Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Znamy kolejnych liderów dostępności. Odbył się Kongres Urbanistyki Polskiej w Gdyni

22.06.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. Centrum Integracja Gdynia
uczestnicy Kongresu Urbanistyki Polskiej zwiedzają Muzeum Emigracji

Podczas tegorocznego Kongresu Urbanistyki Polskiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla samorządów w konkursie Lider Dostępności 2018. Plac Europejski w Warszawie uznano za najlepiej dostosowaną przestrzeń miejską. Nagroda dla samorządu trafiła zaś do władz Poznania. Jury konkursu zdecydowało się wyróżnić również Białystok.

Gala trzeciej edycji konkursu Lider Dostępności odbyła się 6 maja w Pałacu Prezydenckim, gdzie przyznano nagrody w kategoriach: Obiekt mieszkalny, Architekt/urbanista, Obiekt zabytkowy, Sieć placówek i Obiekt usługowy. Natomiast laureatów kategorii Samorząd i Przestrzeń miejska zaprezentowano podczas uroczystości Kongresu Urbanistyki Polskiej w piątek 22 czerwca w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Dotknąć dostępności

Jednym z przewodnich tematów VI Kongresu Urbanistyki Polskiej była dostępność architektoniczna. Uczestnicy wydarzenia zapoznali się z problematyką projektowania przestrzeni miasta z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dzieci, seniorów czy kobiet. Wzięli także udział w sesji mobilnej z „przewodniczkami” Moniką Merkel i Anną Dobkowską z gdyńskiego Centrum Integracja, podczas której goście zapoznali się z projektowaniem dostępnym w praktyce. Podczas wycieczki niskopodłogowym autobusem uczestnicy Kongresu odwiedzili m.in. Kamienną Górę, plac zabaw przy ulicy Śląskiej, plażę Orłowo, gdzie osoby z niepełnosprawnością mogą szerokim pomostem dostać się na plażę i wejść na molo, a także Muzeum Emigracji w Gdyni.

Od lewej: prof. Krystyna Solarek oraz architekt Marek Wysocki
Od lewej: prof. Krystyna Solarek oraz architekt Marek Wysocki

Liderzy dostępności

Ostatniego dnia Kongresu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Konkursie Lider Dostępności organizowanego przez gospodarzy Kongresu – Towarzystwo Urbanistów Polskich i Integrację pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Plac Europejski na warszawskiej Woli otrzymał tytuł Lidera Dostępności i statuetkę w kat. Przestrzeń publiczna. Jury konkursu wskazało go jako wzorcowy przykład rewitalizacji zaniedbanej przestrzeni publicznej, gdzie na działce należącej do prywatnego inwestora stworzono ogólnodostępną przestrzeń, przyjazną wszystkim użytkownikom.

gala Kongresu Urbanistyki Polskiej
Gala Kongresu Urbanistyki Polskiej

Zachód i wschód

Po Gdyni i Katowicach nagrodę dla najbardziej zaangażowanego w kwestie dostępności samorządu otrzymał Poznań – jurorzy konkursu podkreślili: kompleksowe i spójne podejście do tematu dostępności na poziomie centralnym i lokalnym oraz znaczenie licznych programów miejskich, które mają na celu wyrównywanie szans osób z różnymi niepełnosprawnościami, także przy wykorzystaniu nowych technologii. 

Oprócz nagrody głównej w kategorii Samorząd przyznano również wyróżnienie, które otrzymał Białystok. Władze Miasta zapracowały na nie konsekwentnymi i długofalowymi działaniami, zmierzającymi do uczynienia przestrzeni miejskich, obiektów użyteczności publicznej i taboru publicznego przyjaznymi osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Kapituła Konkursu doceniła również finansowane z budżetu Miasta Białegostoku kampanie społeczne pt. „Ostatni skok” oraz „Nieinni”.


Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018

logo Prezydenta RP w 100-lecie odzyskania niepodległości, przejdź do strony

 

Organizator

logo Integracji, przejdź do strony

 

Współorganizator

logo TUP, przejdź do strony

 

Partner strategiczny

Logo Fundacji Wspólnie LafargeHolcim

 

Partner instytucjonalny

logo PFRON, przejdź do strony 
Projekt współfinansowany ze środków PFRON

 

Patronat medialny

logo TVP Info, przejdź do strony


logo Jedynki, przejdź do strony
logo portalu Niepelnosprawni.pl, przejdź do strony

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Dostępność
    Iwona Rajewska
    01.10.2018, 10:49
    Poznań niedawno został Liderem Dostępności, tymczasem od wielu lat niepełnosprawni i ci na wózkach i starsi i młodsi nie mogą korzystać z filii biblioteki Raczyńskich na ul Galileusza 8, bo jest na pierwszym piętrze czyli trzeba pokonać 40 stopni schodów. W różnych instytucjach zwracałam na to uwagę, jak i na to, że są tam tylko 2 komputery a na osiedlu 20 tys mieszkańców. Bez rezultatu. Emeryci wchodzą tam jak muszą iść do administracji osiedla z zadyszką. Zróbcie coś. Dziesiątki lat się tak męczymy.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co najbardziej narusza Twoją godność jako pacjenta?

Biuletyn

Wspierają nas