Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

WTZ, kluby, absolwenci. Więcej pieniędzy z PFRON i nowe programy wsparcia

19.06.2018
Autor: tp, fot. A. Witecka
Źródło: pfron.org.pl
Banknoty przewiązane wstążką

Większa pomoc dla WTZ-ów, program wsparcia osób z niepełnosprawnością po 25. roku życia opuszczających system edukacji, pomoc poszkodowanym w wyniku żywiołów. Zarząd PFRON otrzymał zgodę ministra finansów i sejmowej Komisji Finansów Publicznych na przekazanie na m.in. te cele środków z ponadplanowych przychodów z tytułu wpłat od pracodawców.

Dzięki zmianom, PFRON przekaże do powiatów więcej środków, które zostaną przeznaczone na zwiększenie finansowania pobytu każdego uczestnika warsztatów terapii zajęciowej (WTZ). Obecnie ta dotacja to 15996 zł na uczestnika, a od lipca będzie to 16596 zł.

W Polsce prowadzonych jest 715 warsztatów terapii zajęciowej, z których korzysta ok. 27 tys. osób z niepełnosprawnością.

Powstaną zajęcia klubowe

Dodatkowe środki w PFRON przeznaczone też będą na realizację nowych programów.

Jeden z nich dotyczy zajęć klubowych dla osób z niepełnosprawnością, które opuściły WTZ w związku z podjęciem zatrudnienia oraz dla osób będących kandydatami do uczestnictwa w WTZ. Prowadzone przez warsztaty zajęcia będą zorganizowaną formą rehabilitacji.

Na stronie PFRON czytamy, że „przyznane w ramach programu dofinansowanie dotyczyć ma kosztów prowadzenia zajęć klubowych, które mogą obejmować aktywne formy wspierania osób z niepełnosprawnościami w podjęciu lub utrzymaniu zatrudnienia”.

Na realizację programu w 2018 r. planowana jest kwota 1,2 mln zł, co pozwoli na objęcie wsparciem tysiąca osób.

Wsparcie po 25. roku życia

Drugi nowy program PFRON dotyczy osób z niepełnosprawnością powyżej 25 lat, opuszczających system edukacji.

„Chcemy objąć te osoby wsparciem, aby uzyskały samodzielność i niezależność – czytamy na stronie PFRON. – Przyznawane w ramach programu dofinansowanie dotyczyć ma kosztów prowadzenia wsparcia zapewniającego całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej.”

Planowany koszt realizacji programu w 2018 r. wyniesie 12,9 mln zł. W ramach programu planowane jest objęcie wsparciem 1500 osób.

Pomoc poszkodowanym

Zmiany w planie finansowym PFRON umożliwią też wspieranie osób z niepełnosprawnością poszkodowanych w wyniku żywiołu. Będzie to kontynuacja działań tego typu prowadzonych w 2017 r. Na realizację planuje się przeznaczyć kwotę 4 mln zł, by objąć wsparciem ok. 1800 poszkodowanych.

Łącznie w nowym planie finansowym PFRON zaplanowano powiększone koszty:

 • przelewów redystrybucyjnych – o kwotę 16,78 mln zł,
 • programu wyrównywania różnic między regionami – o kwotę 11,08 mln zł,
 • programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorczą, służących rehabilitacji społecznej i zawodowej – o kwotę 40,33 mln zł, z tego:
  • realizacja programu „Aktywny Samorząd” – o kwotę 22,2 mln zł,
  • realizacja trzech nowych programów – o kwotę 18,13 mln zł.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • DOFINANSOWANIA , PROGRAMY i WSPARCIE
  Mieszko
  21.09.2018, 07:02
  Do znudzenia stale słyszymy, jakie to są nowe programy, udogodnienia dla OzN. Nasila się to szczególnie przed wyborami. Karmi się społeczeństwo takimi bzdurami jak to się nam pomaga, że ludzie powodowani zwykłą ludzką zawiścią zaczynają nam zazdrościć. .Symulujący, uchylający się od pracy, roszczeniowi niepełnosprawni to wrzód na plecach narodu. Sprawia się wrażenie, że mamy wszystko a chcemy więcej. świadczą o tym choćby wypowiedzi na tym forum. A przecież, "wciska " się społeczeństwu bajery w stylu...rząd dwoi się i troi aby "wózkowicze" wszędzie dotarli, buduje podjazdy, windy, udostępnia dostępy do urzędów ( najczęściej za unijne pieniądze ), daje podwyżki i rewaloryzacje a OzN wciąż niezadowoleni. PFRON dotuje każdego kto o to wystąpi , MOPS pomaga gdzie może, na WTZ-ach jak na potańcówce miło spędzasz czas , chcesz pracować - w ofercie czekają sympatyczni , oferujący godziwę zatrudnienie i płacę pracodawcy, a jak już chcesz odpocząć - to na corocznym turnusie rehabilitacyjnym z pomocą dofinansowania szybko zregenerujesz swe siły i podreperowany zdrowotnie powrócisz do pracy. MIODZIK - słowem aż chce się być niepełnosprawnym - tyle mamy tych ulg i przywilejów. Co rusz nowe programy wsparcia. I "taką wiedzę" w mediach wciska się na okrągło społeczeństwu. Co więc się dziwić, że nas tępią i obrażają. Szkopuł w tym, że w Polsce można bezkarnie obiecywać, kłamać ( a tym samym napuszczać jednych na drugich) i nic za to nie grozi i nikt nie ponosi za to konsekwencji. SZCZEGÓLNIE WIDAĆ TO PRZED WYBORAMI. potem wszystko wróci do normy, znów zostaniemy sami ze swoimi problemami, które co najwyżej znowu zostaną wykorzystane w następnej kampanii wyborczej i tak chocholi taniec trwa od lat. Od nowa po staremu. Obiecanki-cacanki a renciście radość !
  odpowiedz na komentarz
 • Dofinansowanie do protezy
  Em
  09.07.2018, 21:48
  Jak czytam o pomocy osobom niepełnosprawnym przez Pefron to zastanawiam się czy żyję w tym czy w jakimś innym kraju. Tylko jakieś szkolenia,ròżnego rodzaju warsztaty,a co mają zrobiç osoby zamknięte w czterech ścianach,gdyż np na dofinansowanie do protezy nogi trzeba czekać prawie rok /bo nie ma pieniędzy/na turnusy dla osób niepełnosprawnych też nie ma.o likwidacji barier architektonicznych w domu też nie ma.A na co wydaje się pieniądze odprowadzane przez zakłady pracy od każdego pracownika?
  odpowiedz na komentarz
 • Jaka samodzielność? Jaka niezależność??
  Siwy
  01.07.2018, 06:36
  Uczestnicy w takich miejscach uczą się przede wszystkim tego, że terapeuta jest najważniejszy oraz oczekiwania na to, co postanowi terapeuta. Nie uczą się samodzielności, ale uczą się przychodzić do WTZ. Dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, roku po roku... Ale... zawsze przecież można się umówić że jest fajnie!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Coś za coś....
  Jagoda
  27.06.2018, 20:02
  Za to tzw. "Aktywny Samorząd" już został tak uszczelniony i wycięty, że jeszcze chwila ze 2 lata go w ogóle ograniczą. Moduł II pomoc w uzyskaniu wyższego wykształcenia, jeśli podejmie się pracę i sprawi, że się jest aktywnym to i czesne obcięte prawie o połowę i dodatek na pomoce jakiś taki niewielki się zrobił, nie wspomnę, że najpierw trzeba samemu zapłacić za te kształcenie, a dopiero po pół roku czekać zwrotu, ha, ha, ha o tym że gminy TAK wypracowały sobie sposoby na przetrzymywanie pieniędzy przeznaczonych dla NO jak powiem BOGATYCH tych ich beneficjentów, bo po rozpoczęciu zarobkowania ich już za takich uważają, Spotkałam się nawet z opinią Pani kierowniczki PCPR, która oświadczyła skromnie, że skoro podjęłam pracę, to już chyba nie będę się ubiegała o te grosze, jak to ona określiła, bo to jakość .....wstyd, do nas przychodzić i zadawać sobie trudu po te 2 tysiące. No i owszem, jakby mnie nie było po te 2 tyś., to PCPR by nie MUSIAŁ wnioskować do PFRON, rozliczać się produkować ton papieru, czy sprawdzać w szkole, czy NAPRAWDĘ ta już jałmużna jest potrzebna- "skrycie" powiedziała mi Pani z Dziekanatu. Już nawet specjalnie zrobili formularz w PDF, by zniechęcić do wypisania wniosku- trwa ok. 2 godzin z załącznikami. To się nazywa tworzenie nowych programów kosztem tych już istniejących. A jak na złość, chcem zdobyć te studia, mieć coś dla siebie, zarabiać na siebie i rehabilitację i korzystać z tego co normalny poczciwy zdrowy Polak ma prawie na co dzień. Powiem tyle, że to co mają niepełnosprawni na zachodzie, u nas choćby nie wiem jak protestowano, zmieniano, to nie nadgonimy przez nadgorliwych i zazdrosnych urzędników, którzy winni są pomagać a tego nie robią. Jakby w PFRONi PCPR pracowali niepełnosprawni i to tacy co mają pojecie o potrzebach to byśmy mieli prawdziwą pomoc. Puki co w PCPR siedzą swojki, znajomki, pociotki co pojęcia nie mają, że w ich powiecie ludzie żyją i nie wychodzą z domów bo strome schody, bo progi, bo wstyd im ale łazienki nie mają. Tak jest rzeczywistość np. polskich wsi i małych miasteczek. Jak się nie postawi na swoim, albo TVP nie wezwie, to ludzie nie mają na co liczyć, bo urzędnik ot tak sam z siebie nie zaglądnie do zagrody, bo ma pracę na 8 godzin. Tylko posyłają statystyki, jak oni to działają i wiedzą jakie potrzeby.
  odpowiedz na komentarz
 • Czy na pewno są to programy adekwatne do potrzeb?
  Niepełnosprawna z Dolnego Śląska
  26.06.2018, 19:06
  No tak, mamy już wszystko o co wnioskowaliśmy. Program samochodowy, ten co mógłby być również ze wsparciem pracodawcy i niepełnosprawnego jest, program mieszkaniowy jest, program "asystent" jest. Niepełnosprawni w Dolnośląskim, a zwłaszcza w powiatach przygranicznych mają co im potrzeba, zwłaszcza pracowników w PCPRach, którzy ciągle narzekają na ON, że "naczytali się" głupot i przychodzą roszczeniowo. Programy, które rzeczywiście powinny wspomóc osoby niepełnosprawne aktywne są,.....ale w opinii publicznej. Pomimo, że koszty nie są aż tak znaczące, bo procedury określające dostęp i kwalifikację zapewne by ustalono najpierw na uczestników o znacznym stopniu, to ON pozostawione są samym sobie. Jak mi w PCPR mówi urzędniczka, że nasz powiat na pewno nie dostanie środków na tyle ile potrzeba, o ile w ogóle PFRON zakwalifikuje,aby "jakieś" ochłapy przekazać. Na wioskach mieszkają ON nie posiadające kanalizy, wodociągów, komunikacji publicznej - o dostosowanej zapomnijcie, dostosowanej sieci kształcenia,HE- Internetu! bo nie ma zasięgu albo nie stać, o "bezwzględnym" programie asystenta- to tylko pomarzyć. Nie roszczę, że nie Rząd nic nie robi,bo potrzeb jest tak wiele, że w jednym roku, czy kadencji nie nastarczy się wszytko od razu zabezpieczyć. Ale jak pani urzędniczka w PCPR powiada, że ON jest roszczeniowa i się nie należy, to mnie sz...g trafia. Bo albo ja kulawa, powinna nie patrzyć na nic tylko zapierniczać do roboty z protezą, albo ona blokuje swoją osobą stanowisko innej empatycznej urzędniczce, a dyrektorka PCPR robi statystyki, a nie jeździ za pieniędzmi, by pomóc niepełnosprawnym. Więc,obecnie do choćby częściowego spełnienia są postulaty w/w. Nie będziemy protestować, bo sensownym miejscem są również opinie ON wydawane w necie, forach w listach.
  odpowiedz na komentarz
 • zwiększenie dofinansowania do wtz
  B Martynuska
  23.06.2018, 06:38
  A co z dofinansowaniem do ś d s tam kwota na jedną osobę wynosi 1228 zł a są tam osoby które nie nadają się do wtz iwymagaj dużej pomocy w samoobsłudze o nich zapomniano
  odpowiedz na komentarz
 • to samo
  waldi ORYGINAŁ
  22.06.2018, 15:38
  TAK JAK ZWYKLE , NA RÓŻNE PROGRAMY CZY TO INTEGRACYJNE CZY INNE CZORTY TO PIENIĄDZE SIĘ ZNAJDUJĄ , ALE JUŻ NA BEZPOŚREDNIE , PROSTO DO NIEPEŁNOSPRAWNEGO GOTÓWKĄ -TO JUŻ NIE MA . A NA CO TYM CO W ŁÓŻKACH LEŻOM , CEWNIKOWANI I PAMPERSOWANI , JAKIEŚ PROGRAMY , OLIMPIADY , OBOZY , WYSTĘPY , SZKOLENIA W WIĄZANIU KRAWATA I SZNURÓWEK PRZY BUTACH , JAK I TAK Z TEGO NIE BĘDĄ KORZYSTAĆ . ? A KORZYSTAĆ MOGĄ TYLKO CI NIEPEŁNOSPRAWNI KTÓRZY CHODZĄ LUB PRZEMIESZCZANIE SIĘ ZA POMOCĄ WÓZKA INWALIDZKIEGO NIE SPRAWIA IM BÓLU , KORZYŚCI MAJĄ TEŻ POŚREDNICY KTÓRZY TO WSZYSTKO BADZIEWIE ORGANIZUJĄ ..... UCZEPIENI JAK RZEP PSIEGO OGONA PODĄŻAJĄ ZA ŁATWYMI PIENIĘDZMI KTÓRE NA RÓŻNE SPOSOBY PRÓBUJĄ WYRWAĆ OD INSTYTUCJI KTÓRE POWINNY PRZEZNACZAĆ JE BEZPOŚREDNIO DO POTRZEBUJĄCYCH .... WSZYSCY UWAŻAJĄ ŻE OSOBĄ NIEPEŁNOSPRAWNĄ SĄ TYLKO WSZYSCY CI CO PORUSZAJĄ SIĘ NA WÓZKACH CZY O KULACH , A JUŻ OSOBY LEŻĄCE TO JAKBY JUŻ NIE ZALICZANE SĄ DO ŻYJĄCYCH I POTRZEBUJĄCYCH WSPARCIA . NIECH KTOŚ ZAJRZY DO NAS I ZOBACZY CZY ZAMIAST PÓJŚCIA NA JAKIEŚ SPOTKANIE INTEGRACYJNE /ZABAWĘ , NIE TRZEBA BYŁOBY ZAŁATWIĆ MATERACA PRZECIWODLEŻYNOWEGO ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO , CZY LODÓWKA NIE JEST PUSTA , CZY NA LEKI SĄ PIENIĄDZE , CZY LEKARZ PRZYCHODZI NA WIZYTY DOMOWE CZY TEŻ PACJENT JEST ZMUSZONY DO ZACZOŁGANIA SIĘ SAMEMU DO PRZYCHODNI ŻYCIA I NIEŻYCZLIWOŚCI SŁUŻBY ZDROWIA ....BEZ PRZERWY TYLKO RADZĄ JAKBY TU NAM POMÓC A TU WYSTARCZYŁOBY , Z SAMYCH TYLKO NUDÓW , ZROBIĆ SPACEREK I POROZMAWIAĆ Z TYMI CO NIE MOGĄ PRZYJŚĆ SAMI DO WŁADZY O POMOC . TAK JAK KTOŚ POWIEDZIAŁ MĄDRZE : DLA OSÓB BEZ KOŃCZYN -PROTEZY , DLA NIECHODZĄCYCH -WÓZKI ELEKTRYCZNE , DLA NIEWIDOMYCH - PSA PRZEWODNIKA .....A TAKIE OBIECANKI I MRZONKI O BEZ KOLEJKOWEGO DOSTANIA SIĘ DO LEKARZA SPECJALISTY , I TO PROSTO Z ULICY , TO MOGĄ TYLKO OPOWIADAĆ TYM OSOBĄ Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ , CHOĆ WĄTPIĘ CZY KTOKOLWIEK JUŻ DAŁBY SIĘ NABRAĆ NA DOBREGO WUJKA......GDYBY NIE TO ŻE STRAJKUJĄCE PANIE W SEJMIE RAZEM ZE SWOIMI POCIECHAMI NIE ŻĄDAŁYBY PO 500+ TYLKO DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH OD URODZENIA , TO ZAPEWNE WSPÓLNIE RAZEM I BEZ PODZIAŁÓW SPRAWA BYŁABY WYGRANA . A TAK JAK LUDZIE ZOBACZYLI A POTEM ZOSTALI PODPUSZCZANI PRZECIWKO STRAJKUJĄCYM , ŻE NA TYM MIAŁABY SKORZYSTAĆ TYLKO NIELICZNA GRUPA OSÓB , TO SPOŁECZEŃSTWO PODZIELIŁO SIĘ . NO I MASZ BABO PLACEK JAKI CHCIAŁAŚ , NIE BĄDŹ CHAMIE CHYTRY .....
  odpowiedz na komentarz
 • WTZ nie dla każdego
  Katarzyna
  21.06.2018, 16:27
  A co z ON, które nie kwalifikują się do WTZ? A gdzie wsparcie dla ŚDS i środki na tworzenie nowych miejsc dla osób całkowicie niesamodzielnych? Dlaczego ta pomoc ma iść tylko do części ON (tych mimo wszystko bardziej sprawnych), a osoby całkowicie zależne latami muszą czekać na jakieś miejsce w ŚDS i skazane są na siedzenie w 4-ch ścianach?
  odpowiedz na komentarz
 • Ile pracodawca powinien zatrudniający osobę niepełnosprawną płacić
  kimi
  20.06.2018, 21:56
  Pracując na produkcji robie tyle ze zjeść nie ma jak i kiedy to jeszcze brak warunków sanitarnych to kierownik sam niepełnosprawny to wprowadza mobing wobec osób niepełnosprawnych gdzie robią na osoby pelnosprawne za najniższą krajową a wypłaty sa z dluzym opóźnieniem!!
  odpowiedz na komentarz
 • Nie wszystko
  marcin
  20.06.2018, 10:56
  Kluby w których działają osoby niepełnosprawne też powinny dostawać dotacje,
  odpowiedz na komentarz
 • Bez ładu i składu
  T
  19.06.2018, 20:34
  Za duża kwota na warsztaty terapii zajęciowej, a jak duże efekty? Gdzie program samochodowy, gdzie odpowiednie pieniądze na rehabilitację społeczną i zawodową? gdzie pieniądze na staże dla osób niepełnosprawnych? dla mnie te podziały kasy, to takie bez ładu i składu.
  odpowiedz na komentarz
 • nie znam się bo jestem inwalidą?
  waldek
  19.06.2018, 18:17
  To wszystko są programy dla części osób a dodatkowe 500 zł było by dla każdego niepełnosprawnego. Ale oczywiście rząd wie lepiej.
  odpowiedz na komentarz
 • Rocznie czy miesięcznie
  Marcin
  19.06.2018, 16:36
  Obecnie dotacja na uczestnika WTZ to 15996 zł, a od lipca będzie to 16596 zł. Może zadam głupie pytanie, ale to kwoty roczne czy miesięczne?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Kiedy przede wszystkim potrzebujesz pomocy drugiej osoby w codziennym życiu – dla siebie lub członka rodziny?

Biuletyn

Wspierają nas