Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poznaliśmy wyższe stawki dla WTZ i ZAZ

26.06.2018
Autor: PAP, oprac. red., fot. Marta Kuśmierz
liczenie pieniędzy

Rząd przyjął we wtorek, 26 czerwca, nowelizację rozporządzenia ws. algorytmu przekazywania środków PFRON samorządom, które zakłada m.in. zwiększenie dofinansowania do Warsztatów Terapii Zajęciowych.

Obecne dofinansowanie do koszytu rocznego pobytu jednego uczestnika w Warsztacie Terapii Zajęciowej wynosi 15 996 zł. Jednak już od 1 lipca 2018 r. dofinansowanie będzie wyższe – do 16 596 zł. i będzie wzrastać w kolejnych latach: w 2019 r. dofinansowanie wyniesie 17 796 zł, w 2020 r. – 18 996 zł.

Natomiast pobyt jednego pracownika z niepełnosprawnością (ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności) w Zakładzie Aktywności Zawodowej z obecnej kwoty 18 500 zł wzrośnie od 1 stycznia 2019 roku do 22 000 zł.

PFRON przekaże środki samorządom wojewódzkim i powiatowym, które nie są w stanie samodzielnie pokryć wszystkich kosztów. Wprowadzona regulacja ma na celu umożliwić dalszy rozwój działalności WTZ-ów i ZAZ-ów.

Zmieniono także sposób obliczania liczby osób z niepełnosprawnością w województwie, na podstawie którego liczona jest wysokość środków przekazywanych samorządom wojewódzkim przez PFRON (zgodnie ze wzorem algorytmu określonym w rozporządzeniu). Zmieniono również sposób ustalania maksymalnej kwoty zobowiązań do wypłaty z tytułu dofinansowania kosztów działalności zakładów aktywności zawodowej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Wszystkim , tylko nie niepełnosprawnym .
  marcin
  30.06.2018, 08:55
  Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto . A gdzie wzrost dofinansowań do pensji ? .Gdzie upchniecie tych ludzi , którym poodbieraliście renty ? .
  odpowiedz na komentarz
 • to dużo pieniędzy
  ONa
  28.06.2018, 12:02
  Gdyby te pieniądze , które wydają rocznie na pracownika w ZAZ-ie, oraz dofinansowanie z PFRON-u dali pracodawcy na otwartym rynku, to też zatrudniłby inwalidę za taką kasę.
  odpowiedz na komentarz
 • mama
  mama
  27.06.2018, 22:55
  Jak to jest z tymi Zakładami Aktywności Zawodowej? Ja posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności, mam trzy zawody i w moim mieście nie chcieli mnie przyjąć do pracy choć było wolne miejsce. Poszukiwali ze znacznym i jedynym sposobem - jak mi zasugerowano - jest stawienie się na komisji ZUS. Może akurat się uda i dostanę znaczny, wtedy mogę przyjść. Czy jest jakaś różnica w dofinansowaniu osób ze względu na stopień niepełnosprawności? Jestem bez pracy w tej chwili. Nie mogę też skorzystać z programu "Aktywny samorząd" też z powodu posiadania umiarkowanego stopnia.... Czy w takiej sytuacji nie lepiej by było pozostawić tylko znaczny stopień niepełnosprawności a resztę zlikwidować? Bo jeśli osoby ze znacznym mogą korzystać z różnych pomocy, dofinansowań, mogą pracować to chyba reszta niepełnosprawnych ludzi jest zwyczajnie zdrowa. Ostatnimi czasy chcąc cokolwiek załatwić, jestem dyskryminowana ze względu na stopień niepełnosprawności. Jak to z tym jest.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co najbardziej narusza Twoją godność jako pacjenta?

Biuletyn

Wspierają nas