Rugby: Japończycy mistrzami świata, Polska na dziewiątym miejscu

10.08.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. kadr z YouTube.com
gratulujący sobie wygranej mistrza świata japońscy rugbyści

Reprezentacja Polski w rugby na wózkach zajęła dziewiątą lokatę podczas Mistrzostw Świata rozgrywanych w australijskim Sydney. Biało-czerwoni w ostatnich dwóch meczach turnieju pokonali zespoły Irlandii i Kolumbii. Złotymi medalistami zostali Japończycy, którzy zwyciężyli po emocjonującym meczu z gospodarzami 62:61.

Po zajęciu piątej lokaty w grupie, naszych rugbistów czekała walka o miejsca 9-12. Podopieczni Janusza Kozaka spotkali się najpierw z debiutującą na Mistrzostwach Świata Irlandią. Obie ekipy spotkały się na zeszłorocznych Mistrzostwach Europy, gdzie w fazie grupowej Polacy triumfowali 50:42. Wówczas nasi zawodnicy uplasowali się na piątej lokacie, a Irlandia na siódmej. W Sydney stało się ponownie – biało-czerwoni wygrali, tym razem 49:44, i to oni mogli zawalczyć o miejsce dziewiąte w turnieju.

Przeciwnikiem okazała się dobrze znana polskim rugbistom Kolumbia. Zespół z Ameryki Południowej pokonał 61:59 Nową Zelandię i okazało się, że ponownie Polacy zagrają z tą drużyną. Nasi zawodnicy zrewanżowali się za porażkę w fazie grupowej, która przekreśliła szanse na lepszą lokatę, pokonując Kolumbię 44:39. A ostatecznie kończąc zawody na dziewiątej lokacie.

Mistrzami świata zostali Japończycy, którzy pokonali broniących tytułu Australijczyków 62:61. Podium uzupełnili Amerykanie – medaliści Igrzysk Paraolimpijskich i MŚ, którzy wygrali z mistrzami Europy, Brytyjczykami 47:36. Piąte miejsce zgarnęła Francja, okazując się lepszymi od Kanadyjczyków 52:51. Siódmą pozycję zajęła Dania, po zwycięstwie nad Szwedami 51:48.