Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od 1 listopada wzrosną zasiłki: pielęgnacyjny, specjalny opiekuńczy i dla opiekunów

09.07.2018
Autor: PAP, fot. Marta Kuśmierz
pieniądze rozłożone na stole

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała w poniedziałek, 9 lipca, w Stargardzie o zmianach finansowych, istotnych dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów: „Od 1 listopada wzrosną zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej”.

W poniedziałek ruszają spotkania wojewódzkie w ramach konsultacji budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin z udziałem przedstawicieli kierownictwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rano minister Rafalska wzięła udział w konferencji w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie).

Pierwszy krok

Minister Rafalska przypomniała, że jednym z elementów systemu będą programy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami finansowane z funduszu solidarnościowego. Dodała, że od stycznia 2019 r. na ten fundusz odprowadzane będą pieniądze z Funduszu Pracy. Minister mówiła też o zasiłkach.

- Od 1 listopada 2018 r. wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny, który wynosił do tej pory 153 zł. On wzrośnie do 184,42 zł, a więc będzie to wzrost o 31,42 zł – powiedziała. – Dlaczego zwracam uwagę na zasiłek, którego kwota nie jest może taka bardzo wysoka, jak się komuś będzie wydało? Otóż dlatego, że ten zasiłek nie był waloryzowany, nie był podnoszony przez 12 lat. (...) W związku z tym zasiłek pielęgnacyjny, który otrzymywały osoby niepełnosprawne, był różny od świadczenia pielęgnacyjnego, które wypłacał ZUS, które było corocznie waloryzowane. My próbujemy tę różnicę zniwelować. Chcemy to zrobić w dwóch krokach i ten pierwszy krok będzie 1 listopada tego roku. W następnym roku będzie kolejny wzrost. Łącznie w ciągu dwóch lat ten zasiłek wzrośnie o ponad 62 zł – poinformowała Rafalska.

Trzy zmiany

Szefowa MRPiPS mówiła też o innych zasiłkach, przysługujących z tytułu niepełnosprawności.

- Wzrośnie w nowym okresie zasiłkowym, a więc od 1 listopada tego roku, specjalny zasiłek opiekuńczy o 100 zł (...). Wzrośnie też zasiłek dla opiekuna również o 100 zł. Mamy tu dwa typy zasiłków. Mówimy o tych świadczeniach, które otrzymują opiekunowie zajmujący się dorosłymi osobami niepełnosprawnymi, nie dziećmi niepełnosprawnymi (...). To są te trzy zmiany, które będą obowiązywały w nowym okresie zasiłkowym – powiedziała.

„Co zapowiedziała minister Rafalska na pierwszych konsultacjach systemu wsparcia?” – czytaj więcej na portalu NIepelnosprawni.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Przykre
  Borzoi
  13.07.2018, 20:59
  Wielkie dzięki. Podziękuję przy urnie wyborczej. ON to chore, skłócone i zawistne społeczeństwo. Jak nie powstanie zrzeszenie albo partia ON nic nigdy nie uda się wywalczyć. Kobiety walczyły to sami niepełnosprawni je oczerniali. Dziki kraj a ludzie coraz głupsi. Żadna władza nie będzie się z nami liczyć bo sami się pozagryzamy.
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego świadczenia wypłacane przez gminy (MOPR, MOPS, GOPS) nie są rewaloryzowane ?
  bart
  11.07.2018, 09:14
  ... dlatego , że ustawa jest inna niż ustawa gwarantująca coroczną rewaloryzację świadczeń ZUS-owskich. Bo one są co roku rewaloryzowane. Ale skoro ZUS ma za rok (pewnie od 2019 roku) przejąć CAŁY system orzecznictwa o niepełnosprawności .... to co stoi na przeszkodzie żeby świadczenia gminne też rewaloryzował co roku (tak jak swoje) ? Bo zasiłek pielęgnacyjny (gminy) zostanie zrównany z dodatkiem pielęgnacyjnym (ZUS) ..... ale czy znowu będziemy czekali kolejne 12 lat na następną jego rewaloryzację ? :)
  odpowiedz na komentarz
 • Z okazji?
  AnnaS
  10.07.2018, 14:26
  To tak z okazji Święta? Świeta Zmarłych? a propos a co z zasiłkiem pogrzebowym?
  odpowiedz na komentarz
 • A dodatek pielęgnacyjny?
  Zbyszko
  10.07.2018, 09:48
  Kiedy wreszcie wzrośnie dodatek pielęgnacyjny (nie mylić z zasiłkiem)? Obecnie dodatek pielęgnacyjny, mimo waloryzacji, pozostaje na żenująco niskim poziomie - nie wystarcza nawet na wynajęcie specjalistycznego pojazdu do przewozy osób na wózkach, które chciałyby wyjechać na wakacje albo na rehabilitację sanatoryjną.
  odpowiedz na komentarz
 • Jestem emerytem z urzedu.
  Opiekun prawny
  09.07.2018, 20:40
  Od 15 go kwietnia 1993 roku jestem na emeryturze specjalnej troski przyznanej w DRODZE WYJĄTKU PRZEZ DEPARTAMENT ZUS-u w WARSZAWIE. Gdy w październiku 2017 r. ukończyłam 61,3 lata życia otrzymałam emeryturę z EDW na ENP — najniższą. Mój syn ma UPOŚLEDZENIE UMYSŁOWE w STOPNIU GŁĘBOKIM i wrodzony brak mowy. Znaczny stopień niepełnosprawności, w najmniejszym stopniu nie jest samodzielny. Czy ja będę miała jakieś wyższe świadczenie? Proszę o odpowiedź.
  odpowiedz na komentarz
 • 100zł dla opiekuna od listopada trochę żenujące
  Johny J
  09.07.2018, 17:46
  ,,,,
  odpowiedz na komentarz
 • Dla niespokrewnionych
  Paweł
  09.07.2018, 16:47
  Zasiłku dla opiekuna faktycznego niespokrewnionego nadal niema.
  odpowiedz na komentarz
 • "dobra zmiana"
  mamuśka
  09.07.2018, 15:03
  Podwyżka leku od 1 lipca br. już pochłonęła całą podwyżkę zasiłku pielęgnacyjnego. Pampersy niestety też nie są darmowe. A mieliśmy zyskać 520 zł. ......
  odpowiedz na komentarz
 • Przecież zasiłek ten miał być zrównany z dodatkiem pielęgnacyjnym.
  niepełnosprawny.
  09.07.2018, 13:39
  Zawsze dużo obiecanek a ten najbiedniejszy zawsze pokrzywdzony.Dlaczego osoba która opiekuje się rodzicami niepełnosprawnymi i nie pobierająca żadnego świadczenia opiekuńczego nie może nawet mieć zapłaconej składki zdrowotnej i emerytalno rentowej.W opiece każą jej iść do pracy i obiecują opiekę z urzędu.Co za dziwne , niesprawiedliwe i nierówne traktowanie w tym kraju.
  odpowiedz na komentarz
 • w pełni godni
  SON "Podkarpacie"
  09.07.2018, 13:22
  A Kuba i Adrian z ON protestujących w Sejmie znaleźli intratną, sponsorowaną przez Gazetę Wyborczą, pracę w telewizji, i w ten sposób zapewnią sobie godne życie. Dedykujemy to wszystkim użalającym się na swój los powiązany ściśle tylko z zasiłkiem pielęgnacyjnym. Można być ponad? - można!
  odpowiedz na komentarz
 • Co z tego ,że podwyżka ?
  starsza niepełnosprawna
  09.07.2018, 12:56
  Zasiłek pielęgnacyjny wzrośnie o ok .31 zł. miesięcznie . Dla ubogiego dobre i takie pieniądze. Ale co z tego , że podwyżka, skoro będzie reforma i może te skromne pieniądze niepełnosprawnemu zabiorą , nawet jeśli ma orzeczenie stałe. No, bo to tak chytrze pomyślane ,że jeżeli kaleka pójdzie na komisję lekarską po przedłużenie renty, to czy chce , czy nie chce orzekną go również o samodzielności, a będzie to orzekanie pozytywne , czyli takie uzdrawianie.Dla budżetu oszczędności, a niepełnosprawnemu tylko kalectwo dostanie.
  odpowiedz na komentarz
 • Pierwsze realizacje obietnic rządu po proteście w sejmie !
  mamaewk
  09.07.2018, 12:47
  Pani minister ,panie premierze teraz czekamy na kolejne kroki z tzw mapy drogowej.Oczekujemy na wyrównanie emerytur matkom zwanymi matkami EWK które o wyrównanie proszą od 2014 r kiedy to rząd premiera Donalda Tuska matki prawa do świadczenia pozbawił chociaż dzieci spełniają wymagania ustawowe do świadczenia pielęgnacyjnego bo zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności wymagają stałej opieki. CZEKAMY !!!
  odpowiedz na komentarz
 • no, szał....
  Lara
  09.07.2018, 12:14
  "więc będzie to wzrost o 31,42 zł" - no, będę mogła kupić sobie więcej leków przeciwbólowych....szał!.... Po prostu kpina, kolejna, przedwyborcza!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Dodatek pielęgnacyjny
  Ada
  09.07.2018, 11:58
  a dlaczego tylko zasiłek wzrośnie a co z dodatkiem pielęgnacyjnym on tez nie pamiętam kiedy był waloryzowany a co to jest 200 zł?
  odpowiedz na komentarz
 • Wyższy zasiłek?
  bobo
  09.07.2018, 11:57
  Gdy niepełnosprawni i Kukiz15 wnioskowali o podwyższenie zasiłku pielęgnacyjnego i zrównanie go z Zusem to rząd nie wyrażał zgody. Ale gdy zrobiła się zadyma to nagle pieniądze się znajdą. To potwierdza regułę że po prośbie to można sobie prosić. Pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy próbowałaś/-eś już skorzystać z nowych uprawnień osób ze znacznym stopniem w dostępie do lekarzy specjalistów, rehabilitacji, wyrobów medycznych i aptek?

Biuletyn

Wspierają nas