Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Premier Morawiecki podpisał uchwałę ws. programu Dostępność Plus

07.08.2018
Autor: inf. pras., fot. Mateusz Różański
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki podpisał uchwałę w sprawie programu Dostępność Plus, który został przyjęty przez rząd w połowie lipca. Podpis Premiera oznacza ostatni etap formalności związanych z ustanowieniem programu, a tym samym rozpoczęcie etapu jego intensywnej realizacji.

- To wspólny rządowy program, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju jest odpowiedzialne za jego koordynację. Mamy już pierwsze przykłady działań na rzecz dostępności, wkrótce ruszamy z szeregiem nowych inicjatyw, o których informowaliśmy już w lipcu – wyjaśnił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Program Dostępność Plus to ważna inicjatywa, stanowiąca odpowiedź na zmiany demograficzne zachodzące w naszym społeczeństwie. Obecnie około 12 proc. Polaków, a więc 5 milionów obywateli, to osoby z jakimś rodzajem niepełnosprawności. Szacuje się też, że nawet 30 proc. społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe trudności z poruszaniem się lub przyswajaniem nowych informacji.

0 Programu Dostępność Plus koncentruje się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do potrzeb wszystkich obywateli. To pierwsza próba całościowego ujęcia tematu dostępności w Polsce – przypomniał minister Kwieciński.

Krok po kroku do dostępności. Najbliższe działania

W 2018 i 2019 roku ruszy szereg działań przewidzianych w programie, na przykład:

 • do końca 2018 roku powstanie projekt ustawy o dostępności. Ustawa będzie dotyczyć: organów publicznych, instytucji korzystających ze środków publicznych oraz podmiotów świadczących tzw. usługi powszechne (np. bankowe, ubezpieczeniowe, medialne). Ustawa nałoży na te podmioty obowiązek zapewnienia dostępności świadczonych usług      
 • konkurs Przestrzeń przyjaznej szkoły, w ramach którego 200 szkół dostanie fundusze przystosowanie się do wymogów dostępności, na przykład na likwidację barier architektonicznych (na początek pilotaż dla 50 szkół),
 • konkurs Dostępna uczelnia – konkurs dla 100 uczelni na usuwanie barier i pomoc studentom z niepełnosprawnościami,
 • konkurs Modelowe programy nauczania na wybranych kierunkach studiów, który pomoże uczelniom tak zmienić sposób nauczania przyszłych architektów, urbanistów czy inżynierów, by w swojej pracy uwzględniali oni standardy dostępności,
 • konkurs Społeczny inkubator dostępności, który pozwoli wypracować i w kolejnym kroku upowszechnić nowe, nieznane jeszcze rozwiązania na rzecz dostępności,
 • program aPSYstent, z którego finansowane będzie szkolenie i utrzymanie psów przewodników i psów asystujących dla osób niewidomych, a także przygotowanie kadr trenerskich. Program jest potrzebny, bo takich psów jest za mało,      
 • Krajowy Ośrodek Mobilności Osób z Niepełnosprawnościami (KOMON) – we współpracy z  Przemysłowym Instytutem Motoryzacji powstanie ośrodek szkolenia i egzaminowania kierowców z niepełnosprawnościami,
 • Hackhaton, czyli dwudniowy maraton programistów, którego efektem będą prototypy aplikacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami,
 • po wakacjach powstanie Rada ds. Dostępności, w której skład wejdą przedstawiciele organizacji osób niepełnosprawnych oraz wszystkich ministerstw zaangażowanych w program Dostępność Plus,
 • na zlecenie MIiR przeprowadzone zostanie też ekspertyza, która pokaże jaki jest  stan budynków wielorodzinnych w Polsce oraz czy i jak można wyposażyć je w windy. Odpowie też na pytania o ewentualne koszty.

Przykłady dotychczasowych działań

Pierwszy konkurs w Programie Dostępność Plus już trwa. 7 czerwca Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zakończyło nabór wniosków od podmiotów, które chcą szkolić z dostępności urzędników zajmujących się architekturą, budownictwem i zagospodarowaniem przestrzennym. Zwycięski projekt poznamy we wrześniu. Szkolenia obejmą około 1500 osób.

Na początku sierpnia Prezydent RP podpisał specustawę mieszkaniową. Zmiany dotyczą także wprowadzenia do prawa budowlanego w szerszym niż dotychczas zakresie wymogu dostępności. Nowe wznoszone budynki użyteczności publicznej i wielorodzinne budynki mieszkalne będą uwzględniać potrzeby i możliwości osób o szczególnej sytuacji życiowej, takich jak osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze czy rodziny z małymi dziećmi.

W lipcu Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło konsultacje publiczne ustawy o dostępności stron publicznych i aplikacji mobilnych organów publicznych. Ustawa nałoży obowiązek na instytucje publiczne publikowania informacji w sposób dostępny dla osób z niepełnosprawnościami (zwłaszcza dla niewidomych).

12 kwietnia Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przyjęło standardy dostępności dla funduszy europejskich. Obejmują one wymogi techniczne dla sześciu rodzajów inwestycji finansowanych ze środków unijnych - inwestycji budowlanych, transportowych, systemów IT, aplikacji mobilnych i stron internetowych, projektów szkoleniowych, projektów edukacyjnych, działań promocyjnych. Oznacza to, że inwestycje, które otrzymały dofinansowanie unijne, będą musiały spełniać standardy dostępności.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • trebor
  kul
  13.08.2018, 10:46
  Projekt szkolenia kierowców a co z programem dofinansowania zakupu samochodu osobowego da osób pracujących?
  odpowiedz na komentarz
 • Kiedy wśród ON będzie solidarność.
  Borzoi
  10.08.2018, 18:28
  Orzeczenie mam ,,ZNACZNY". Pytałem w wielu przychodniach czy mogę dostać numerek do lekarza bez kolejki. W rejestracjach tylko pusty śmiech. i komentarz ,,Połamią Panu ręce i nogi. Nie do lekarza a do szpitala trafisz człowieku". Pytałem też w kilku aptekach. Panie magister odpowiada ,,No niech Pan próbuje" i śmiech. Takie są te ich pakiety. Nie każda ON jest niepełnosprawna umysłowo. Wszyscy niepełnosprawni powinni PiS i PO podziękować przy urnach. Podobnie będzie z dostępnością+. Tragedią POLSKI jest, że ... WŁADZA w POLSCE po 1989 r. owszem zmieniała się , ale głównie przechodziła ... z RĄK do RĄK, a nie ... z GŁOWY do GŁOWY !!! "Ciemny Lud" co 4 lata stawiał krzyżyki w wyborach ... i przez następne lata dźwigał te KRZYŻE. Kiedy wśród ON będzie solidarność. Inaczej będą nas kiwać tacy jak ten poniżej ,,realista". 51 lat pracowałem na takiego ,,realiste" który wtedy był dla mnie ważny a teraz uważa się sam, że jest najważniejszy.
  odpowiedz na komentarz
 • Taka nadwyżka budżetowa i zero refleksji ?
  Mistrz
  09.08.2018, 23:03
  Jest tak dobrze, a rząd zamiast pomocy materialnej znów planuje kolejne programy. A gdzie nasz udział w PKB ? Pensje rosną o 7% rocznie, a my co roku oddalamy się od normalności. Rosną ceny wszystkiego - żywności, odzieży, czynszu, paliwa, leków, a rząd robi "programy", żeby rozmnażać administrację. Nie obniża podatków, nie zwiększa kwoty wolnej od podatków, czyli okrada nas i daje darmozjadom 500+. Ten kraj jest chory i tą chorobę (PIS) trzeba jak najszybciej odsunąć od władzy. Platforma, to złodziejskie i mafijne afery, więc zachęcam do głosowania na inne partie - niech każdy sam wybierze, ale niech głuch PIS wreszcie odejdzie.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie wszystko na raz.
  realista
  09.08.2018, 18:26
  Jak ja uwielbiam tych malkontentów, coś robić dla niepełnosprawnych i chorych to źle, jak się robiło niewiele to też było niedobrze, ludzie opamiętajcie się, nie ograniczajcie się umysłowo. Ciągłe narzekania na wszystko i wszystkich, bo to się należy, bo to się należy, trzeba sobie uświadomić że owszem wiele jest jeszcze do zrobienia aby nam się żyło lepiej, ale to wymaga czasu i pieniędzy. Państwo stara się pomagać jak może, budżet nie jest z gumy, nie prowadźmy roszczeniowego trybu życia, bo nie tylko osoby niepełnosprawne mieszkają w Polsce, ale też są inni potrzebujący, to jest moja subiektywna ocena.
  odpowiedz na komentarz
 • Potrzebujemy środków do życia.
  ON.
  09.08.2018, 14:42
  A nie tam jakiś programów i obietnic na które idą pieniądze, które powinny być przeznaczone dla niepełnosprawnych a nie nabijają kieszenie różnym instytucją i urzędnikom ,podobnie jak było z nowymi legitymacjami z taką pompą wręczane przez Panią Minister czy nowe karty parkingowe .Czy tak trudno przyznać tym niepełnosprawnym te 500zł o które tak prosili w ostatnim proteście,zamiast dać je osbom ,którzy nie wpłacily złotówki składki emerytalnej i dać im emerytury za to że rodziły dzieci?
  odpowiedz na komentarz
 • Typowa propaganda sukcesu
  Miki
  09.08.2018, 14:19
  Jeśli rząd tak bardzo chce realizować program Dostępność Plus to niech zacznie najpierw rozmawiać z tymi, których ma on dotyczyć i niech zacznie ich słuchać. Niepełnosprawni to nie tylko poruszający się na wózkach ale również niewidomi, głuchoniemi czy niepełnosprawni intelektualnie. Z tego co mi wiadomo to do konsultacji społecznych nie została zaproszona żadna organizacja skupiająca osoby niewidome. Same konsultacje przeprowadzono w taki sposób, by jak najmniej osób o nich wiedziało i by nikt niepożądany tam nie przyszedł. Potem w kampanii wyborczej rząd się pochwali ile to robi na rzecz niepełnosprawnych i jak zmienia kraj, by był bardziej dostępny. Program tworzą ludzie nie mający bladego pojęcia czego potrzebują niepełnosprawni i jakie mają realne problemy. Ale skąd mają wiedzieć skoro nie słuchają innych uważając się za najmądrzejszych. Niepełnosprawnych do procesu tworzenia programu też się nie dopuszcza, bo tylko by przeszkadzali.
  odpowiedz na komentarz
 • Totalna bzdura !
  Mistrz
  08.08.2018, 12:01
  Dostępność, to ustawowy i konstytucyjny obowiązek państwa, więc po co tyle gadać ? SŁUCHAJCIE LUDZI !!! Potrzebujemy środków do życia, bo zapracowaliśmy sobie na to, w przeciwieństwie do darmozjadów i obiboków, niepracujących beneficjentów 500+. Tworzycie kolejne pokolenie pasożytów i patologii. To nie jest państwo sprawiedliwe. To zakłamany PISogród.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Gdzie ostatnio w telewizji lub w internecie widziałaś/-eś osobę z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas