Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Koperta” przed marketem płatna? Niekoniecznie...

30.07.2018
Autor: Beata Dążbłaż, fot. 2020VG/Freeimages.com
Ustawione na parkingu biało-czerwone słupki

Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na niedogodności, jakich mogą doświadczyć osoby z niepełnosprawnością, parkując na parkingach przed supermarketami. Sam spotkał się z taką sytuacją przed sklepem Aldi w Wałbrzychu.

„W moim mieście Wałbrzych pojawiły się liczne strefy płatnego parkowania przy marketach. Osoby z niepełnosprawnościami przymuszane są do pobierania biletu, mimo że parkują w miejscu wyznaczonym niebieską kopertą. Oznacza to, że kierowca poruszający się na wózku inwalidzkim, aby umieścić bilet za szybą samochodu, ponownie musi wejść do kabiny. To oczywista bariera i  działania sprzeczne z zasadami życia społecznego, a także niezgodne z duchem europejskiej konwencji praw osób z niepełnosprawnościami” – pisze nasz Czytelnik.

Kontroler odstąpi od czynności

Parkingiem przed sklepem Aldi w Wałbrzychu zarządza firma EuroPark, która świadczy usługi najmu krótko- i długoterminowego miejsc parkingowych. Poprosiliśmy zatem przedstawiciela tej firmy o komentarz w tej sprawie.

- Zgodnie z obowiązującymi zasadami na parkingu EuroPark, kontroler odstąpi od czynności kontrolnych, jeśli użytkownik pojazdu wyłoży za przednią szybą pojazdu ważną kartę parkingową osoby niepełnosprawnej oraz zaparkuje na wyznaczonym miejscu parkingowym. Zasada ta obowiązuje na wszystkich parkingach EuroPark zlokalizowanych przy galeriach handlowych oraz sklepach, w tym również przy sklepie Aldi w Wałbrzychu – wyjaśnia nam Ewa Wronowska, kierownik ds. obsługi klienta i windykacji w EuroPark Sp. z o.o.

Nie tylko „koperta”

Warto pamiętać, że zgodnie z regulaminem pierwsza godzina postoju na parkingu przed sklepem Aldi jest darmowa, po uprzednim pobraniu biletu z parkomatu. Opłatę ponosimy parkując powyżej tego czasu.

Ewa Wronowska zaznacza, że zdarza się także tak, że miejsce parkingowe przeznaczone dla osoby z niepełnosprawnością jest zajęte przez klienta, który nie posiada pozwolenia na parkowanie na kopercie.

- W tej sytuacji użytkownik pojazdu, który ma ważną kartę parkingową osoby niepełnosprawnej, może skorzystać z dowolnego wolnego miejsca parkingowego EuroPark. W tym przypadku kontroler również odstąpi od nałożenia opłaty dodatkowej. Warunkiem jest wyłożenie przez użytkownika pojazdu ważnej karty za przednią szybą pojazdu – dodaje.


Jakie są Twoje doświadczenia z parkowaniem na płatnych miejscach parkingowych przed sklepami? Napisz o tym w komentarzu pod artykułem.

Komentarz

  • koperty puck
    ***
    07.09.2018, 21:33
    puck jest miastem nieprzyjaznym dla osób niepełnosprawnych

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas