Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MZ ogłasza nowy program promocji zdrowia „PracoDawcaZdrowia”

10.08.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
Lekarka trzymająca dokumentację medyczną/sxc.hu

- Chcemy, by pracodawcy wspierali pracowników w trosce o ich zdrowie, np. dając im dzień wolny na badania profilaktyczne – powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podczas prezentacji nowego programu resortu „PracoDawcaZdrowia” w czwartek, 9 sierpnia, w Warszawie.

Wiceminister Gadomski wyjaśnił, że głównym celem programu jest promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy i zwiększenie liczby pracowników zgłaszających się na badania profilaktyczne wykrywające choroby cywilizacyjne, w szczególności nowotwory.

Zdrowy pracownik to korzyść dla pracodawcy

- Profilaktyka to najskuteczniejsza i najtańsza metoda leczenia nowotworów. Pozwala obniżyć nie tylko koszty bezpośrednie związane z terapią, ale także koszty pośrednie, wynikające m.in. z absencji chorobowej w pracy pacjentów i ich rodzin – ocenił Gadomski.

Zwrócił uwagę, że w Polsce zbyt mało osób zgłasza się na badania profilaktyczne. Wskazał, że z badań profilaktycznych w kierunku raka piersi czy raka macicy korzysta od 20 do 25 proc. kobiet. Tymczasem powinno to być przynajmniej 60-70 proc.

Wiceszef resortu wyraził przekonanie, że program „PracoDawcaZdrowia” przyniesie korzyści nie tylko pracownikom w postaci np. wolnego dnia na badania profilaktyczne czy wsparcia aktywności fizycznej.

- Będzie on korzystny również dla pracodawców. Nie tylko zmniejszy absencję chorobową pracowników, ale także pozwoli zbudować markę firmy, która dba o zatrudnione w niej osoby. A to jest bardzo ważne na trudnym rynku pracowników – wskazał.

Honorowy certyfikat

Program ma charakter konkursu. Firmy, które wezmą w nim udział, będą ubiegały się o certyfikat „PracoDawcaZdrowia”. Dla tych, które go zdobędą, nie będzie gratyfikacji finansowych. Certyfikat ma charakter honorowy. Będzie przyznawany przez kapitułę, w skład której wchodzą eksperci z dziedziny zdrowia, pracodawcy i przedstawiciele związków zawodowych.

O certyfikat mogą się ubiegać przedsiębiorstwa, instytucje i urzędy, które wykażą „ponadprzeciętną troskę o zdrowie swoich pracowników i skuteczność we wdrażaniu programów promocji zdrowia wewnątrz firmy” – wyjaśnia ministerstwo zdrowia.

Aby otrzymać certyfikat, pracodawcy muszą spełnić m.in. następujące warunki: promować aktywny styl życia pracowników, zwalczać palenie tytoniu przez pracowników, wspierać badania profilaktyczne pracowników, udzielając im raz w roku minimum pół dnia wolnego w godzinach pracy w celu przeprowadzenia takich badań, działać na rzecz ograniczenia stresu pracowników, chronić pracowników przed działaniem substancji rakotwórczych i innych czynników kancerogennych w miejscu pracy.

Wnioski konkursowe są od czwartku do pobrania na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Można je składać w formie elektronicznej lub listownie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas