Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Białystok: z pomocy „złotej rączki” za darmo mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnością

10.08.2018
Autor: PAP, fot. pixabay.com
mężczyzna naprawia kran

W Białymstoku ruszył program bezpłatnej pomocy osobom starszym i z niepełnosprawnością w drobnych naprawach domowych. Miasto przeznaczyło na akcję, która na razie ma potrwać do końca roku, 42 tys. zł. Wykonawca spodziewa się kilkudziesięciu zleceń miesięcznie.

Projekt dotyczy „zwiększenia poziomu bezpieczeństwa osobistego seniorów (w wieku 65 lat i więcej – PAP) w miejscu ich zamieszkania poprzez udzielenie wsparcia w formie konsultacji i drobnych napraw technicznych, ograniczających wystąpienie zagrożenia dla zdrowia z powodu niesprawności instalacji, sprzętów i urządzeń domowych”. Z akcji mogą też korzystać samotnie mieszkające osoby z niepełnosprawnością lub schorowane.

Kilka drobnych, ale istotnych napraw

Zakres konsultacji technicznych i drobnych napraw ma obejmować te usługi, które nie wymagają wiedzy specjalistycznej. Chodzi m.in. o naprawy klamek, zamków, regulację drzwi i okien, wymianę baterii w urządzeniach, przymocowanie luster, obrazów, karniszy, półek. Projekt nie obejmuje napraw, które powinny być wykonane na rzecz mieszkańców na podstawie umów ze wspólnotą lub spółdzielnią mieszkaniową.

Konkurs udało się rozstrzygnąć za drugim podejściem. Zgłosiło się do niego Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju „Hektor” i to z nim podpisano umowę, która będzie obowiązywała do końca rok. Zadaniem stowarzyszenia ma być weryfikacja zgłoszenia i zlecanie pracy fachowcom i wolontariuszom.

W piątek, 10 sierpnia, projekt ruszył w praktyce, bo rozpoczęła się realizacja pierwszego zlecenia: starszej pani trzeba było pomalować kaloryfer. Jak powiedział Grzegorz Łukaszewicz ze stowarzyszenia „Hektor”, na miejscu okazało się, że kaloryfery do malowania są dwa, a do tego są inne drobne naprawy, np. kółek w fotelach.

Zainteresowani?

W ocenie Łukaszewicza, w sierpniu może nie być jeszcze zbyt wielu zleceń choćby z tego powodu, iż pomysł nie jest jeszcze mocno nagłośniony (planowana jest akcja promocyjna), ale potem spodziewa się co najmniej 10-20 zleceń miesięcznie, największej ich liczby - przed Świętami Bożego Narodzenia. Ogłaszając konkurs Urząd Miejski w Białymstoku szacował, że miesięcznie projekt będzie kosztował ok. 8 tys. zł.

Osoby zainteresowane pomocą takiej „złotej rączki”, kwalifikujące się do założeń projektu, mogą zgłaszać zlecenia pod nr telefonu: 882 030 602.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • fajny pomysł
    Sara
    11.08.2018, 10:54
    Ciekawy pomysł, podoba mi się. Z drugiej strony, część tych prac winna / mogłaby być wykonana przez członków rodziny - opiekunów, a tak spadnie na "złotą rączkę". Oczywiście bywa i tak, że sąsiad nie umie, nie ma kto, a osoba starsza ma swoje upodobania, więc taka "złota rączka" spadła z nieba:-)
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas