Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

22.06.2018
Autor: Redakcja, fot. A. Witecka (1), Mateusz Różański (2, 3), Iulia Barton (4), Łukasz Irla (5), sxc.hu (6)
fragmenty sześciu zdjęć: kwta 100 złtych obwiązana pomarańczową wstążką, ministrowie wraz z premierem na spotkaniu z częścią przedstawicieli osób z niepełnosprawnością, migająca brawa publiczność, a w tle napis Chcemy całego życia - zdjęcie z kongresu kobiet, Julia Torla na wybiegu w zielono-niebeskiej sukni, Łukasz Irla kibic z niepełnosprawnością trzyma kciuk w górze, jadąc w małym samochodzie po płycie lotniska, kawa

Poradnik: jak uzyskać 300 zł na ucznia; Niezgoda na bierność i milczenie; Zamieszczanie w orzeczeniu informacji o chorobie psychicznej jest niezgodne z Konstytucją; WTZ, kluby, absolwenci. Więcej pieniędzy z PFRON i nowe programy wsparcia; Polska modelka otworzyła pokaz mody w Rzymie [WIDEO]. To tylko część tematów – więcej zobaczysz w podsumowaniu trzeciego tygodnia czerwca na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Poradnik: jak uzyskać 300 zł na ucznia

Od 1 lipca 2018 r. będzie można złożyć online wniosek o 300 zł wsparcia w ramach rządowego programu „Dobry Start”. To świadczenie wypłacane na każdego ucznia raz w roku. Osoby z niepełnosprawnością są w tym programie traktowane szczególnie. Wyjaśniamy, jak wnioskować.

Niezgoda na bierność i milczenie

„Chcemy całego życia!” – to hasło po raz drugi zabrzmiało na corocznym Kongresie Kobiet, który w dniach 16-17 czerwca 2018 r. obradował w Łodzi. W jego ramach dyskutowano m.in. o palących potrzebach osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Przygoda z mundialem. Trzy moskiewskie dni

17-dniową przygodę z mundialem zaczęliśmy od meczu Polski z Senegalem. Do Moskwy przylecieliśmy samolotem z Warszawy dzień przed meczem. Z mojego doświadczenia i w mojej opinii, dla osoby poruszającej się na wózku to najlepszy środek transportu z najlepiej zorganizowaną pomocą na lotniskach.

Najważniejsze wydarzenia

Zamieszczanie w orzeczeniu informacji o chorobie psychicznej jest niezgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie związanej z ujawnianiem przyczyny niepełnosprawności na orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności. Trybunał orzekł, że zaskarżone przepisy są niezgodne z Konstytucją. Sprawą zajmowała się wcześniej Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC). Do postępowania przystąpił również Rzecznik Praw Obywatelskich.

Premier spotkał się z częścią przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnością. Po raz pierwszy od protestu

Lepsza dostępność 120-130 artykułów medycznych, wsparcie w zamianie mieszkań na bardziej przyjazne oraz racjonalizacja wydatków PFRON – to część zapowiedzi, które przedstawiono w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie podczas zorganizowanego 15 czerwca spotkania. Wzięli w nim udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, ministrowie Elżbieta Rafalska i Jerzy Kwieciński oraz Pełnomocnik Rządu Krzysztof Michałkiewicz, a także osoby z niepełnosprawnością i przedstawiciele niektórych organizacji. Nie zaproszono jednak zdecydowanej większości członków Krajowej Rady Konsultacyjnej, działającej przy Pełnomocniku Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, a także reprezentantów Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami czy osób protestujących niedawno w sejmie.

Praca

Nowa klubokawiarnia Cafe Równik we Wrocławiu! Pracownikami są m.in. osoby ze spektrum autyzmu

Dwanaście osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością intelektualną pracuje we wrocławskiej klubokawiarni Cafe Równik. To miejsce pracy, nauki i terapii powstało w wyniku współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego i Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji.

WTZ, kluby, absolwenci. Więcej pieniędzy z PFRON i nowe programy wsparcia

Większa pomoc dla WTZ-ów, program wsparcia osób z niepełnosprawnością po 25. roku życia opuszczających system edukacji, pomoc poszkodowanym w wyniku żywiołów. Zarząd PFRON otrzymał zgodę ministra finansów i sejmowej Komisji Finansów Publicznych na przekazanie na m.in. te cele środków z ponadplanowych przychodów z tytułu wpłat od pracodawców.

Nasze działania

Szukasz pracy zdalnej lub w dostosowanym budynku? Odwiedź Sprawniwpracy.com!

Szukasz pracy zdalnej albo w dostosowanym budynku? Chcesz znaleźć coś ambitniejszego niż ochrona czy sprzątanie? A może jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić osoby z niepełnosprawnością? Jeśli tak, to zapraszamy na portal Sprawniwpracy.com.

Kultura

Polska modelka otworzyła pokaz mody w Rzymie [WIDEO]

Julia Torla, Miss Polski na wózku 2014, w stroju z podobizną słynnej malarki Fridy Kahlo otworzyła pokaz mody w centrum Rzymu. Od niedawna 22-latka jako jedyna Polka ma podpisany kontrakt z włoską agencją mody Iulia Barton, zrzeszającą modeli z różną niepełnosprawnością.

Sport

Bieg z przeszkodami? Asystent Ci pomoże!

TUR-MAGEDDON to bieg z przeszkodami dla osób z niepełnosprawnością ruchową i z niepełnosprawnością intelektualną. Jednodniowa impreza sportowa odbędzie się w sobotę 23 czerwca w godz. 9.30-14 w Parku im. Żerminy Składkowskiej w Turku (woj. wielkopolskie).

Relacje

Wspólny chillout na Dniu Beneficjenta [GALERIA]

17 czerwca w Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych przy Hali Stulecia Cracovii w Krakowie spotkali się podopieczni Fundacji Poland Business Run, która wspiera osoby po amputacjach. Na uczestników czwartej edycji Dnia Beneficjenta czekały pokazy sportowe, spotkanie z paraolimpijczykiem, wspólne grillowanie i inne atrakcje. Zobacz galerię z tej imprezy!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas