Przejdź do treści głównej

Nastoletnia miłość i utrata wzroku. Zobacz zwiastun filmu „Ava”

Francuski film pt. „Ava” to opowieść o młodej dziewczynie, w której dojrzewa bunt. Ava spędza wakacje z matką nad Atlantykiem. Senną atmosferę niespodziewanie przerywa wiadomość o tajemniczej chorobie, w wyniku której traci wzrok. A może to tylko wytwór wyobraźni bohaterki?

Po usłyszeniu diagnozy od okulisty, Ava postanawia maksymalnie i niepowtarzalnie wykorzystać czas, który pozostał do końca wakacji. Poznany na plaży tajemniczy chłopak staje się częścią nowego świata bohaterki, która odważnie podąży za swoimi pragnieniami.

Ava to kwintesencja młodości i buntu. Historia pierwszej miłości, narodzin pożądania i przebudzenia  seksualnego. Jeden z najgłośniejszych francuskich debiutów, który miał swoją światową premierę w trakcie festiwalu w Cannes w 2017 roku.

Film Lei Mysius pokazuje w śmiały sposób młodą dziewczynę, która ma odwagę zbuntować się przeciwko konwencjom obyczajowym i podążać za swoją ciekawością życia i świata.

Opinie Widzów

„Nigdy nie widziałam tak odważnego obrazu dojrzewania.”

„Ten film zainspirował mnie do przekraczania granic.”

„Film, który pomaga poznać siebie.”

„Najprawdziwszy film o młodości i dojrzewaniu, o ogromnej potrzebie miłości i akceptacji.”

„Ava ma coś z Małego Księcia i świętej grzesznicy. Piękny film od strony wizualnej i akustycznej – zarówno muzyki, jak i całej ścieżki dźwiękowej. Mógłbym, jak Ava, zawiązać oczy, i podążać za melodią głosów, szumem morza.”

Inspiracja reżyserki

„Ava” była scenariuszem zaliczeniowym na ostatnim roku studiów reżyserki Lei Mysius. Inspiracją dla niego był… czarny, wychudzony pies, biegający po plaży, którego Lea przedstawiła w swoim filmie w metaforycznej roli psa przewodnika.

- Pies staje się tu swego rodzaju przewodnikiem pośród ludzi i miejsc. To w nim spotyka się to, co sztuczne z tym, co naturalne, realizm i fikcja. Pies towarzyszy Avie w jej podróży w poszukiwaniu zmysłowości i seksualności. To on zaprowadzi ją do Juana. Młoda dziewczyna, zainteresowana najpierw osobliwym psem-przewodnikiem, w końcu zainteresuje się jego panem. Przejdzie od dzieciństwa do dorosłości – mówi reżyserka.

Postrzeganie swojego ciała

Motyw utraty wzroku Francuska zaczerpnęła z własnego doświadczenia i refleksji.

- Kiedy pracowałam nad scenariuszem, cierpiałam na ostre ataki migreny ocznej, przez co musiałam pisać w ciemności. Jak można w ogóle żyć w ciemności? A przede wszystkim: jak można sobie z tym poradzić, kiedy ten stan jest permanentny? – wspomina reżyserka. – Przeniosłam się z powrotem do świata prymitywnych dziecięcych strachów. Wyobraziłam sobie Avę - upartą, samotną dziewczynę, która dowiaduje się, że straci wzrok szybciej, niż się spodziewała - w ciągu kilku miesięcy.

Zmuszona podzielić się tą informacją z matką, Maud, z którą łączy ją bardzo skomplikowana relacja, dziewczyna zrobi wszystko w swojej mocy, aby znaleźć własny sposób na poradzenie sobie z sytuacją. Stopniowo odkrywa inne zmysły i zdaje sobie sprawę z tego, że ma ciało, które może wykorzystać i poddać próbie, podekscytowana poczuciem niebezpieczeństwa.

Film pokazuje nam więc inicjację młodej dziewczyny w punkcie zwrotnym jej dorastania, ale też opowiada historię akceptacji własnej choroby.


mat. dystrybutora/oprac. redakcja

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Powiązane filmy

Prawy panel

Wspierają nas