które są najbardziej dokuczliwe dla Polaków – powiedział minister Szumowski.

Wskazał, że przede wszystkim zostanie poprawiony dostęp m.in. do kardiologów, neurologów i endokrynologów.

- W tych dziedzinach do końca roku kolejki w sposób istotny się zmniejszą – zapowiedział.

Wyjaśnił, że w tym celu zostaną zwiększone nakłady finansowe i zmieniony system finansowania. Podkreślił, że na skrócenie kolejek do lekarzy wpłynie również m.in. wprowadzenie „całego pakietu rozwiązań dla pielęgniarek”, w tym na przykład porady pielęgniarskiej.

- To pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie kadr – zaznaczył.

Szef resortu zdrowia zapowiedział także dodatkowe nakłady na rezonans magnetyczny i tomografię. Chodzi o to, aby pacjenci mieli szybszy dostęp do diagnostyki.

- To musimy skrócić i skrócimy – zapewnił.

Fizjoterapia według potrzeb

W ocenie ministra Szumowskiego od 1 lipca NFZ będzie przygotowany do przyjęcia poza kolejnością na rehabilitację osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

- Chodzi o to, żeby te osoby z ciężką niepełnosprawnością miały dostęp do fizjoterapeuty wówczas, kiedy jest taka potrzeba, a nie kiedy mają termin – wyjaśnił.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) Andrzej Jacyna poinformował, że na realizację zapowiadanych zmian zostanie przekazanych 1,5 mld zł. Wyjaśnił, że to pieniądze z wyższych niż planowano wpływów ze składki ubezpieczeniowej i to wynik wewnętrznych rozliczeń Funduszu.

Szef NFZ poinformował o planowanych zmianach w finansowaniu niektórych świadczeń.

- Będziemy promować pierwszorazowe wizyty u specjalistów, tak żeby byli oni zainteresowani przyjmowaniem nowych pacjentów – powiedział.

Wskazał na zmiany finansowania pediatrii.

- Odchodzimy od systemu skomplikowanych rozliczeń związanych z długością hospitalizacji małych pacjentów. Przechodzimy na system jednolity. Będziemy płacili taką samą kwotę za każdą hospitalizację bez względu na czas jej trwania. To lekarz powinien o tym decydować, jak długo mały pacjent ma przebywać w szpitalu i ta decyzja nie powinna wpływać na rozliczenie tego świadczenia – oznajmił.

Pacjent w centrum systemu

Andrzej Jacyna poinformował, że umożliwienie od 1 lipca nielimitowanego dostępu osób z niepełnosprawnością do rehabilitacji pochłonie w drugim półroczu 450 mln zł. Natomiast 277 mln zł ma być przeznaczone na poprawę dostępu do świadczeń z zakresu wyrobów medycznych, które dotychczas były dostępne w określonych terminach.

Odnosząc się do debaty „Wspólnie dla zdrowia”, minister podkreślił, że uczestniczą w niej wszyscy zainteresowani systemem zdrowia, czyli pacjenci, eksperci, właściciele podmiotów leczniczych, politycy i przedstawiciele związków zawodowych. Wskazał, że ma ona odpowiedzieć na pytanie, jakie zmiany należy wprowadzić w systemie opieki zdrowotnej. Zwrócił uwagę, że sytuacja jest szczególna, gdyż nastąpi znaczący wzrost nakładów na opiekę zdrowotną (6 proc. PKB).

- W związku z tym musimy się zastanowić, jak najlepiej wykorzystać te pieniądze dla dobra pacjenta – powiedział.

Wyjaśnił, że pierwsze spotkanie, które się odbywa w Warszawie, jest poświęcone systemowi opieki medycznej.

- Chciałbym, aby stawiać pacjenta w centrum systemu. Żeby to pacjent był współuczestnikiem i współdecydującym o systemie ochrony zdrowia. Bez takiej odpowiedzialnej postawy pacjenta nie osiągniemy poprawy najważniejszych wskaźników, czyli długości życia w zdrowiu – ocenił.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • zmiany
  edek
  17.06.2018, 13:38
  Mam umiarkowany stopień niepełosprawności.Do lekarza neurologa czekałam 8 miesięcy ,lekarz zlecił mi badanua,rehabilitację.Na rehabilitację będę czekała 8 miesięcy na następną wizytę. 8 miesięcy .Jak prosiłam o xero wyników z badań to powiedziano mi aby udać się do lekarza,czyli za 8 miesięcy .Czy na tym polega leczenie w Polsce,że osobę niepełnosprawną poruszającą się o kuli i inne osoby chore osoby w rejestracji traktują jak intruzów.Wydając xero wyników można skonsultować wynik z lekarzem rodzinnym i gdy jest stan stabilny to można czekać te 8 miesięcy a gdy stan zagraża życiu to ludzi skazuje się na śmierć Człowiek w Polsce nie liczy się tylko kasa,kasa i jeszcze raz kasa.Dawniej jak wynik z badania wyszedł zły to dzwoniono do pacjenta a dzisiaj nie bo i po co.Nie ma wogóle szacunku jedna mafia.
  odpowiedz na komentarz
 • Sprawdziłem
  Borzoi
  14.06.2018, 20:54
  ,,- W tych dziedzinach do końca roku kolejki w sposób istotny się zmniejszą – zapowiedział." Będą pacjentów w kolejce ustawiać bliżej siebie i kolejki się zmniejszą. Już pytałem w przychodni i w szpitalu (tym co przywrócił do życia Pana Jarosława) czy coś słyszeli na ten temat. Poradzili starać się o skierowanie do psychiatry.
  odpowiedz na komentarz
 • I w takim razie moja kolejka przesunie sie za dwa lata
  ewa
  14.06.2018, 17:11
  orzeczenie o umiarkowanym stopniu - oferowany termin 08/2019 to oznacza ze teraz 08/2020 ?? dyskryminacja....jak tu pracować ...staż 26 lat pracy...nie udało mi się nigdy załapać na rehab. z NFZ a jak się raz udało to pracodawca się nie zgodził aby wychodzić pół godz. wcześniej z pracy... lepiej się powiesić
  odpowiedz na komentarz
 • A dzieci?
  Aga
  14.06.2018, 14:51
  Moje dziecko czeka miesiącami na rehabilitację, 10 zabiegów i znowu czekanie na wizytę u lekarza reh. i skierowanie na kolejne zabiegi + czekanie na te kolejne 10 rehabilitacji a jak będzie dorosła to będzie mieć bez kolejki??? TO dziecko trzeba rehabilitować bo jak będzie dorosła to już będzie za późno na poprawę !
  odpowiedz na komentarz
 • To znaczy co?
  Kloss
  14.06.2018, 13:12
  Zatem teraz można bez skierowania lekarza i czekania w kolejce udać się do wybranego fizjoterapeuty na potrzebna rehabilitację?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oglądasz mecze piłkarskich Mistrzostw Świata 2018?

Biuletyn

Wspierają nas