Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa w Anglii także dla osób z autyzmem i chorujących psychicznie

31.07.2018
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. mark czirjak/Freeimages.com
Źródło: bbc.com, independent.co.uk
Londyn. Widok w nocy przez Tamizę na podświetlony Big Ben i budynek parlamentu

Od 2019 roku w Anglii karty parkingowe będą wydawane także osobom z autyzmem oraz niektórymi chorobami psychicznymi. Ułatwi im to parkowanie bliżej wejść do budynków i innego rodzaju celów podróży, a specjaliści podkreślają, że umożliwi to... normalne życie im i rodzinom.

Minister transportu Jesse Norman powiedział, że niebieskie plakietki (ang. blue badges, które pełnią funkcję analogiczną do polskich kart parkingowych) są jak linia życia dla osób z niepełnosprawnością. Dają im wolność i pewność siebie, umożliwiąjąc pracę czy samodzielne odwiedzanie znajomych.

- Zmiany, które dzisiaj ogłosiliśmy, zapewnią, że system ten zostanie rozszerzony na osoby z ukrytymi niepełnosprawnościami, aby mogły cieszyć się wolnością, którą wielu z nas uważa za coś oczywistego – dodał.

Nowe zasady po szerokich konsultacjach

Obecne przepisy nie wykluczają osób bez niepełnosprawności ruchowej z grona posiadaczy tzw. niebieskich plakietek. Interpretacja tych zasad bywa jednak różna.

Zgodnie z nowymi przepisami, karty parkingowe będa wydawane także:

  • osobom, które nie mogą odbyć podróży bez „ryzyka poważnej szkody dla ich zdrowia i bezpieczeństwa” lub innych, np. dzieci z autyzmem,
  • osobom, u których podróże powodują „bardzo poważne psychiczne cierpienie”,
  • osobom z poważnymi problemami w chodzeniu, w znaczeniu „zarówno fizycznym, jak i doznań z nim związanych”.

Podobne zmiany weszły w życie w Szkocji i Walii.

Obecnie w Anglii jest 2,4 mln użytkowników „niebieskich plakietek”. Wprowadzono je w 1970 r. Z badań wynika, że bez nich 3/4 osób z niepełnosprawnością wychodziłoby z domu o wiele rzadziej. Obecne zmiany poprzedzono rozpoczętymi w styczniu konsultacjami, w ramach których wpłynęło 6 tys. uwag.

Przytłaczający niepokój

Jane Harris z Krajowego Towarzystwa Autyzmu podkreśliła, że zmiana przepisów znacząco zmieni życie wielu spośród 600 tys. Anglików z autyzmem i ich rodzin. Dla wielu osób z autyzmem podróże są poważnym wyzwaniem. Przygotowują się do nich szczegółowo i cierpią z powodu „przytłaczającego niepokoju” o to, że coś pójdzie nie tak.

Jane Harris podkreśliła, że niektóre z tych osób mogą nie zdawać sobie sprawy z niebezpieczeństw na drogach, inne zaś mogą wpaść w panikę w zatłoczonym, głośnym otoczeniu.

Z nowych przepisów cieszy się też Isabella Goldie, dyrektor Fundacji Zdrowia Psychicznego.

- Pewność posiadania miejsca parkingowego może zachęcić wiele osób do wyjścia z domu i podejmowania kontaktów z ludźmi, przeciwdziałając izolacji – podkreśliła. – Zadania, które dla wielu z nas są oczywiste, jak chodzenie do sklepu, dla osób z problemami psychicznymi mogą być przyczyną głębokiego niepokoju. Taka prosta sprawa, jak możliwość łatwego zaparkowania samochodu, może robić znaczącą różnicę.


Czy w Polsce również karty parkingowe powinny być wydawane osobom z autyzmem oraz niektórymi chorobami psychicznymi? Napisz nam swoją opinię w komentarzu pod artykułem.

Komentarz

  • Jestem za kartami parkingowymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi!
    WieczornyAutor
    31.07.2018, 20:42
    Uzasadnienie: w depresji nieraz ciężko się człowiekowi poruszać, podobnie osobom znajdującym się pod wpływem dużych dawek neuroleptyków (skutek praktyczny działania sedatywnego). Poza tym na dużych parkingach nieraz trudno odnaleźć samochód, a "koperty" dla niepelnosprawnych są zwykle blisko wejścia. Jest powiedzenie o "źdźble trawy, które złamało grzbiet wielbłąda"... Myślę że analogiczny efekt może też zadziałać w drugą stronę, tj. drobny gest ze strony społeczeństwa (tu: karty parkingowe) może więcej osób z tymi schorzeniami jakoś chociaż trochę bardziej skierować w stronę życia. Banalny przykład: osoba z niepełnosprawną psychiczną może być zabierana na zakupy przez członka rodziny tylko ze względu na prawo do parkowania samochodu na "kopercie". Takie życie, tacy są ludzie,,,

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas