Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Koperta” przed marketem płatna? Niekoniecznie...

30.07.2018
Autor: Beata Dążbłaż, fot. 2020VG/Freeimages.com
Ustawione na parkingu biało-czerwone słupki

Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na niedogodności, jakich mogą doświadczyć osoby z niepełnosprawnością, parkując na parkingach przed supermarketami. Sam spotkał się z taką sytuacją przed sklepem Aldi w Wałbrzychu.

„W moim mieście Wałbrzych pojawiły się liczne strefy płatnego parkowania przy marketach. Osoby z niepełnosprawnościami przymuszane są do pobierania biletu, mimo że parkują w miejscu wyznaczonym niebieską kopertą. Oznacza to, że kierowca poruszający się na wózku inwalidzkim, aby umieścić bilet za szybą samochodu, ponownie musi wejść do kabiny. To oczywista bariera i  działania sprzeczne z zasadami życia społecznego, a także niezgodne z duchem europejskiej konwencji praw osób z niepełnosprawnościami” – pisze nasz Czytelnik.

Kontroler odstąpi od czynności

Parkingiem przed sklepem Aldi w Wałbrzychu zarządza firma EuroPark, która świadczy usługi najmu krótko- i długoterminowego miejsc parkingowych. Poprosiliśmy zatem przedstawiciela tej firmy o komentarz w tej sprawie.

- Zgodnie z obowiązującymi zasadami na parkingu EuroPark, kontroler odstąpi od czynności kontrolnych, jeśli użytkownik pojazdu wyłoży za przednią szybą pojazdu ważną kartę parkingową osoby niepełnosprawnej oraz zaparkuje na wyznaczonym miejscu parkingowym. Zasada ta obowiązuje na wszystkich parkingach EuroPark zlokalizowanych przy galeriach handlowych oraz sklepach, w tym również przy sklepie Aldi w Wałbrzychu – wyjaśnia nam Ewa Wronowska, kierownik ds. obsługi klienta i windykacji w EuroPark Sp. z o.o.

Nie tylko „koperta”

Warto pamiętać, że zgodnie z regulaminem pierwsza godzina postoju na parkingu przed sklepem Aldi jest darmowa, po uprzednim pobraniu biletu z parkomatu. Opłatę ponosimy parkując powyżej tego czasu.

Ewa Wronowska zaznacza, że zdarza się także tak, że miejsce parkingowe przeznaczone dla osoby z niepełnosprawnością jest zajęte przez klienta, który nie posiada pozwolenia na parkowanie na kopercie.

- W tej sytuacji użytkownik pojazdu, który ma ważną kartę parkingową osoby niepełnosprawnej, może skorzystać z dowolnego wolnego miejsca parkingowego EuroPark. W tym przypadku kontroler również odstąpi od nałożenia opłaty dodatkowej. Warunkiem jest wyłożenie przez użytkownika pojazdu ważnej karty za przednią szybą pojazdu – dodaje.


Jakie są Twoje doświadczenia z parkowaniem na płatnych miejscach parkingowych przed sklepami? Napisz o tym w komentarzu pod artykułem.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • europark dyskryminuje osoby niepełnosprawne
  stara baba
  28.04.2019, 06:52
  W GDańsku pomimo że stanęłam na miejscu dla inwalidy prawidłowo oznakowanym z ważną kartą osoby niepełnosprawnej to i tak pasozyty wlepiły mi mandat 95 zł. Wg nich mam latać i szukać parkometru przy niepełnosprawności ruchowej. Nadmieniam, że w Gdańsku zawsze koperty niebieskie były wolne od latania za biletami. Kto na to pozwala?
  odpowiedz na komentarz
 • koperty puck
  ***
  07.09.2018, 21:33
  puck jest miastem nieprzyjaznym dla osób niepełnosprawnych
  odpowiedz na komentarz
 • A co z CH w których funkcjonują szlabany ?
  Dorota
  12.08.2018, 22:28
  Jestem posiadaczką Niebieskiej Karty i Karty N+ od 14 lat a parkując w CH Złote Tarasy czy choćby Galeria Mokotów ,co z tego,że parkuje na miejscu dla niepełnosprawnych ( niebieska koperta ) za postój i tak muszę zapłacić.
  odpowiedz na komentarz
 • ryszard schmeichel
  Ryszard
  07.08.2018, 19:48
  W Gdyni i w Pucku parking dla niepełnosprawnych jest płatny.Nie życze władzom tych i podobnych miast niepełnosprawności .
  odpowiedz na komentarz
 • Parking podziemny w SN Warszawa
  Andrzej Terlecki
  06.08.2018, 10:24
  Jestem posiadaczem Niebieskiej Karty Parkingowej jak również Karty N+. Przy wjeździe jest wywieszony "Regulamin" ale aby go przeczytać należy wjechać na zjazd a wycofać się już nie można. Wjechanie do podziemia jest jednak płatne dla wszystkich użytkowników, pomimo istniejących niebieskich kopert na parkingu. Pozdrawiam pomysłdawców myślących innaczej.
  odpowiedz na komentarz
 • Parkingi Firmy APCOA
  Basia
  31.07.2018, 16:50
  W Szczecinie, wiele parkingów przed marketami, również przed przychodnią podlegają firmie APCOA. W regulaminie nie znalazłam informacji czy na kopertach przeznaczonych dla samochodów osób niepełnosprawnych muszę wyłożyć bilet postojowy. W związku z powyższym część osób wykłada taki bilet, a część nie. Na stronach internetowych firmy, też nie ma takiej informacji, czy samochody osób niepełnosprawnych, oznakowanych kartą parkingową muszą posiadać bilet postojowy. Brak biletu postojowego grozi karą 95 zł.
  odpowiedz na komentarz
 • Parkownie z kartą
  Jacek
  31.07.2018, 10:12
  We Wrocławiu klinika okulistyczna pobierane są godzinowe opłaty od osòb posiadających kartę na terenie parkingu szpitalnego ,może prezydent Wrocławia się tym ząinteresuje bo w/g mnie to jest skandal
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas