Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Brawo Białystok! W mieście powstało mieszkanie „wytchnieniowe” dla opiekunów

14.06.2018
Autor: PAP, fot. pixabay.com
fragment domu z oknm i balkonem

Mieszkanie , w którym sprawowana jest czasowa opieka nad dorosłymi osobami z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualnie, powstało w Białymstoku. To pomoc dla stałych opiekunów, by mogli załatwić niezbędne sprawy lub odpocząć.

- Mieszkanie wytchnieniowe to forma mieszkalnictwa wspieranego dla osób z niepełnosprawnością, od kilku lat działają też mieszkania adaptacyjne i treningowe - powiedział w środę, 13 czerwca, na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że mieszkanie wytchnieniowe to forma wsparcia dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością, którzy w tym czasie mogą np. pójść do szpitala, pojechać do sanatorium czy na urlop.

Opieka 24 godziny na dobę

Mieszkanie wytchnieniowe prowadzi od kwietnia Fundacja „Oswoić świat”. Skorzystało z niego dotychczas dziewięć osób. Jak poinformowała prezes fundacji dr Jolanta Świderska, to mieszkanie jest pilotażowe. Powiedziała też, że takie miejsca są w kraju, ale opieka w nich dotyczy osób z niepełnosprawnością ruchu. Natomiast mieszkanie w Białymstoku obejmuje opieką osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, przede wszystkim ze spektrum autyzmu, a także osoby ubezwłasnowolnione i z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.

- Do tej pory nigdzie takich mieszkań, takich form nie było, pomimo że mówi się o szeroko pojętej polityce wytchnieniowej – powiedziała Świderska. – Opiekujemy się naszymi dorosłymi dziećmi przez 24 godziny na dobę i w tej chwili nawet kwestia zakupu chleba czy podstawowych produktów żywnościowych graniczy z cudem, z potrzebą wsparcia sąsiada, rodziny czy kogoś znajomego – dodała Świderska.

Dlatego powstał pomysł, by stworzyć miejsce, dzięki któremu osoby zajmujące się swoimi podopiecznymi z niepełnosprawnością będą mogły zająć się sobą i swoim zdrowiem.

Konkretne wsparcie opiekunów

Osoby przebywające w mieszkaniu wytchnieniowym mają 24-godzinną opiekę profesjonalnych opiekunów, ale mogą też tam zostać tylko na kilka godzin w ciągu dnia. Świderska mówiła, że w czerwcu i lipcu wszystkie weekendy są już zajęte, co pokazuje, jak ogromna była potrzeba stworzenia takiego miejsca. Powiedziała też, że to wyzwanie dla rodziców i opiekunów, którzy muszą przełamać bariery i przekazać swoje dziecko z niepełnosprawnością pod opiekę innych, często nieznanych osób. Jej zdaniem wyzwaniem jest też przygotowanie tego miejsca do potrzeb poszczególnych osób z niepełnosprawnością, które mają różne preferencje żywieniowe, różnie się zachowują, mają inne potrzeby opiekuńcze.

Z oferty mieszkania wytchnieniowego skorzystała już m.in. Elżbieta Sidor, mama 27-letniego Tomasza z autyzmem, który przebywał w białostockim mieszkaniu podczas remontu w rodzinnym mieszkaniu, gdy było trzeba wynieść meble. Pani Elżbieta powiedziała dziennikarzom, że była to dla niej duża pomoc, bo nie wie, jak jej syn mógłby zareagować na hałas i gwar w swoim mieszkaniu. Jej zdaniem mieszkanie wytchnieniowe jest bardzo potrzebne - gdy w ubiegłym roku musiała iść do szpitala, miała problem ze zorganizowaniem całodobowej opieki dla syna. Ostatecznie musiała się wcześniej wypisać ze szpitala.

Jak wygląda mieszkanie wytchnieniowe?

Aby skorzystać z oferty mieszkania wytchnieniowego, opiekunowie osób z niepełnosprawnością powinni z co najmniej 10-dniowym wyprzedzeniem zgłosić się do fundacji i wypełnić bardzo szczegółową ankietę. Świderska wyjaśniła, że chodzi o to, aby jak najlepiej przygotować się na przyjęcie podopiecznego i zapewnić mu odpowiednią opiekę i dietę. W mieszkaniu osoba z niepełnosprawnością może przebywać do trzech tygodni.

Mieszkanie ma ponad 60 m kw. - dwie sypialnie i salon. Znajduje się na pierwszym piętrze w budynku w centrum Białegostoku. Koszt prowadzenia mieszkania w tym roku to 130 tys. zł - pokryło go miasto.

W Białymstoku z miejskim wsparciem działają także cztery mieszkania dla osób z zaburzeniami psychicznymi: dwa treningowe, przeznaczone do nauki samodzielnego życia pod okiem trenera oraz dwa adaptacyjne, które służą jako kolejny etap usamodzielniania tych osób.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Strzał w dziesiątkę z pomysłem, popieram w każdym powiecie powinna być taka instytucja, ponieważ nam opiekunom brakuje czasu i sił na zregenerowanie się
  Renata. J
  15.06.2018, 11:36
  Gratuluję
  odpowiedz na komentarz
 • Jan Mechta
  Jan Mechta
  14.06.2018, 13:45
  Brawo takie mieszkania winne być w każdym mieście powiatowym.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oglądasz mecze piłkarskich Mistrzostw Świata 2018?

Biuletyn

Wspierają nas