„Płytka wyobraźnia” – rozwiąż z dzieckiem quiz, by jeden nierozważny krok nie zmienił całego życia
24 lipca 2018 r., na otwartych basenach Ośrodka Inflancka w Warszawie, Integracja w nietypowy sposób przypominała młodym ludziom i ich opiekunom o zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą. To już 23. odsłona „Płytkiej wyobraźni” – najstarszej kampanii społecznej Integracji.
Zainaugurował ją w połowie lat 90. prezes Integracji, Piotr Pawłowski, który sam porusza się na wózku w wyniku nieszczęśliwego skoku do wody. Jego skutki poznał jako 16-latek, gdy skoczył na główkę do rzeki. W wyniku wypadku doznał porażenia czterokończynowego.
- Jeden bezmyślny skok do wody na kilka lat wyłączył mnie całkowicie z normalnego życia. Wózek dla mnie, młodego chłopaka, oznaczał wyrok. Byłem dobrze zapowiadającym się koszykarzem. Chodziłem do ciekawej szkoły. Miałem mnóstwo przyjaciół. I w jednej chwili wszystko to straciłem – wspomina Piotr Pawłowski.
Internetowy quiz dla najmłodszych
Mimo corocznych kampanii Integracji i innych akcji ostrzegających przed zgubnymi skutkami nieodpowiedzialnych zachowań nad wodą, statystyki dotyczące utonięć znowu biją na alarm. Z danych policji wynika, że tylko w tym roku od początku kwietnia śmierć nad wodą poniosło 196 osób. Nie ma dokładnych danych dotyczących urazów w wyniku skoków na główkę, ale szacuje się, że co roku około 700 osób łamie w ten sposób kręgosłup. W tym roku doszło już do kilkudziesięciu takich wypadków w całej Polsce.
- Te dane są zatrważające. A mamy dopiero połowę wakacji. Dlatego postanowiliśmy przygotować dla najmłodszych internetowy quiz wiedzy na temat prawidłowych zachowań nad wodą – mówi Piotr Pawłowski. – Poprzez takie cyfrowe narzędzie pragniemy dotrzeć do jak największej liczby osób młodych, zdrowych, pełnych optymizmu i uświadomić im, jak poważne i nieodwracalne konsekwencje może mieć chwila nierozwagi – dodaje.
Quiz w dwóch wersjach (dla dzieci i młodzieży) można rozwiązywać na stronie kampanii Plytkawyobraznia.pl. Quiz w prostej i przystępnej formie ma sprawdzać wiedzę młodych ludzi, a jednocześnie przybliżać podstawowe zasady bezpiecznego zachowania nad wodą. Chodzi o to, by dzieci poznały, czym skończyć się mogą ryzykowne pomysły. A może będą też w stanie przemówić do rozsądku wypoczywającym z nimi dorosłym?
Przede wszystkim: zdrowy rozsądek
Podczas akcji na terenie basenów Inflancka pracownicy Integracji, wyposażeni w tablety i inne urządzenia mobilne, zachęcali dzieci i młodzież do rozwiązywania quizu i uświadamiali im, że nad wodą ważniejszy niż brawura i opinie kolegów, jest zdrowy rozsądek.
- Przerwany rdzeń kręgowy powoduje, że nie możemy ruszać rękoma, ani nogami, a zmiany są nieodwracalne – tłumaczy dr Paweł Baranowski, dyrektor medyczny Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie. – Pytamy pacjenta, dlaczego skoczył. „Bo ktoś inny skoczył i było fajnie!” – odpowiadają. To są ludzie młodzi, wysportowani, pewni siebie. Niestety, alkohol, brawura i chęć popisania się przed otoczeniem sprawiają, że są potem najciężej poszkodowani. Co gorsza, skaczą nie tylko do płytkiej wody w jeziorze czy rzece, bez zbadania gruntu, ale nawet do popularnych ostatnio ogrodowych basenów, które mają średnio 50 cm głębokości.
Nieszczęśliwym zdarzeniom sprzyjają zarówno kąpiele samotne, jak i w grupie – zwłaszcza pod wpływem alkoholu. Niebezpieczne są także zabawy, polegające na wrzucaniu innych do wody wbrew ich woli. Do tragedii dochodzi też, gdy osoby odpoczywające nad wodą ignorują znaki informujące o niebezpieczeństwie.
Dziękujemy firmie Samsung za wypożyczenie sprzętu do rozwiązywania quizu, a także Ośrodkowi Inflancka Stołecznemu Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” za możliwość realizacji kolejnej odsłony kampanii „Płytka wyobraźnia”.
Tegoroczna edycja kampanii „Płytka wyobraźnia” została sfinansowana z funduszu prewencyjnego PZU
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz