Siatkarze walczyli w mistrzostwach świata

24.07.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. jonathan malm/Freeimages.com
Głowa mężczyzny patrzącego na lecącą piłkę do siatkówki

Reprezentacja Polski w siatkówce na siedząco zajęła dwunastą lokatę podczas rozgrywanych w Holandii mistrzostw świata w siatkówce na siedząco rozgrywanych w dniach 15-22 lipca 2018 r. Nasi zawodnicy, choć wygrali tylko jedno spotkanie, pokazali się na czempionacie globu z pozytywnej strony, stawiając opór wyżej notowanym drużynom. Złote medale wywalczyli Irańczycy oraz Rosjanki.

Nasza reprezentacja w siatkówce na siedząco udała się na czempionat globu w składzie: Michał Machowski (niezrzeszony), Robert Wydera, Paweł Wiśniewski, Piotr Siciński, Marcin Zezulak (START Wrocław), Piotr Truszkowski, Michał Wypych, Marcin Musielak (KS Indra Kaźmierz), Tomasz Labocha (START Szczecin). Niewątpliwie celem podopiecznych selekcjonera Bożydara Abadżijewa była poprawa dwunastej lokaty, wywalczonej podczas mistrzostw świata w Elblągu. Tamten występ był pierwszym naszej reprezentacji w historii tej imprezy.

Egipt jeszcze za silny

W mistrzostwach świata wzięło udział po 16 kobiecych i męskich drużyn, podzielonych na cztery grupy. Nasi siatkarze trafili do grupy D, w której ich rywalami byli Bośniacy, Egipcjanie oraz Irakijczycy. Biało-czerwoni, biorąc pod uwagę ranking światowy, byli najniżej sklasyfikowanym zespołem, w tym notowaniu przed rozpoczęciem turnieju plasowali się na 13. lokacie. Egipt był na trzeciej pozycji, Bośnia i Hercegowina na czwartej, a Irak na jedenastej.

Pierwszy mecz w ramach fazy grupowej nasi zawodnicy stoczyli z Egiptem. Kraj ten zdobywał brązowe medale w tej dyscyplinie na MŚ w 2006 roku i 2010 roku. W Rio de Janeiro w 2016 r. egipscy siatkarze we wspaniałym stylu zaprezentowali się podczas igrzysk, kończąc zawody na trzeciej lokacie.

Mecz przeciwko drużynie z Afryki Polacy rozpoczęli od przegranej w pierwszym secie do 15. W następnym Egipcjanie ponownie okazali się lepsi, tym razem 25:19. Biało-czerwoni nawiązali walkę w trzecim secie, ostatecznie wygrywając go 25:23. Nie odmieniło to jednak losów meczu. Polacy nie zdołali doprowadzić do tie-breaku, w czwartej partii przegrali do 18 i cały mecz 1:3. Mecz ten pokazał jednak, że podopieczni Bożydara Abadżijewa są na dobrej drodze do dogonienia czołówki.

Irak pokonany

Drugi mecz grupowy Polacy stoczyli z Irakiem. W pierwszym secie na boisku lepiej prezentowała się polska drużyna, która wygrała do 25. Drugiego seta na swoją korzyść rozstrzygnął Irak (25:17). Następnie Polacy wyszli na prowadzenie 2:1, zwyciężając do 21 w trzeciej partii. Mało brakowało, a mecz zakończyłby się wynikiem 3:1, jednak emocje przedłużyli Irakijczycy, pokonując Polaków na przewagi w czwartym secie 28:26. W tie-breaku zwycięstwo zapewnili sobie jednak nasi zawodnicy wygrywając 15:11.

W ostatnim meczu grupowym przeciw wicemistrzom paraolimpijskim z Rio, Bośniakom, Polacy nie zdołali sprawić niespodzianki. Pierwsze dwa sety rywale przegrali wysoko, odpowiednio do 12 i 9. Trzecia partia zakończyła się zaś wynikiem 20:25. Tym samym Polakom pozostała walka o miejsca 9-12.

Na przewagi z Holendrami

W tej fazie rywalami naszych zawodników byli Niemcy. Szósta reprezentacja światowego rankingu wygrała spotkanie w trzech setach. Nasi siatkarze przegrali pierwszego seta 17:25, drugiego do 12, a trzeciego do 21.

Ostatni mecz, o jedenastą lokatę, Polacy stoczyć mieli z ekipą gospodarzy – Holendrów. Trzy sety były naprawdę wyrównane, wszystkie jednak zakończyły się dla nas porażką. W pierwszej partii gospodarze turnieju byli lepsi 28:26, w drugim do 21, zaś w trzecim okazali się ponownie lepsi w grze na przewagi kończąc seta wynikiem 26:24.

Ostatecznie Polacy zajęli więc dwunastą lokatę, taką samą, jak cztery lata temu w Elblągu.

Złoto dla Irańczyków i Rosjanek

W finale mężczyzn znalazły się Bośnia i Hercegowina oraz Iran, czyli finaliści Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Po złote medale sięgnęli mistrzowie paraolimpijscy, Irańczycy, którzy wygrali z broniącymi tytuł mistrzów świata Bośniakami 3:0. Podium uzupełnili Brazylijczycy, po pokonaniu Ukrainy.

Wśród kobiet triumfowały Rosjanki, które pokonały 3:1 zawodniczki z USA. Brązowe medale zdobyły Chinki, po zwycięstwie nad Włoszkami 3:0.

Dwie najlepsze ekipy tych mistrzostw świata, zarówno wśród pań, jak i panów, zagwarantowały sobie udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio w 2020 r.